PAYLAŞ
7. Atina (1 Gece)

Yunanistan’da yalnızca bir hafta geçireceksenizse eğer, bir Yunan adasına gitmek, hatta seyahatinizin başkenti Atina’yı keşfetmek çok cazip olabilir. Her ikisi de kesinlikle cazip seçenekler sunarken, ilk kez gelenler için çok ideal bir rota olduğunu söylemek istiyoruz.

Atina’nın başkentinde başlayın, ancak yol boyunca diğer çarpıcı duraklardan da kaçmayın. Delphi’nin tarihi ve gizemi ile Olympia’nın sportif mirasına kadar uzanan bu Yunanistan güzergahı, bu antik ülke boyunca unutulmaz cazibe merkezleriyle sizi etkileyecektir.

1. Atina (2 Gece)

Gezinizi, ülkenin en büyük uluslararası hava alanına ev sahipliği yapan Atina’dan başlayabilirsiniz. Dünyanın en inanılmaz tarihi yapılarından birine sahip olan antik kent Akropol’ten başlayın. Parthenon’u gezin, Athena Nike Tapınağı’na hayran olun ve Propylea’yı kaçırmamaya dikkat edin. Tarihi maceraya devam etmek istiyorsanız, Ulusal Arkeoloji Müzesi’nde, Yeni Akropolis Müzesi’nde veya Ulusal Sanat Galerisi’nde biraz zaman geçirin. Şehrin merkezinde, çarpıcı ve yeşil Milli Bahçe, yüzlerce ve hatta binlerce yıllık olan Yunan heykellerinin yanı sıra çiçekler arasında piknik yapabileceğiniz kentsel bir yerde gezintiye çıkın.

1. Atina (2 Gece)

2. Korint, Miken ve Epidaurus (Stopovers)

Yunanistan’ın Peloponnes bölgesinden geçerken, en önemli yerlerden bazılarını görmek için hızlı bir mola vermeyi ihmal etmeyin. Örneğin, Korint’te harabe bir şehirdir. Roma Odeum ve Apollon Tapınağı gibi simgesel yapılara ev sahipliği yapmaktadır. Miken’de, Mycenae akropolisinde ki 4.000 yıllık kalıntıları gezebilir ve sonra Mycenae Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Deniz kıyısındaki Epidaurus köyünde, hala duran ve olaylara ev sahipliği yapan eski Epidaurus tiyatrosunda bir şov yakalayabilirsiniz.

2. Korint, Miken ve Epidaurus (Stopovers)

3. Napflio (1 Gece)

Doğu Mora’da bir gece kalmak isterseniz, Napflio’da kalın. Bu kıyı destinasyonu güzel kumlu plajlara sahiptir ve şehir romantizmle doludur. Özellikle balayı çiftleri için idealdir. Yalnız seyahat ederseniz bile, eski Yeşil yapıların yanında duran 18. yüzyıl Venedik binalarını seveceksiniz. Peloponnese Folklor Vakfı Müzesi’ni gezin, inanılmaz 17. yüzyıl Palamidi kalesine hayran olun ve büyüleyici balıkçı köyü Psaromachalas’daki geleneksel hayatın bir görüntüsünü fotoğraflayın.

3. Napflio (1 Gece)

4. Olympia (1 Gece)

776’da, ilk Olimpiyat Oyunları burada yapıldı. Bugün, Olympia spor severler için bir mekan, ve oyunların tam yerini gösteren bazı kalıntıları görebilirsiniz. Olimpiyat meşaleleri, Olympia’da her gün aydınlatılıyor ve onları gece gündüz uzaktan hayranlıkla izleyebilirsiniz. Susuz bir gezginin de ilgisini çeken şey, Olimpiya’nın harika bir şaraphane olan evidir. Yerel şarapları bölgesel meyve spesiyaliteleri ile birlikte tadabilirsiniz.

4. Olympia (1 Gece)

5. Delphi (1 Gece)

Eski zamanlarda, Delphi, dünyanın en önemli destinasyonlarından biri olarak kabul edilirdi. Tanrı Apollo’nun kehanetinin evi olan Delphi, gizem doludur. Bugün, Apollon Tapınağı’ndan kalanları ziyaret edebilir ve Apollon Sanctuary ve Athena Kutsal Alanı gibi inanılmaz kalıntılarla dolaşabilirsiniz. Delphi, kırsal kesimde yer aldığından, gezginler için bacaklarını uzatmak ve açık hava keyfini çıkarmak için popüler bir mekandır. Yunanların bu kırsalına kiralık bir bisiklet ile de gidebilirsiniz.

5. Delphi (1 Gece)

6. Kalambaka (1 Gece)

Yunan şehri Kalambaka, kalıntılar veya müzelerle dolu bir bölge değildir ama yinede en az 1 gece kalmayı hak etmektedir. Çünkü Meteora’nın geçidi, inanmak için görmek zorunda olduğunuz inanılmaz bir cazibe. Meteora, gökyüzünün ortasında, yukarı doğru yükselen kaya zirvelerinden türetilen bir isim anlamına gelir. Bu görkemli kaya oluşumlarının tepesinde, bazıları 14. yüzyıla dayanan 24 manastır koleksiyonu bulunmaktadır. Bu Tanrı adamlarının neden yaşamak, çalışmak ve burada dua etmeyi seçtikleri görmek kolaydır: Böyle etkileyici bir yükseklikte, aşağıda Kalambaka şehrine göre gökyüzüne daha yakınmış gibi hissedebilirsiniz.

6. Kalambaka (1 Gece)

7. Atina (1 Gece)

Yunanistan’ta ki kasırga maceranız bitmeden, tatile son bir gece için Atina’ya geri dönün. Gezinin başında orada bulunmuş olsanız da, hala sizde etki bıraktığını biliyoruz. Çeşitli hediyelik eşyalara ihtiyacınız varsa, Kolonaki’de ki lüks mağazalara veya Plaka’da ki uygun sokak satıcıları sayesinde bu ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Hatta bir tavernada bir şeyler yudumlayıp gecenin keyfini çıkarabilirsiniz.

7. Atina (1 Gece)

Gezi Planı

1. Gün: Atina’ya varış, Atina’da uyuyun

2. Gün: Atina’yı keşfedin, Atina’da uyuyun

3. Gün: Korint, Miken ve Epidaurus vasıtasıyla Nafplion’a gidin, Nafplio’da uyuyun

4. Gün: Olimpiya’ya gidin, Olimpiya’da uyuyun

5. Gün: Delphi’ye gidin, Delphi’de uyuyun

6. Gün: Kalambaka’ya (Meteora’ya), Kalambaka’da uyuyun

7. Gün: Atina’ya geri gidin, Atina’da uyuyun

Gün 8: Eve dönün.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz