Felahiye

Felahiye Kayseri iline bağlı bir ilçedir. Felahiye ilçesi 59 km uzaklıkta yer almaktadır.

Felahiye Gezilecek Yerler

Felahiye ilçe merkezinden Kızılırmak geçmektedir. Doğal güzelliğe sahip ilçede birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Felahiye ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Göz at ;

  1. Felahiye Gezilecek Yerler
  2. Felahiye Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
  3. Kayseri Gezilecek Yerler
  4. Kayseri’de Gezilecek 10 Yer
  5. Kayseri Gece Hayatı
  6. Kayseri Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  7. İç Anadolu Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
  8. Kayseri Otelleri ve Kayseri Otel Fiyatları

Roma Tapınak Mezarları (Yapı)

Felahiye ilçe merkezine 7 km uzaklıkta Kerpiç Köyü yakınlarında yer almaktadır Roma Dönemine ait Roma mezarlarıdır. Büyük mermer blok taşlardan yapılan yapı vadiye bakan bir tepe üzerinde inşa edilmiştir.

Dikdörtgen planlı olarak yapılan anıt mezar düzgün işlemeleri ile dikkat çekmektedir. Anıt mezar MS. 2. Yüzyılın yarısında yapılmıştır. Anıt mezar günümüzde oldukça iyi durumdadır.

Dört Pencere

Felahiye ilçe merkezinin 8 km uzağında Silahtar Köyü ve Kızılırmak Vadisi arasında yer almaktadır. Eski zamanlarda konaklama yeri olarak kullanılan bir yapıdır. Uzaktan bakıldığında dört penceresi dikkat çektiği için bu adı olmuştur. Günümüze sağlam olarak ulaşan tarihi yapılardandır.

Beşkızlar Kalesi

Felahiye ilçe sınırları içinde yer almaktadır. Kim tarafından ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. Beşkızlar Kalesi iyi korunamadığı için nispeten yıkılmış ve harap olmuştur.

Sıtma Pınarı

Felahiye ilçe merkezinde Cumhuriyet Mahallesinde yer almaktadır. Büyük bir su kaynağı olan Sıtma Pınarı üzerine antik dönemde Romalılar tarafından bir havuz yapılmıştır.

Roma Döneminde yapılan bu havuz aslını koruyarak günümüze ulaşmayı başarmıştır. Günümüzde bu havuz hala kullanılmaktadır. Çevresi piknik alanı olan Sıtma Pınarı’nın suyu birçok hastalığa iyi geldiği söylenmektedir.

Yolunuz buraya düşerse Sıtma Pınarı suyundan içmenizi tavsiye ederim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here