Fransız Guyanası Gezi Rehberi
Fransız Guyanası Gezi Rehberi

Amerika kıtasının güneyinde yer alan Fransız Guyanasi, yaklaşık 275 bin nüfusuyla Kuzey Atlantik Okyanusu kıyısında kurulan bir Fransız bölgesidir. Ülkenin sınır komşularını doğu ve güneyde Brezilya, batıda ise Surinam oluşturmaktadır. Tropik yağmur ormanlarının bulunduğu alan açısında oldukça zengin bir bölgedir. Burada gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse gezip görmeniz gereken yerleri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;

Cacao

Başkent Cayenne’nin güneyindeki Comté Nehri üzerinde  yer alan Cacao, gezilip görülmesi gereken şirin bir tatil kasabasıdır. Burada birçok doğal güzellik alanı ve tarihi yapı bulunmaktadır. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip nehir üzerinde tekne turu atabilir veya doğa eşliğinde nefes kesen manzara karşısında yürüyüş yapabilirsiniz. Ülkede ziyaret edilmesi gereken ilk noktalardan biridir.

Kourou

Başkent Cayenne’nin 60 km kuzeyinde yer alan Kourou, ülkenin en önemli şehirlerinden biridir. Bu şehirde 17 ve 18. yüzyıldan kalma birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Buraya gelip bu tarihi yapıları ziyaret edebilirsiniz. Yine şehirde çok sayıda doğal güzellik alanı bulunmaktadır. Buraya gelip şehrin nefes kesen manzarasına karşılık yürüyüş yapıp harika fotoğraf karelerini yakalayabilirsiniz.

Sinnamary

Ülkenin kuzeyinde yer alan Sinnamary, gezilip görülmesi gereken önemli bir tatil beldesidir. Burada yaklaşık 3500 kişi yaşamaktadır. Burada birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunmaktadır. Bu yapıları gezip görebilirsiniz. Ayrıca şehirde çok başarılı el yapımı işçilikler, tahtadan eşyalar, mücevherler bulunmaktadır. Bunları da gezip görebilirsiniz.

Hattes Plajı 

Ülkenin en kuzeyinde Kuzey Atlantik Okyanusu kıyısında bulunan Hattes Plajı, yaklaşık 3 km uzunluğunda olup dev leatherback kaplumbağalarının dünyadaki en önemli tek yuvalama sitesidir. Buraya Nisan-Temmuz ayları arasında kamlumbağlar toplanır. Temmuz-Ağustos arasında ise yumurtadan çıkar. Kısaca buraya yüzmek için değil de daha çok kaplumbağalarının yumurtlama ve yavru dönemini izlemek için ziyaret edilir. Buraya gelmeden önce plajın girişinde bir müze bulunmaktadır. Bu müzede bu hayvanlar hakkında bilgi alıp o şekilde ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Pirogue Nehri

Ülkenin önemli nehirlerinden biri olan Pirogue Nehri, ülkeye çok farklı bir renk katmaktadır. Bu ülkenin doğal güzelliklerin,i keşfetmek için bu nehir üzerinde tekne turu yapmak gerekir. Bu turda birçok hayvan ve bitki türüne şahit olacaksınız. Özellikle bazı hayvanları doğal yaşam alanlarında göreceksiniz. Yine nefes kesen manzaralar karşısında büyüleneceksiniz. Harika fotoğraf karelerini yakalamak için bu turu yapmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Kurtuluş Adaları

Kourou’dan yaklaşık 11 km uzaklıkta yer alan Kurtuluş Adaları(Iles du Salut), Kuzey Atlantik Okyanusun içerisinde yer alan bir adadır. Bu ada daha çok hapishaneleriyle popülerdir. 1930’lu yıllarda ağır suç işleyen kişilerin hapsedildiği yerdir. Günümüzde ise popüler bir turistik adadır. Burada gezilip görülmesi gereken birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Bunun yanında yine masmavi suları ve beyaz kumlarıyla göz kamaştıran plajı bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse sevdiklerinizle birlikte bu adaya bir tur atıp keyifli bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Adada konaklama yerleri de bulunmaktadır.

Le Vieux Bourg

Le Vieux Bourg, Fransız Guyanasi’nın sınırlarında bulunan şirin bir kenttir. Burası daha çok alışveriş ve gece hayatı ile bilinmektedir. Yöreye özgü lezzetleri ile de popüler bir hal almıştır. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip harika zaman geçirip muazzam yerleri keşfetmek için ziyaret edilen bir bölgedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka sevdiklerinizle birlikte ziyaret edin derim.

Guyana Uzay Merkezi

Kourou şehri yakınlarında yer alan Guyana Uzay Merkezi, 1964 yıllında kurulmuş bir uzay merkezidir. Bu merkezi, Merkez Ulusal Uzay Araştırmaları merkezi ile Avrupa Uzay Ajansı tarafından kullanılmaktadır. Buraya gelip uzay hakkında birçok bilgi edinebilirsiniz. Buraya kadar gelmişken uzay müzesine de uğrayın derim. Bu merkez aynı zamanda Ariane roketlerinin geliştirmesini finanse etmektedir.

Guiana Hayvanat Bahçesi

Başkent Cayenne’nin Macouria kasabasında yer alan Guiana Hayvanat Bahçesi, 1987 yıllında ziyarette açılmıştır. Burada birçok hayvan türü bulunmaktadır. Özellikle vahşi yaşamı simgeleyen bölgenin önemli hayvanları burada bulunmaktadır. Buraya gelip birçok hayvanı doğal yaşam alanlarında ziyaret edebilirsiniz. Burada yaklaşık 75 türden 450 hayvan bulunmaktadır. Bunun dışında harika bir yemyeşil bahçesi bulunmaktadır. Mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir bahçedir.

10  Tresor Tabiatı Koruma Alanı

Ülkenin doğusundaki Kaw şehrinde yer alan Tresor Tabiatı Koruma Alanı, mutlaka gezilip görülmesi gereken bir alandır. Burada birçok hayvan ve bitki türü bulunmaktadır. Buraya özellikle tekne turlarıyla ve rehberler eşliğinde bölgeyi gezebilirsiniz. Çok sayıda vahşi hayvanı doğal yaşam alanlarında ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bölgenin nefes kesen manzaralarını izleyip muazzam fotoğraf karelerini yakalayabilirsiniz.


Bunlar dışında Fransız Guyanasi hakkındaki genel bilgileri bir liste halinde size sunmak istiyorum. Şöyle ki;
Fransiz Guyanasi

Nüfus: 275.688

Başkent: Cayenne

Resmi Dili: Fransızca

Para Birimi: Euro

Bulunduğu Kıta: Güney Amerika

Vize Durumu: Buraya gitmek için vize almanız gerekir.

Fransız Guyanası Nerede, Nasıl Gidilir
Fransız Guyanası Nerede, Nasıl Gidilir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here