Gotland Nerede, Hangi Ülkede, Gotlar Kimdir?
Gotland Nerede, Hangi Ülkede, Gotlar Kimdir?

Gotland, Baltık Denizi’ndeki en büyük adadır ve İsveç‘e aittir. Yaklaşık 180 kilometre uzunluğunda ve 50 kilometre genişliğindedir. Ülke çoğunlukla Kireçtaşından oluşuyor. Endüstri ve çimento üretmek için de kullanılıyor. İnsanlar ayrıca Balıkçılık ve turizmden de yararlanıyor. Birçok ziyaretçi yaz aylarında Ortaçağ binalarına ve sanatına bakmaktadır.

Gotlar, bir zamanlar Akdeniz’e kadar diğer halklarla savaşan güçlü bir Halktı. Hala bir sürü taş ve mezar vardır. Runik taşlar dik duran taş levhalardır. Üzerindeki çizimler ölüleri anımsatmaktadır. Daha sonra Vikingler adaya gelmiştir. Savaştılar ama aynı zamanda ticarette yaptılar.

Gotland Nerede, Hangi Ülkede, Gotlar Kimdir?
Gotland Nerede, Hangi Ülkede, Gotlar Kimdir?

Ortaçağda Gotland, Hansa Birliği’nin önemli bir ticaret merkeziydi. Hansa Birliği, koruması altında güvenli bir şekilde ticaret yapabilen bir Alman tüccar birliğiydi. Adanın hükümdarı tekrar tekrar değişti: 1361’de Danimarkalı oldu, 30 yıl sonra Gotland birkaç yıl boyunca Korsanların elindeydi. 1448’de Danimarka’ya döndü.

300 sonra ada İsveç’e geldi. 19. yüzyılın başlarında, Napolyon döneminde Rus birlikleri adaya geldi. O zamandan beri Ada daha fazla savaş yapmaktan kurtuldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz