Yaprak Gürdal Röportaj
Yaprak Gürdal Röportaj

İnternet sitesinin ismi Küçük Dünya ama gönlü büyük ve kendi deyimiyle “Bence dünya çok büyük, ama gezmek, görmek, keşfetmek istediğin yere gidebileceğin kadar da küçük” diye Gezgin Yaprak Gürdal ile çok güzel bir röportaj yaptık. Seyahat üzerine size önemli katkı sağlayacak bir yazı.

Gezgin Yaprak Gürdal’ı takip etmek isterseniz, sosyal medya hesaplarını takibe alabilirsiniz:

Gezgin Yaprak Gürdal ile Röportaj

Merhaba Yaprak. “Küçük Dünya” isimli seyahat sitende deneyimlerini paylaşıyorsun. Bize biraz kendinden bahseder misin. Sence Dünya Küçük mü?

Bence dünya çok büyük, ama gezmek, görmek, keşfetmek istediğin yere gidebileceğin kadar da küçük. “İstediğin yere ulaşmak senin elinde” mesajını vermek için siteme “küçük dünya” ismini verdim.

Yaprak Gürdal Peru
Yaprak Gürdal Peru

Kanada’da 12 yıl yaşadıktan sonra Türkiye’ye dönüş yaptın. Neden bunu yaptın? Bir gezgin olarak yer yurt kavramı senin için ne ifade ediyor?

İnsanoğlu duygusal bir varlık. Köklere, aileye, doğduğu topraklara bağlanma ihtiyacı var. Ben de 12 yıl Kanada’da yaşadıktan sonra özüme dönmeye karar verdim. Başka bir ülkede yaşlanmak istemedim. Kendi ülkemde, kendi insanlarımla, kendi kültürümle yaşamak beni daha çok mutlu ediyor.

Yaprak Gürdal Kenya’da Masai kabilesi
Yaprak Gürdal Kenya’da Masai kabilesi

Seyahatlerini sitende çok güzel anlatıp ifade ediyorsun. Yola çıkmadan önce nasıl bir planlama dahilinde yola çıkıyorsun? Yoksa gittiğin yere göre akışına bırakmayı sevenlerden misin?

Seyahatlerim hiç bir zaman plansız olmuyor. Kurumsal hayattaki yöneticilik deneyimimi gezilerimde de aynen uyguluyorum. Gideceğim yer, kalacağım yer, rotam, yapacağım aktiviteler hep belli. Bunun için de gideceğim ülkeyle ilgili önceden çok iyi bir çalışma yapmam gerekiyor. Kısacası dersime çalışıp yola çıkıyorum.

Bir klişe olarak seyahat ekonomisini nasıl karşılıyorsun? Her yerde kalırım diyenlerden misin yoksa mutlaka yatak olmalı diyenlerden mi?

Hayatımda lüks yaşamıyorum. Gelirimi lükse değil, seyahate harcıyorum.

Sanırım yaşımı aldıkça rahatıma da daha düşkün olmaya başladım 🙂 Kanada’da yaşarken hafta sonu çadır kamplarına giderdim, ama seyahatlerimde çok tempolu gezdiğim için akşam rahat bir yatakta yatmayı tercih ediyorum.

Yaprak Gürdal Kenya’da zürafa yetimhanesi
Yaprak Gürdal Kenya’da zürafa yetimhanesi

Seyahatlerin sırasında önceliğin var mıdır? Örneğin iki ülke arasında kararsız kalsan seçim gücünü ne belirliyor?

Ucuz uçak bileti belirleyici oluyor. Bilet nereye ucuzsa, yolculuk da oraya oluyor.

Özellikle sevdiğin/sevmediğin bir ülke ya da şehir var mı?

Sevmediğim demeyim, ama yaşamayacağım ülke var. Özellikle de yurt dışında uzun yıllar kaldığım için artık memleketimden başka yerde yaşamayı istemez oldum. Yoksa gittiğim her ülkeden bir şeyler öğreniyor ve de gezdiğim süre boyunca keyif alıyorum.

Yaprak Gürdal
Yaprak Gürdal

Seyahatlerin sırasında enerjini düşüren olaylar oluyor mu?

Enerjimi düşürmek değil ama strese sokan olabiliyor. Rotam çok yoğun olduğunda bir uçağı ya da otobüsü kaçırmak ertesi günkü programı etkileyeceği için hızlı ve planlı hareket etmem gerekiyor.

Seyahatlerini takipçilerinle paylaştıktan sonra gerek sosyal medyada gerekse kendi kişisel sitende olumlu olumsuz eleştiriler alıyor musun? Olumlu eleştiriler seni teşvik ediyor mu? Ya da tersi olarak olumsuz eleştiri aldığında nasıl bir karşılık veriyorsun?

Tabii ki her türlü yorum geliyor. Olumlu eleştiriler her zaman teşvik ediyor. Yazılarımın okunduğunu bilmek, insanların benden etkilenerek yola çıkması müthiş bir haz. Olumsuz yorumlar da oluyor. Bazı insanlar ne kadar emek harcadığını düşünmeden acımasızca eleştirebiliyor. Artık bu yorumları pek umursamıyorum. Emeğin kıymetini bilmeyen insanlar adına üzülüyorum.

Yaprak Gürdal Tayland Karen long neck (uzun boyunlu zürafa kadınlar)
Yaprak Gürdal Tayland Karen long neck (uzun boyunlu zürafa kadınlar)

Pasaport ve vize ücretlerinin seyahat etmenin önünde engel teşkil ettiğini düşünüyor musun?

Seyahatin önündeki tek engel, insanın kendisidir. Ben başka engel tanımam. İnsanın bir şeyi yapmaya niyeti varsa ne yapar eder, o hedefine ulaşır.

Seyahatlerinin nihai hedefi nedir? Şu kadar ülkeyi mutlaka gezmeliyim gibi bir hedefin var mı?

Öyle bir hedefim yok. Sayı tutturmak için değil, keyif almak için geziyorum. Sağlığım müsaade ettiği sürece de gezeceğim.

Yaprak Gürdal Tanzanya
Yaprak Gürdal Tanzanya

Sence seyahat nasıl olmalı? Bir arkadaşla mı, eşle mi, ya da solo mu? Senin özel bir tercihin var mı?

Bence her konuda esnek olmak en iyisi. Ben nasıl denk gelirse öyle geziyorum. Bazı gezilerime arkadaşlarımdan, ailemden katılanlar oluyor. Bazen yalnız geziyorum. Bazen gezilerimin bir kısmı yalnız, bir kısmı bir arkadaşımla oluyor. Önemli olan yalnız gezi planı yapmak, katılmak isteyen katılmak istediği kısma buyursun 🙂

Bizlere başından geçen ve sende etki bırakan bir seyahat hatıranı anlatır mısın?

Çok fazla anım var. Şu anda aklıma geleni anlatayım. Endülüs, Portekiz gezisine çıkmıştım. Tek başınaydım ve küçücük bir sırt çantasıyla seyahat ediyordum. 10 gün boyunca her gün bir şehri gezdim. Her gün 10 saat yürüdüm.

Sürekli şehir değiştirdiğim ve sürekli yürüdüğüm için sırt çantamın hafif olması benim en önemli kriterlerimden biriydi. Sevilla’da otobüste bir çiftle tanıştım. Arjantinli Kathy ve Meksikalı Acel. Ben dersime çalıştığım için gezilecek yerleri biliyordum. Onlarsa geldikleri şehir hakkında hiçbir araştırma yapmamışlardı.

Lizbon ve civarını birlikte gezdik. Beni sonradan facebook sayfalarında defalarca paylaştılar, böyle birini görmedik, bu kadar hafif nasıl seyahat edilir, bu kadar bilgili nasıl olunur, dediler. Hala görüşüyoruz. Bir gün onları Meksika’da ziyaret edeceğim.

Yaprak Gürdal scuba diver
Yaprak Gürdal scuba diver

Su altına özel bir merakın var. Dalış sana ne ifade ediyor?

Dünyamızın büyük bir kısmı suyla kaplı. Biz su altını keşfetmezsek aslında dünyanın çok küçük bir kısmını görmüş oluyoruz. Ben de kendisini su altının büyülü dünyasına kaptıranlardanım. Şu ana kadar Kızıl deniz, Karayipler, Hint Okyanusu ve Akdeniz olmak üzere 400 dalış yaptım. Seyahatlerimin bir kısmını da sadece dalış yapmak üzere planlıyorum.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here