Fransız Polinezyası Gezi Rehberi
Fransız Polinezyası Gezi Rehberi

Fransız Polinezyası, yaklaşık 285 bin nüfusuyla Okyanusya kıtasında yer alan bir Fransız adasıdır. Fransız Polinezyası, Polinezya genelinde 118 ada ve mercandan oluşmaktadır. Volkanik adalar, yoğun tropik ormanlar ve zengin sualtı zenginlikleriyle yıl boyunca çok sayıda turist ağırlamaktadır. Burada gezilip görülecek birçok doğal güzellik alanı bulunmaktadır. Siz değerli okurlarımız için 10 gözde yer belirledik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

1 Tetiaroa

Atoll Tahiti’nin 53 kilometre kuzeyinde yer alan Tetiaroa, gezilip görülmesi gereken bir tatil adasıdır.  6 kilometrekarelik alan kaplayan bu adaya gelip harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Adanın nefes kesen manzarasını harika fotoğraf karelerinde ölümsüzleştirebilirsiniz. Parıldayan bir lagünle çevrili olan Tetiaroa adasını sevdiklerinizle keyifli bir tatil imkanı sunmaktadır.

2 Huahine

Ülkenin kuzeybatısında yer alan Huahine, 77,6 km²’lik alanıyla dünyanın en uzun ve en büyük açık okyanusu kano yarışı özelliklerine sahip adasıdır. Burada hindistancevizi, vanilya, muz ve ekmek filizlerinden oluşan birçok farklı tarlalara ev sahipliği yapmaktadır. Buraya gelip adanın harika manzarasına keşfedebilirsiniz. Ayrıca bu ada, Fransız Polinezyası’ndaki en büyük antik tapınak konsantrasyonuna sahiptir. Kısaca ülkede mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Burası anlatılmaz yaşamak lazım diyoruz ve sizi buraya davet ediyoruz.

3 Nuku Hiva

Ülkenin kuzeydoğusunda yer alan Nuku Hiva,  339 km²’lik alanıyla harika bir adadır. Bu ada, daha çok doğal güzellikleriyle bilinmektedir. Şelalelerden doğal havzalara ve kanyonlara kadar sayısız doğal güzellikleri ile Marquesas Adaları’nın en büyüğüdür. Bu adayı asıl popüler yapan ise 350 metre yükseklikten yere düşen Vaipo Şelalesi’dir. Bu yüksekliğiyle Dünyanın en yüksek 3. şelalesi olarak bilinmektedir. Buraya gelip adanın harika güzelliklerini keşfedebilirsiniz. 

4 Mt Tohivea

Moorea Adasında yer alan Mt Tohivea, 1.207 m yüksekliğiyle bölgenin en yüksek dağıdır. Burası Volkanik bir dağ olup uzun süre pasif haldedir. Burada bulunan yürüyüş yollarında dağın etrafındaki güzellikleri keşfedebilirsiniz. Dağın nefes kesen manzarasını izleyip yeni güzellikler keşfedebilirsiniz. Birçok yerde rahatlıkla görülen bir dağdır. Muazzam fotoğraf kareleri yakalamak için buraya gelmelisiniz.

5 Bora Bora

Ülkenin kuzeybatısında yer alan Bora Bora,  30,55 km²’lik alanıyla harika bir adadır. Bu ada da 4. yüzyıl civarında keşfedildiği sanılmaktadır. Ada üzerinde birçok doğal güzellik alanı ve tarihi yapı bulunmaktadır. Adada yaklaşık 10 bin kişi yaşamaktadır. Buraya gelip rehberli turlar eşliğinde Okyanusun nefes kesen manzaralarını keşfedebilirsiniz. 

6 Tikehau Adası

Ülkenin kuzeydoğusundaki Tuamoto Takımadaları’ndaki Tikehau Adası, Fransız Polinezyası’ndaki en iyi plajlara sahiptir. Pembe kumları ve berrak sularıyla yıl boyunca çok sayıda kişiyi ağırlamaktadır. Aynı zamanda dalış için oldukça iyi bir yerdir. Buraya yıl boyunca çok sayıda turist gelip keyifli bir tatil yaşamaktadır. Adanın harika manzarası karşısında hayran kalmak elde değil.

7 Rurutu Adası

Ülkenin güneybatısında yer alan Rurutu Adası, 33,32 km²’lik alanıyla 12 milyon yıl önce oluşan Austral takımadaların bir parçasıdır. Burada birçok doğal güzellik alanı bulunmaktaydı. Özellikle de mağaralar oldukça dikkat çekiciydi. Fakat zaman içerisinde dış kuvvetler tarafında aşındırıp taşınması sonucu çoğu yer yok oldu. Günümüzde yine birçok doğal güzellik barındırmaktadır. Buraya yolunuz düşerse gezip görmelisiniz.

8 Rangiroa Atoll

Rangiroa Atoll, Fransız Polinezyası’nın Tuamotu takımadalarının bir parçası ve dünyanın en büyük ikinci atolüdür. Burada çok sayıda şnorkelli yüzme ve tüplü dalış alanı bulunmaktadır. Bu nedenle yıl boyunca buraya çok sayıda turist akın etmektedir. Burası yerel dilde  “sonsuz gökyüzü”  anlamına gelmektedir. Konaklamak için oldukça şık ve konforlu tesisler bulunmaktadır. Sevdiklerinizle birlikte harika bir tatil keyfi için burayı tercih edin derim.

9 Motu Teta Adası

Motu Teta Adası, yaklaşık 9 dönümlük alanıyla  Fransız Polinezyası’nda yer alan özel bir adadır. Burada dinlenmek, yüzmek, şnorkelle dalış yapmak, kayak yapmak ve hatta rüzgar sörfü yapmak için oldukça uygun bir yerdir. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Burada konaklamak için oldukça şık ve konforlu konaklama yerleri bulunmaktadır.

10 Opunohu Bay

Moorea adasında yer alan Opunohu Bay, üç kilometre uzunluğuna sahip harika bir körfezdir. Buraya yıl boyunca birçok turist akın etmektedir. Oldukça hoş bir yer olup iklime göre sakin bir gölü de andırmaktadır. Burada yer alan plajlarda deniz, kum ve güneşin keyfini sonuna kadar yaşayabilirsiniz. Bu körfezi asıl popüler kılan ise el değmemiş doğası ve nefes kesen manzarasıdır.


Bunlar dışında Fransız Polinezyası hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;

Fransiz Polinezyasi

Nüfus: 285.735

Başkent: Papeete

Resmi Dili: Fransızca

Para Birimi: CFP frangı

Bulunduğu Kıta: Okyanusya

Kuruluş Tarihi: 1842

Vize Durumu: Buraya yapılan seyahatlerde süresi 90 günü aşmayan ziyaretlerde vize gerekmemektedir.

Fransız Polinezyası Nerede, Nasıl Gidilir?
Fransız Polinezyası Nerede, Nasıl Gidilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here