Florya Atatürk Deniz Köşkü

Florya Atatürk Deniz Köşkü Dünya’nın merkezi İstanbul ilimizin Bakırköy ilçesine bağlı Şenliköy Mahallesinde bulunan harika bir yapıdır. Türkiye Cumhuriyeti ilk cumhurbaşkanı için yapılan bu yapı günümüzde birçok ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Florya Atatürk Deniz Köşkü

Mustafa kemal Atatürk bu bölgeye özel ilgi duyuyordu. Sürekli bu bölgeyi ziyaret ediyordu. Bunu bilen dönemin İstanbul büyükşehir belediye başkanı burada bir köşk yapmaya karar verilir. 1934 yıllında köşk yapmaya başlar. Köşkü de dönemin mimarlarından Seyfi arkan tarafında inşa edilmiştir. Karadan 70 metre uzaklıkta yapılan bu köşk Deniz tabanına dikilen kazıkların üzerine oturtulmuş olan sağlam yapılıdır.

Florya Atatürk Deniz Köşkü muhteşem manzarası

Köşkün inşaatı bitince 14 ağustos 1934 yıllında törenle açılıp Mustafa Kemal’e armağan edilir. Mustafa kemal buraya sıklıkla gelmeye başlar. Burada toplantılarını yapar. Yabancı konukları burada ağırlar. Bu köşkte yatak odası konuk odası ve büyük bir kütüphane bulunur. Mustafa Kemal en son 28 mayıs 1938 yıllında burayı ziyaret etmiştir.

Florya Atatürk Deniz Köşkü Nerede

Mustafa Kemal vefatından sonra dönemin Cumhurbaşkanları tarafında kullanılmaya başlandı. Daha sonra deniz suyunun ve çevrenin eski önemini kaybetmesinden dolayı cumhurbaşkanları artık kullanmadılar. 1988 yıllında Bakanlar Kurulu kararı ile TBMM milli saraylar daire başkanlığına köşk, emanet edilmiştir.

Florya Atatürk Deniz Köşkü bahçesi

Günümüzde Flora Atatürk Ormanı olarak dillendirilmektedir. Bu park halka açık olup yoğun ziyaretçiye sahiptir. buraya yerli yabancı birçok ziyaretçi gelmektedir. Bu köşk cumhuriyet tarihinde yapılmış en önemli köşklerden biridir. Yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmeye gelmelisiniz. Burayı gezdikten sonra burada bulunan Restaurant ve kafelere gidip bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Köşkün İstanbul haritasındaki konumu

Nerede: İstanbul Caddesi Florya – Bakırköy / İstanbul

Nasıl Gidilir:  Buraya Florya Yeni Bosna arasında işleyen 73T otobüsleri ile ulaşım yapılabilir.

Ziyaret saat ve Günleri: Köşkün ziyaret saatleri ise 09.00 – 17.00 saatini içermektedir.

Florya Atatürk Deniz Köşkü Kütüphane
Florya Atatürk Deniz Köşkü İstanbul
Florya Atatürk Deniz Köşkü Ziyaretçi akınına uğradı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here