Susuz

Susuz, Kars ilimizin 8 ilçesinden biridir. Kars il merkezine yaklaşık 25 km uzaklıktadır. Bu ilçeye ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

Kars ilçe haritası(Kars (il merkezi) Akyaka. Arpaçay. Digor. Kağızman. Sarıkamış Selim. Susuz.)
Kars ilçe haritası(Kars (il merkezi) Akyaka. Arpaçay. Digor. Kağızman. Sarıkamış Selim. Susuz.)

Susuz ilçesinin tarihi Kars ilimizin tarihine eş değerdir. Bunun nedeni il merkezine yakın olmasından dolayı doğrudan tarih olaylarından etkilenmiştir. Diğer ilçelerde olduğu gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bunları kısaca yazacak olursak: Hunlar, Urartular, sakalar, medler, persler, Bizanslılar, Selçuklular, Akkoyunlular, Karakoyunlular, Osmanlılar ve Türkiye buraya hüküm süren medeniyetlerdir.

Susuz Hangi Şehirde
Susuz Hangi Şehirde

Kronolojisine kısaca bakalım:

1071: Selçuklular

1534: Osmanlılar

1878: Ruslar

1915: Ermeni ve Gürcüler

1920: Yapılan Gümrü Anlaşması ile Türkiye Cumhuriyetin topraklarına katılmıştır.

İlçemiz  1959 yıllına kadar il merkezine bağlı bir bucak iken  1959 yıllında çıkan bir kanunla ilçe statüsü kazanmıştır. İlçe merkezine bağlı 1 belde 3 mahalle  4 mezra ve 27 köy bulunur.

Susuz
Susuz

Susuz ilçemiz birçok tarihi yapıyı görmek mümkündür. siz değerli okurlarımız için burada gezilip görülmeye değer tarihi ve doğa yapıları liste haline getirdik.

Susuz Gezi Rehberi

Susuz Şelalesi: Bu şelale ilçe merkezi- Ardahan yolu üzerindedir. 15 metre yükseklikte dans eder derecede düşen suyun düşüşünü izlemelisiniz. Hatta halk arasında su uçan olarak da bilinir. Yaz aylarında buraya gelip piknik yapabilirsiniz. Ayrıca şelalenin yanında bulunan vadi de 24 farklı kuş türünün yaşıyor. Burada bu kuşların sesi ile suyun sesi birleşmesi oluşan muhteşem sesi duymayı hayal edebiliyor musunuz?

Susuz Şelalesi
Susuz Şelalesi

Aygır gölü: İlçe merkezine 10 km uzaklıkta bulunan bu göl kars-Göle yolu üzerindedir. 2300 metre deniz seviyesinde yükseklikte bulunan bu göl adeta şehri selamlamaktadır. Bu göl volkanik bir göl olup suları tatlıdır. Mesire alanı olarak da kullanılır. Yaz mevsiminde buraya yolunuz düştüğünde siz de şahit olacaksınız. Burada birçok ailenin piknik yapmak amacı ile geldiklerini göreceksiniz. Ayrıca burada yaz şenlikleri yapılmaktadır. yazın çok renkli sahnelere şahit olmaktadır. Ayrıca bu gölde balık da avlayabiliyorsunuz.

Aygır Gölü
Aygır Gölü

Kırçiçek cami: Bu cami ilçe merkezine bağlı Kırçiçek köyünde inşa edilmiştir. yapılış tarihi  1769 yıllı olarak bilinir. Bu cami bir Osmanlı eseridir. Bu cami kare planlı olup inşasında bazalt taş kullanılmıştır. Aynı zamanda cami taşınmaz kültür eseri olarak tescillenmiştir.

Kırçiçek cami:
Kırçiçek cami:

Bendivan Kalesi: İlçemize bağlı kayalık köyün sınırlarında bulunan bu kale yapılışı ile ilgili kesin bir bilgi yoktur. Fakat rivayet edildiğine göre 1880 yılların başında yapılmış bir Osmanlı eseri olduğu söylenilir. Günümüzde harabe şeklinde bu kalenin biran önce onarılması gerekir.

Bendivan Kalesi
Bendivan Kalesi

Cilavuz Köy Enstitüsü: Bu enstitü köy öğretmenleri yetiştirmek amacıyla kurulmuştur. Eğitime büyük önem veren Mustafa kemal , İsmet İnönü ve Hasan Ali yücel Tarafında açılan bir okuldur. Bu okul Türkiye de açılan ilk üç okuldan biridir. Bu okulda yaklaşık 1000 öğrenci mezun olup köy okullarında öğretmenlik yapmaya gitmiştir.  Bu nedenle önemli bir yere sahiptir. Günümüzde Kazım Karabekir Anadolu Lisesi olarak hizmet vermektedir. Yolunuz buraya düşerse bu tarihi yapı ziyaret etmenizi öneririz.

Cilavuz Köy Enstitüsü
Cilavuz Köy Enstitüsü

Sonuç olarak Tarihi geçmişi, doğal güzellikleriyle doğunun şirin bir ilçesi olan Susuz ilçemize yolunuz düşerse  mutlaka Susuz Şelalesini ziyaret etmelisiniz.  Susuz şelalesi görülmeye değer doğal bir güzelliktir. Ayrıca ilçe merkezine yakın yerlerde çeşitli kaplıcalarda bulunmaktadır. Buralara da uğramalısınız.

Susuz- Kars
Susuz- Kars

1- Kars Gezi Rehberi

2- Kars’da Gezilecek 10 Yer

3- Kars Gece Hayatı

4- Kars Otelleri ve Kars Otel Fiyatları

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz