Frankfurt am Main Hakkında Bilgi
Frankfurt am Main Hakkında Bilgi

Frankfurt am Main, Almanya’nın beşinci büyük şehridir. Şehirde yaklaşık olarak 700.000 kişi yaşamaktadır. Şehrin adı Almanya’nın tam ortasından gelmektedir, çünkü Main Nehri üzerinde yer almaktadır. Bir de Frankfurt an der Oder var.

Frankfurt am Main Hakkında Bilgi
Frankfurt am Main Hakkında Bilgi

Frankfurt am Main, bugün Hessen eyaletine aittir. Ortaçağda, “Özgür bir imparatorluk şehri” idi, burada hiçbir devlet Prensinin değil, sadece yurttaşların ve seçtikleri konseyin karar vermesi gerekiyordu. Ayrıca, Frankfurt uzun zamandır Almanya’nın gizli başkenti gibi bir şeydi: 1806 yılına kadar seçmenler, Alman Kralını ve İmparatorunu seçmek için burada bir araya geldi. 1848 ve 1849’da Paulskirche’de, tüm Almanya için ilk Parlamento olan Ulusal Meclis toplandı. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Frankfurt Almanya’nın başkenti olacaktı, ancak bonn’a kaybetti.

Bugün Frankfurt, özellikle bankaların şehri olarak bilinir. Bunlardan en önemlisi Avrupa Merkez bankasıdır: Euro banknot ve madeni paraları çıkarır ve dolaşımda hiçbir zaman çok fazla veya çok az para bulunmamasına ve fiyatların çok fazla yükselmemesine dikkat eder. Bankalar ve diğer şirketler şehir merkezinde çok sayıda yüksek katlı bina inşa etmişlerdir. Bunların yaklaşık 15’i en az 150 metre yüksekliğindedir ve gökdelen olarak adlandırılır. Ayrıca Frankfurt’ta birçok önemli Müze, bir Hayvanat Bahçesi ve Almanya’nın en büyük havaalanı bulunmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz