Atina

Atina Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Ulaşım
 4. Alışveriş
 5. Yeme İçme
 6. Nerede Kalınır
 7. Gece Hayatı
 8. Turlar
 9. Konsolosluklar
 10. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Atina, Yunanistan’ın başkenti ve yaklaşık 4 milyon nüfusu ile ülkenin en büyük şehridir. Burada gezilip görülecek sayısız yer bulunmaktadır. Bu yerleri ziyaret etmek için Dünya’nın çeşitli yerlerinde birçok insan buraya akın eder. Atina ile ilgili bazı bilgileri kategori halinde vermeye çalışacağız.

Tarih: Atina Dünyanın en eski şehirlerinden biridir. En az 7000 yıllık bir tarihi var. Antik Yunanistan’ın lider kenti iken daha sonra önemini yitirmiştir. Bizans Döneminde yeniden parlamıştır. Osmanlı Döneminde Selanik ve ötesi olarak anılmış. 19. Yüzyılda Yeni Yunanistan’ın parlak başkenti olmuştur.

Coğrafi Bilgileri: Atina Güneydoğu Avrupa’da bulunur. Ülkenin merkezi ve üç tarafı tepelerle çevirili bir ova üzerinde kurulmuştur. Komşuları: Türkiye, Bulgaristan, Arnavutluk ve Makedonya’dır.

Nüfus:  Yaklaşık 4 milyon nüfusu ile ülkenin en büyük şehridir.

İklimi: Atina iklimi Türkiye ile benzerlik gösterir. Akdeniz çevresinde kurulan bir ülke olduğundan dolayı Akdeniz iklimi hakimdir.

Din: Şehrin tamamına yakını Hristiyanlık dininin Ortodoks mezhebine bağlıdır.

Ne zaman Gidilir:  Buraya kış mevsimi dışında her zaman gelebilirsiniz. Özellikle ilkbahar ve sonbaharda gezmek için gelebilirsiniz.

Para Birimi: Yunanistan para birimi Euro kullanmaktadır.

Saat Farkı: Yunanistan ve Türkiye arasında saat farkı yoktur. İki ülkede GMT+2 ssat dilimini kullanmaktadır.

Resmi Dili: Yunanistan’ın resmi dili Yunanca’dır. Bunun dışında Arnavutça, Pomakça, İngilizce ve Türkçe konuşmaktadır.

Vize Durumu: Bilindiği üzere Yunanistan Türk Vatandaşlarından vize istemektedir. Fakat Yeşil pasaport sahipleri 30 gün boyunca burada vize şartı aranmaksızın kalabilir.

Gezi Süresi: Atina’nın tarihi çok eskiye dayanır. Bu nedenle şehirde çok sayıda tarihi yapı bulunur. Bunla birlikte çok sayıda da doğal güzelliğe sahiptir. Buraya yolunuz düşerse Atina’ya gelip birkaç gün kalıp harika bir tatil yapabilirsiniz.

Günlük Gezi Planı

1.Gün 

Akropolis (Acropolis)

Şehrin en yüksek tepesinde bulunur. Burası geceleri farklı bir renge bürünür. Heybeti ile insanları kendine hayran bırakır. Dünyanın demokrasi yeri olarak bilinir. Çünkü ilk çağda bir şey olduğu zaman Yunan halkı burada toplanır o olayı oyla(seçimle) kabul edilirdi. Deniz yüzeyinde 152 metre yüksekliktedir. Burada birçok tarihi yapı bulunur. Bu nedenle açık hava müzesi olarak bilinir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka burayı ilk sırada görmelisiniz. Bu alanda; Beule Kapısı, Athena Nike Tapınağı, Erekhtheion ,Propylaila, Herodes, Attikus Tiyatrosu, Dionysos Tiyatrosu  ve Parthenon bulunur.

Nasıl Gidilir: Hop on/off otobüsleri ile Happy Train’lerin Akropolis durakları var. Yine Kırmızı metro yine aynı şekilde Akropolis durağı vardır. Ayrıca Şehir merkezinde bulunan Syntagma Meydanında buraya 10 dakika yürüyerek ulaşılabilir.

Adres: Atina 105 58, Yunanistan

Telefon: +30 21 0321 4172

Parthenon

Akropolis içinde görmeniz gereken ilk yer Parthenon Tapınağıdır. Bu tapınak MÖ 5. yüzyılda Atina Akropol’ünde inşa edilmiştir. Antik yunan döneminde kalan en önemli yapıdır. Günümüzde yalnızca bazı sütunları ayakta kalmayı başarabilmiştir. Bu tapınak tarih boyunca birçok olaya şahitlik etmiştir. 1975 yıllından berri Yunanlılar tarafında restore edilmeye çalışılmaktadır.

Nasıl Gidilir: Akropolis’in içinde olduğu için burada yaya olarak ulaşılabilir.

Adres: Atina 105 58, Yunanistan
Telefon: +30 21 0321 4172
Erekhtheion

Şehrin mitolojik kralları Erectheus ve Cecrops için yapılan Erechteion Tapınağı Akropolis’in en kutsal bölgesinde bulunur. Yanında bulunan zeytin ağacı dünyadaki barışı temsil eder.

Nasıl Gidilir: Akropolis’in içinde olduğu için burada yaya olarak ulaşılabilir.

Adres: Akropolis, Athina 105 58, Yunanistan
Telefon: +30 21 0321 417
Akropolis Müzesi

Akropolis’in eteklerinde bulunur. Bu müze tek kelime ile harikadır. Akropolis’in içinde bulunan arkeolojik eserleri sergilemektedir. Buraya gelip bu eserleri incelerseniz şehrin tarihini daha iyi anlarsanız. Girişi 5 Euro

Nasıl Gidilir: Akropolis metro duragi ve girişinin hemen yaninda bulunur. Kırmızı metro hattı ile buraya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Adres: Dionysiou Areopagitou 15, Athina 117 42, Yunanistan
Telefon: +30 21 0900 0900
Sintagma Meydanı

Türkçesi Kurtuluş Meydanıdır. Şehrin kalbi atıldığı meydandır. Bu meydan gösteri ve kutlama için neredeyse tek adrestir. Meydanda birçok tarihi yapı bulunur. Parlamento binasının doğusunda bulunur.

Adres: Pl. Sintagmatos, Athina 105 63, Yunanistan

Nasıl Gidilir: Metro durağı meydanın ortasında bulunur. Havaalanı otobüsleri ise meydanın yan tarafında yer alır. Havalimanından şehir merkezine X93, X95 ve X96 numaralı otobüs hatları ile veya Mavi metro hattı ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Monastiraki Meydanı

Sintagma Meydanından sonra şehrin en popüler meydanıdır. Özellikle meydandaki taşlar dikkat çekicidir. Meydanda birçok tarihi yapı bulunur. Yine birçok meyhane bulunur. Akropolis manzaralı bu meydanı görmeden dönmeyin.

Nasıl Gidilir: Buraya metro ile ulaşabilirsiniz. Veya Akropolis, Plaka veya Sintagma Meydanı’na buraya yürüyüş yapabilirsiniz. Ya da Yeşil Metro hattı ile de ulaşabilirsiniz.

Adres: Atina 105 55 Yunanistan

Parlamento Binası

Şehrin en görkemli ve dikkat çekici binalarından biridir.  Sintagma Meydanı’nın doğusunda bulunur. Binanın önünde bulunan asker anıtı ve  askerlerinin yaptığı değişim töreni izleyebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Sintagma Meydanı’nında buraya yürüyerek ulaşılabilir.

Adres: Syntagma SquareAtina 10671, Yunanistan

Telefon:  +30 21 0370 7000

Ermou Caddesi

Sintagma Meydanı’ndan başlayıp Monstraki Meydanı’ndan geçip Keramikos ören yerine kadar devam eden harika bir caddedir. Uzunluğu ve hareketliliği bizim İstiklal Caddesine benzemektedir. Burada çok sayıda mağaza ve alışveriş merkezi bulunur. Trafiğe kapalı olan bu caddeyi rahatlıkla gezebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Sintagma Meydanın da buraya yürüyerek ulaşılabilir.

Adres: Ermou, Athina, Yunanistan

Milli Park

1850 yıllında yapılan bu park tek kelime ile harika bir yerdir. Burada çok sayıda özel bitki bulunur. Burada dinlenebilir. Yürüyüş yapabilir. Ya da oturup sohbet edebilirsiniz. Tabi bol bol manzara fotoğrafı çekmeyi de unutmayın. Ayrıca parkta ünlü isimlerin büstleri, toprak yürüme yolları ve küçük ölçekli hayvanat bahçesiyle çok renkli bir park olmayı başarmıştır.

Nasıl Gidilir: Sintagma Meydanı ve Parlamento Binası’ndan buraya yaya olarak ulaşılabilir.

Adres; Amalias 1,Athens 105 57,Yunanistan

Panathinaiko Stadyumu

Milli Parkın yakınında bulunan bu stadyum Dünyanın en eski stadyumu olarak bilinir. Kallimarmaro (güzel mermerli) diye anılan bu stadyum tamamen beyaz mermerlerden oluşmuştur. 1896’daki ilk Olimpiyat oyunlarına, 1906 Ara Olimpiyatları’na, 2004 Yaz Olimpiyatlar’na ev sahipliği yapmıştır. Bu yönü ile önemli bir stadyumdur.

Nasıl Gidilir: Kırmızı 550 Yeşil 90, 209 Sarı 2, 4, 10, 11 numaralı otobüs hatları veya metro taksi ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Leof. Vasileos Konstantinou, Athina 116 35, Yunanistan
Telefon: +30 21 0752 2984
Zeus Tapınağı

MÖ 6. yüzyılda inşa edilen bu tapınak antik dünyanın en büyük tapınağı olarak bilinir. Günümüze sadece sütunları ulaşmıştır. Buraya gelip bahçesinde oturup yapıyı inceleyebilirsiniz. Ayrıca Bu ören yeri de toplu bilet dahilindedir

Nasıl Gidilir: 057, 103, 108, 111, 155, 200, 208, 209, 227, 237, 856, A3, A4, B3, B4 numaralı otobüslerle ulaşım sağlanır.

Adres: Atina 105 57, Yunanistan

2.Gün

Atina Antik Agorası

Eski Atina olarak bilinen bu bölge Akropolis’in kuzeybatısında bulunur. Kocaman bir açık hava müzesi olup gelenleri kendine hayran bırakıyor. Çünkü alanda birçok taş, heykel ve tarihi yapı bulunur. Burada bulunan Hephaestus Tapınağı oldukça dikkat çekicidir. Toplu biletinizle ören yerini gezebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Hat1 metro ile gelip Monastiraki ya da Thesion’da durağından inip kısa bir yürüyüşten sonra ulaşabilirsiniz.

Kolonaki

Lycabettus Tepesi’nin eteklerinde  kurulmuş zengin ve aynı zaman şirin bir semttir. Semtte birçok tarihi yapı bulunur. Buradaki sanat eserleri ve müzeleri gezebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Buraya metro, otobüs veya taksi ile ulaşılabilir.

Adres: Atina 10673, Yunanistan
Lycabettus Tepesi

300 metre yükseklikte bulunan bu tepeye çıkıp şehrin manzarasını izleyebilirsiniz. Burada bulunan harika restoranlarında yemek yiyebilirsiniz. Buradan bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Kolonaki semtinden fünikülerle veya yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Adres: Lycabettus dağı, Atina 114 71, Yunanistan

Ulusal Arkeoloji Müzesi

Dünyadki en eski yunan Koleksiyonun sahip olduğu müzelerden biridir. İki katlı ve 48 odadan oluşur.  Burada Antik Yunan’a ait çok sayıda eser sergilenmektedir. Müzedeki en önemli eserler şunlardır. kore (genç kadın) ve kuros(genç erkek) heykelleri, Agamemnon’un maskesi, özel saat, Antikhera Mekanizması ve Raus Mekanizması’dır. Bunları mutlaka ziyaret edin.

Nasıl Gidilir: Şehrin biraz dışında kalmaktadır. Buraya otobüs veya taksi ile ulaşabilirsiniz.

Adres: 28is Oktovriou 44, Athina 106 82, Yunanistan
Telefon: +30 21 3214 4800
Benaki Museum

Bu müze 1931 yıllında  Antoni Benaki tarafından  inşa edilmiştir. Müzede Taş devrinden günümüze kadar yaklaşık 20 bin eseri sergilenmektedir. Burada çok değişik ve dikkat çekici eserler bulunur. Yolunuz düşerse mutlaka bu eserleri görmeye gelin.

Nasıl Gidilir: Syntagma veya Evangelismos metro durağından inip biraz yürüdükten sonra ulaşılabilir.

Adres: Koumpari 1, Athina 106 74, Yunanistan
Telefon: +30 21 0367 1000
Ziyaret Saatleri: Cuma – Cumartesi: 9.00 – 17.00 Pazartesi ve Salı kapalı Perşembe: 9.00 – 22.00 Pazar: 9.00-15.00
Plaka

Bu bölge şehrin tarihi bölgesidir. Aynı zamanda yerel halkın sosyal bölgesidir. Bu semt Akropolis’in eteklerinde kurulan harika bir semttir.  Semt konum olarak Monastraki Meydanı ile Sintagma Meydanının ortasında bulunur.  Semtin dar ve tarihi sokaklarında yürüyüp şahitlik etmenizi tavsiye ederim.

Nasıl Gidilir: Buraya toplu taşıma araçları kullnarak ulaşabilirsiniz.

Adres: Plaka, Atina 105 58, Yunanistan

Ulaşım

ŞEHİR İÇİ
Taksi Şehirde çok sayıda taksi bulunur. Taksi açılış ücreti 1,20 Euro’dur. Her 10 kilo bagaj için de 0,40 Euro eklenir. Şehirde 05:00-24:00–24:00-05:00 olmak üzere iki farklı tarife kullanılır.
Metro Şehirde oldukça gelişmiş bir metro ağı bulunur. Metro hattı ile Otobüs ve Tramvay hattı birbirine entegre edilmiştir. Tüm metro hatları merkezde birleşmektedir. Burada ücret kulanım sayısına göre değil kullanım saatine göre değişir. 24 saatlik biletler 4 Euro, Beş günlük biletler ise 10 Euro’dur. Bu havalimanına giden metro için dahil değildir.
Tramway Şehirde birçok tramvay hattı bulunur. Tramvay hattı metro hattı ile entegre edilmiştir. Birçok yere tramvay ile ulaşılabilir.
Bisiklet Bütün Avrupa şehirlerinde olduğu gibi Atina’da da bisiklet kullanımı oldukça yoğundur. Burada çok sayıda bisiklet kiralama yerleri bulunur. Bir bisiklet kiralayıp gezebilirsiniz.
Minibüs, Otobüs Şehirde çok sayıda otobüs hattı bulunur. Bu otobüslerle şehrin birçok bölgesine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 05:00-00:00 saatleri arasında hizmet etmektedir. Bilet sisitemi Metro hattı ile aynıdır.
ŞEHİR DIŞI
Uçak Atina kent merkezine yaklaşık 20 km uzaklıkta Atina Elefterios Venizelos Uluslararası Havalimanı bulunur. Türkiye’den buraya direk uçak seferleri bulunur. Yaklaşık 1 saat yolculuktan sonra buraya varabilirsiniz. Havalimanından şehir merkezine X93, X95 ve X96 numaralı otobüs hatları ile veya Mavi metro hattı ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz.
Otobüs İstanbul’dan Atina’ya giden direk otobüs seferleri bulunur. Bu otobüslerle yola çıkarsanız Selanik ve Kavala şehrinde geçerseniz.
Tren Ülkemizden Atina’ya direk tren seferi bulunmamaktadır. Fakat Selanik üzerinde buraya ulaşabilirsiniz.
Gemi Marmaris, Bodrum, Çeşme ve Kuşadası’ndan feribotlarla çeşitli adalarla seferler vardır. Bu seferler düzenli olmadığı için gitmeden bakmanız gerekir. Yani anlayacağınız Hava şartları elverdiği sürece Adalardan Atina’ya feribot seferleri yapılır. Ayrıca İstanbul ve İzmir Limanından Atina limanına gemi seferleri yapılır.
Araba Vizeniz varsa birde kalacak süre kadar Arabanızın sigortasını yaptırdıysanız Atina’ya rahatlıkla yolculuk yapabilirsiniz. Yollar gayet düzgün ve konforludur.

Alışveriş

Burada harika bir tatil yaptınız artık tatilinizin sonuna geldiniz. Buraya kadar geldim. Sevdiklerime hediye almadan gidersem olmaz diyorsunuz. Haklısınız. Atina’da hediyelik olarak ne satın alınır sorunuza cevap vermeye çalışacağız. Umarım memnun kalırsınız. Atina şehrinde hediye eşya için birkaç bölgeye bakmanız gerekir. Çünkü her bölgenin kendine has hediyelik eşya satan dükkanları var. Bunları önce bölgeler üzerinde örnek verelim. Daha sonra şehirde hediyelik olarak ne satın alınır sorunuza cevap verelim.

Plaka Bölgesi: Atina’da hediyelik olarak en fazla tercih sunan bölgesidir. Burada çok sayıda hediyelik satan dükkan bulunur. İstediğiniz çok şeyi burada bulabilirsiniz.

Kolonaki Bölgesi: Atina’da tasarım ürünleri almak isterseniz doğru adres burasıdır. Burada çok sayıda pahalı mağaza bulunur.

Ermou Bölgesi: Daha orta hali kişiler için bulunmaz bir bölgedir. Burada uygun fiyatta sevdiklerinize hediye alabilirsiniz. Burası trafiğe de kapalı olduğu için rahatlıkla alışverişinizi yapabilirsiniz.

Atina Bit Pazarı: Bir diğer alışveriş rotanız da burası olmalıdır. Eminim aradığınız çok şeyi burada bulabilirsiniz.

Athens Flea Market Bölgesi: Bu bölgede antika eşyalardan tutun süs eşyalarına kadar her şeyi bulabilirsiniz. Fiyatlar oldukça uygundur.

Şimdi de Atina şehrinde ne hediye alırım sorusuna cevap bulalım. Atina Kültürü bizim ülkemizin kültürü ile aynıdır. Burada satın alındığınız bir şeyi çoğu zaman Türkiye’de bulabilirsiniz. Şimdi Bu hediye eşyaları liste haline getirdik. Bunlar:

 • Ouzo
 • Zeytin ve Zeytinyağı
 • El yapımı takılar
 • Nazar boncuğu
 • Tesbih
 • T-shirt
 • Magnet
 • Metaxa
 • Sandalet
 • Altın takılar
 • Bouzuki (Bağlama)
 • Mermer heykeller
 • Antik Yunan vazoları
 • Yunan satranç takımı
 • Tavli (Tavla)

Yeme İçme

Yunan mutfağı, Balkan ve Akdeniz mutfağın birleşimidir. Yani bizim mutfakla birçok ortak yönleri bulunur. Buraya giderseniz yemek konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Bizdeki yemeklerin birçoğu bunlarla benzerdir. Burada daha çok Deniz ürünleri, Zeytinyağlı yemekler, Meze ve yeşillikler sofrada yerini alır. Şimdi Atina’da popüler olan birkaç yöresel yemeği sizinle paylaşmak istiyorum. Bunlar:

 • Arakas me anginares
 • Bamies
 • Ratatouille
 • Fasolakia
 • Gigandes plaki
 • Moussaka
 • Mydia
 • Savridia
 • Paidakia
 • Kokoretsi
 • Keftedakia
 • Gyros
 • Dakos
 • Yunan Salatası
 • Fakes
 • Fasolada
 • Galaktoboureko
 • Mastika
 • Ouzo

Nerede Kalınır

Atina’da konaklama yönünde hiçbir sıkıntı bulamazsınız. Burada çok sayıda konaklama yerleri bulunur. Buraya ilk defa geliyorsanız merkezi bir yerde konaklamalısınız. Buradan gezilecek yerlerin birçoğuna yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Atina Otelleri

Atina Otellerin gecelik ücretleri ortalama 80-130 Euro’dur. Fakat rezervasyon yaptırırsanız daha uygun fiyatta kalabilirsiniz. Otel dışında hostel, apart ve pansiyon da bulunur.

Öneriler

Atina’da konaklama için otel ismi değil de daha bölge önermek istiyorum. Çünkü bölgeleri doğru seçerseniz oraya gidince otel seçiminiz daha kolay olur. Atina’da konaklayacağınız bölgeler şunlar olabilir:

Syntagma Meydanı: Türkçesi Kurtuluş Meydanıdır. Şehrin kalbi atıldığı meydandır. Bu meydan gösteri ve kutlama için neredeyse tek adrestir. Buradan her yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Burada konaklama için en uygun yerdir. Meydan çevresinde çok sayıda otel bulunur.

Plaka: Bu bölge şehrin tarihi bölgesidir. Aynı zamanda yerel halkın sosyal bölgesidir. Bölgede 50 tane otel bulunur. Otel dışında pansiyonda bulabilirsiniz. Buraya gelen biri bütçesine göre kalacak bir yer bulur.

Kolonaki: Atina şehrin en lüks semtidir. Daha çok lüks arayanların geldiği bir yerdir. Buraya gelenler birçok otel ve kiralık daire bulunur.

Exarchia:  Atina şehrin en hareketli semti burada konaklama için birçok tesis bulunur. Semt 7/24 hareketli olmaktadır. Buraya çok sayıda genç akın eder.

Atina Otelleri ve Atina Otel Fiyatları hakkında daha fazla bilgi ve ayrıntı için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Atina Otelleri ve Atina Otel Fiyatları

Gece Hayatı

Atina Gece Hayatı ve gece eğlencesi denilince akla ilk olarak Plaka, Psiri, Exarchia ve Gazi bölgeleri gelir. Bu bölgelerden çok sayıda gece mekanı bulunur. Bu mekanlardan eğlence sabah saatlerine kadar devam eder. Şehirde gece hayatı iki farkla tarzda yapılmaktadır. Bunlar: İlki Tavernalarıyla geleneksel tarz diğeri ise barları ile modern tarzdır. Buraya gelen ziyaretçiler iki tarz gece hayatına da katılmaktadır. Atina gece hayatı ve gece kulüpleri hakkında daha fazla bilgi almak için linki tıklayıp yazıyı okuyabilirsiniz. <<<Atina Gece Hayatı

Turlar

Atina’da birçok tur firması bulunur. Şehir bir liman şehri olduğundan dolayı burada çok sayıda bot turu bulunur. Bunun dışında otobüs turları da çok sayıda bulunur. Buraya ilk defa geliyorsanız bir tura katılıp şehrin keyfini daha eğlenceli bir şekilde yaşayabilirsiniz. Atina’da tur fiyatları pahalıdır. Şehirde bulunan birkaç tur firmasında ortalama bir ücret çıkardık. İşte o tablo:

Otobüs Turu Bot Turu
Yetişkinler (14-59 Yaş) 17 Euro 17 Euro
Çocuklar (5-15 Yaş)

Yaşlılar (60 yaş ve üzeri)

Öğrenciler

12 Euro 12 Euro
Çocuklar (0-5 Yaş) Ücretsiz Ücretsiz

Konsolosluklar

Türkiye Cumhuriyeti Atina Büyükelçiliği

Telefon: +30 210 726 30 00

Faks: +30 210 722 95 97

E-posta: embassy.athens@mfa.gov.tr

Büyükelçilik Posta adresi: Vassileos Gheorgiou B’11
10674 Athens, Greece  
haritada göster

Twitter Adres : https://twitter.com/TC_Atina

Görev Bölgesi

 • Yunanca

Çalışma Saatleri

 • Pazartesi – Cuma (09:00 -18:00 )

Tatil Günleri

01.01.2017 Yılbaşı

06.01.2017 HZ. İsa’nın Vaftizi Yortusu(Dini Gün)
27.02.2017 Temiz Pazartesi(Dini Gün)
25.03.2017 Ulusal Bağımsızlık Günü(Milli Gün)
14.04.2017 Büyük Cuma(Dini Gün)
16.04.2017 Paskalya
17.04.2017 Paskalya’nın İkinci Günü
01.05.2017 İşçi Bayramı
05.06.2017 Paskalya’nın 50. günü
15.08.2017 Meryem Ana Günü(Dini Gün)
28.10.2017 II. Dünya Savaşı Ulusal Yıldönümü
25.12.2017 26.12.2017 NOEL

Yunanistan’daki Başkonsolosluklar

T.C.ATİNA-PİRE BAŞKONSOLOSLUĞU

Telefon : + 30 210 672 9830 / + 30 210 672 1153 Acil: +30 694 656 48 70

Faks : + 30 210 67 76 430

e-Posta : consulate.athenspiraeus@mfa.gov.tr

Adres : Vasileos Pavlou 22,
Paleo Psihiko 15452
Athens-Greece

Web sitesi : atinapire.bk.mfa.gov.tr

T.C.GÜMÜLCİNE BAŞKONSOLOSLUĞU

Telefon : +30 25310 83 420-21 /Acil : +30 694 277 93 33

Faks : +30 25310 32 761

e-Posta : consulate.komotini@mfa.gov.tr

Adres : Odos Ionon 14, 69100
Komotini Greece

Web sitesi : gumulcine.bk.mfa.gov.tr

T.C.RODOS BAŞKONSOLOSLUĞU

Telefon : -00 30 22410 23362
-00 30 22410 23595
– / Acil: 0030 694 65 85 302 E-pasaport konusundaki sorular için Konsolosluk Çağrı Merkezinin Avrupa tel.no.: 0090 312 292 29 29

Faks : 0030 22410 27472

e-Posta : consulate.rhodes@mfa.gov.tr

Adres : GENIKO PROKSENIO TOURKIAS CONSULAT GENERAL DE TURQUIE

Iroon Politechniou 10 – 12 ; 85100 RHODES/GREECE

Web sitesi : rodos.bk.mfa.gov.tr

T.C.SELANİK BAŞKONSOLOSLUĞU

Telefon : +30 2310 965 070-73

Faks : +30 2310 965 084

e-Posta : consulate.thessaloniki@mfa.gov.tr

Adres : Turkish Consulate General
Odos Agiou Dimitriou 151,
54634 – Thessaloniki

Web sitesi : selanik.bk.mfa.gov.tr

Bağlı Birimler

1-Askeri Ataşelik

Telefon : 2107240512

Faks : 2107231379

e-Posta : atnats@otenet.gr

2-Basın Müşavirliği

Telefon : 2107263077

Faks : 2107215911

e-Posta : trpress@ath.forthnet.gr

Adres : Vassileos Gheorgiou B’11 10674 Athens, Greece

3-Emniyet Müşavirliği

Telefon : 2107245985

Faks : 2107229597

e-Posta : atina@egm.gov.tr

Adres : Vassileos Gheorgiou B’11 10674

4-Kültür Tanıtma Müşavirliği

Telefon : 2107233133

Faks : 2107233192

e-Posta : info@goturkey.gr

Adres : 5-7 Vassileos Konstantinu

Web sitesi : www.goturkey.gr

5-Ticaret Müşavirliği

Telefon : 2107222196

Faks : 2107242948

e-Posta : atina@ekonomi.gov.tr

Adres : Turkish Embassy, Office of the Commercial Counsellor, 26, Rigillis Str. 10674 Athens/Greece

Web sitesi : http://goo.gl/TDEqti

Dikkat Etmeniz Gerekenler

 1. Yemeklerin çoğu Türkiye’deki yemekler benzerdir. Hatta aynı ismi bile alıyorlar. İlk gördüğünüzde kendinizi Türkiye de sanacaksınız. Fakat yemeklerin çoğunda Domuz eti var. Hassasiyetiniz varsa dikkat edin. Sipariş etmeden önce belirtin.
 2. Taksilerde Bagaj ücreti alınır. Bunu ulaşımda belirtmiştik bilginize.
 3.  Yunanistan’da faal olan ibadete açık cami yok bilginiz olsun.
 4. Atina’da yaşayan yerel halk zevkine çok düşkün olur. Yarın hiç çalışamayacaklarmış gibi sabaha kadar eğlenirler. Sonra da kalkıp işe giderler. Burada bulunan mekanların çoğunu yerel halk doldurur.
 5. Atina’ya gitmek için Vize gerekir. Yeşil pasaportunuz varsa 30 gün boyunca vizesiz kalabilirsiniz.
 6. Atina’da Antik Yunan dönemine ait birçok tarihi yapı bulunur. Bunları ziyaret etmeden dönmeyin.
 7. Kolonaki’de ki lüks mağazalara veya Plaka’da ki uygun sokak satıcılarında sevdiklerinize hediye almadan dönmeyin.
 8. Güzel bir planla Atina’da güzel bir tatil yapabilirsiniz.

Göz at ;

 1. Atina Gezilecek Yerler
 2. Atina Otelleri ve Atina Otel Fiyatları
 3. Atina Gece Hayatı
 4. Otobüs ile Yunanistan Selanik ve Kavala’ya Nasıl Gidilir
 5. Edirne’den Yunanistan’a (İpsala Sınır Kapısı) Nasıl Gidilir
 6. Atina Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 7. Yunanistan Nerede?
 8. Yunanistan’da Gezilecek 10 Yer
 9. Yunanistan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 10. Yunanistan 1 Haftalık Gezi Planı
 11. Yunanistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 12. Dedeağaç otelleri ve Dedeağaç Otel Fiyatları
 13. Gümülcine Nerede, Nasıl Gidilir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz