FC Arsenal Hangi Ülkenin Takımı, Hakkında Bilgi
FC Arsenal Hangi Ülkenin Takımı, Hakkında Bilgi

FC Arsenal olarak adlandırılan Arsenal Futbol Kulübü, Londra merkezli bir İngiliz Futbol Kulübüdür. Bir cephanelik, ordunun silah ve mühimmat depoladığı bir binadır. Böyle bir bina daha önce derneğin geldiği Volovki semtinde bulunuyordu. FC Arsenal’in arması üzerindeki top bunu anımsatıyor. Kulüpteki oyunculara ” Gunners ” denir, Topçular. Silah kullanan askerlere denir.

FC Arsenal Hangi Ülkenin Takımı, Hakkında Bilgi
FC Arsenal Hangi Ülkenin Takımı, Hakkında Bilgi

Arsenal, Manchester United ve Liverpool’dan sonra İngiltere’deki Şampiyonlukların çoğunu, yani 13’ünü kazandı. Ayrıca, İngiliz futbolunun kupa turnuvasında on dört kez kazandı. 1994 yılında FC Arsenal, bugüne kadarki Tek Avrupa şampiyonluğunu, Avrupa Kupası’nı kazandı. Arsenal, Londra’nın en başarılı Kulübüdür. En büyük rakibi Tottenham Hotspurs.

Arsenal, en çok hayranı olan İngiliz kulüplerinden biridir. Kulüp 2006 yılından bu yana Londra’nın kuzeybatısındaki Emirates Stadyumu’nda oynuyor. 60.260 seyirci ağırlıyor. Sadece Manchester United Stadyumunda daha fazla insan var. Kulüp uzun süre Highbury Stadyumu’nda kaldı. Bugün bile Metro İstasyonu “Arsenal”olarak adlandırılıyor.

FC Arsenal, 1886 yılında Arsenal işçileri tarafından kuruldu ve başlangıçta arama Meydanı, daha sonra Arsenal olarak adlandırıldı. Kulüp 1893 yılında İngiltere şampiyonasına katıldı, ancak Başlangıçta bu kadar başarılı değildi. FC Arsenal, ilk başarılarını 1930’dan sonraki yıllarda, kulübün beş kez şampiyon olduğu yıllarda kutladı.

1996’dan 2018’e kadar kulüp, Alsas ars Senfoni Orkestrası tarafından eğitildi. Arsenal üç kez şampiyon ve yedi kez kupa galibi oldu. Arsenal, 2006 yılında Şampiyonlar Ligi finaline ulaştı, ancak FC Barcelona’yı 1-2 mağlup etti. Thierry Henry, Freddie Ljungberg, Roberto Piranta ve Dennis Bergkamp gibi tanınmış futbolcular Topçuların Kırmızı formasını giyiyorlardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz