Evliya Çelebi Anıtı Nerede, Nasıl Gidilir?

Kütahya ilimizde bulunan ve bizi de yakından ilgilendiren Evliya Çelebi Anıtını sizlere takdim edeceğiz. Gezginimiz için  filozof, yazar, gezgin vb. birçok kavram kullanmak onu anlatmaya yine de yetmeyecektir. Fakat dilimiz döndükçe anlatmaya çalışacağız.

Evliya Çelebi Anıtı

İlimizin Zeryen Mahallesinde yaşayan gezginimiz 1611-1682 yılları arasında yaşamıştır. Kendisi Kütahya doğumludur. Fakat Kütahyalı dır desek yanlış olur. Çünkü gezginimiz gitmediği yaşamadığı il kalmamıştır.  Bütün ömrünü il il gezerek geçirmiştir. Gittiği her yerde ilgili notlar almıştır. Bu notları toplayıp 10 ciltlik Seyahatname adlı bir kitap çıkarmıştır. Bu kitapta gidip gezip gördüğü yerlerle ilgili gözlemlerini aktarmıştır. 2002 yılında Kütahya valisi Evliya Çelebi adına bir anıt dikmek ister. Kütahya Eskişehir yoluna Evliya Çelebi anıtını diker. Evliya Çelebi’nin Kütahya için özel bir sevgisi vardı. Doğup büyüdüğü il olmasındadır. Bunu da söylediği şu sözlerinden anlayabiliyoruz. Kütahya için havası suyu güzeldir. Çanak ve tabakları başka yerde bulunmaz. Buz gibi suları vardır. Alimleri çoktur gibi ifadeler kullanmıştır.

Sonuç olarak gezi hayranı olan gezileriyle her ilimizi bize tanıtan gezginimiz olan  Evliya Çelebi’yi ziyaret etmeyi ihmal etmeyiniz.

Evliya Çelebi Anıtı Nerede?

Evliya Çelebi Anıtı, Kütahya- Eskişehir yolu üzeri, Sera AVM karşısında  bulunur.

Evliya Çelebi Anıtı Nasıl Gidilir?

Şehir merkezinden kalkan 20 numaralı otobüs hattı ile ulaşım yapılabilir.

Evliya Çelebi Anıtı
Evliya Çelebi Anıtı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here