Floransa Hakkında Bilgi
Floransa Hakkında Bilgi

Floransa, İtalya’da bir şehirdir. İtalyanca adı Firenze’dir. Floransa, Toskana’nın başkentidir ve Pisa yakınlarındaki Akdeniz’e akan Arno Nehri üzerinde yer almaktadır. Floransa adı, Roma Çiçek tanrıçası Florentia’dan gelmektedir. Şehrin Armasında da bir çiçek bulunur. Floransa şehrinde yaklaşık 400.000 kişi yaşamaktadır.

Floransa Hakkında Bilgi
Floransa Hakkında Bilgi

Bir zamanlar Floransa, Galileo Galilei, Michelangelo ve Leonardo Da Vinci de dahil olmak üzere birçok sanatçı ve düşünürü çeken bir şehirdi. Özellikle Rönesans döneminde Avrupa’da bir kültür ve Bilim Merkezi olmuştur. Daha sonra “İtalyan Atina” den bahsedildi. Floransa aynı zamanda güçlü Medici ailesinin İkametgahıydı. Yerel sanatçıları tanıtmak ve şehri daha güzel hale getirmek için çok para harcadı. 1865-1871 yılları arasında Floransa Kısaca İtalya’nın başkentiydi.

Bugün Floransa’ya çok sayıda turist gelmektedir. Şehir her yıl yaklaşık altı milyon ziyaretçiye sahiptir. 1982 yılından bu yana Şehir Merkezi dünya kültür mirasının bir parçası olmuştur. Santa Maria del Fiore Katedrali, Santa Maria del Fiore Katedrali’dir. Özellikle inşa edilmesi çok zor olan Katedralin kubbesi. Diğer ilgi çekici yerler arasında Eski Belediye Binası ve şehrin en eski Köprüsü olan Ponte Vecchio bulunmaktadır. Birçok turist ayrıca “Güzel Sanatlar Akademisi” olan Accademia di Belle Arti’yi ziyaret ediyor. Burada Michelangelo’nun ünlü David heykelini görebilirsiniz.

Floransa, İtalyan ekonomisi için en önemli şehirlerden biridir. Turizmin yanı sıra şarap ticareti ve moda da önemlidir. Gucci gibi birçok tanınmış moda şirketinin Merkezi Floransa ve çevresinde bulunmaktadır. Banliyölerde de bir çok endüstri var. Yemek pişirirken “Florentine Art “terimini biliriz. Bu, bir yemeğin ıspanak içerdiği anlamına gelir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz