Firuz Ağa Camii

İstanbul ilimizin Fatih ilçesinde bulunan Sultanahmet Meydanında bulunur. Bu cami 1491 yıllında  II. Bayezid’in hazinebaşısı Firuz Ağa tarafından yaptırılmıştır. Sultanahmet gezinize burayı da eklemelisiniz.

Firuz Ağa Camii Nerede

İstanbul Firuzağa Camii

Sekiz köşeli kasnağa oturan kubbesiyle cami Bursa üslubundadır. Dört sütunlu ve üç kemerli-kubbeli son cemaat yeri revakı merdivenlidir. Cami tek minareye sahiptir. bu minare diğer camilerin aksine sol tarafta bulunur.

Firuz Ağa Camii içi

Caminin minaresi sol tarafta olması ile ilgili kesin bilgi bulunmamaktadır. Fakat bununla ilgili çeşitli rivayetler bulunur. en güçlü rivayet ise şudur.  Cami İstanbul fethedildikten sonra yapılan ilk camidir. bu nedenle burada yaşayan halkın %80i Rumlardan oluşuyordu. Hoşgörü İslam dini ezan okununca Rumları rahatsız etmemekti amaç. Diğer bir rivayet ise Camii’nin Müslümanların Mekke’de yaptıkları ilk camiye uygun olarak inşa edildiği yönündedir.

Firuz Ağa Camii minaresi neden ters

Firuzağa Camii Nerede, Nasıl Gidilir?

Firuzağa Camii, İstanbul ilimizin Fatih ilçesinde bulunan Sultanahmet Meydanında bulunur. Emin önünden yürüyerek ya da tramvayla, Aksaray’dan metroyla Anadolu yakasında iseniz karşıya Eminönü’nü geçip tramvayla gidebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here