Guatemala'da Gezilecek 10 Yer
Guatemala'da Gezilecek 10 Yer

16.672.956 toplam nüfusuyla Kuzey Amerika kıtasında yer alan Guatemala, kilise, müze, antik kent, volkanik dağ, göl gibi birçok turistik yapıya ev sahipliği yapmaktadır.

Guatemala’da Gezilecek Yerler

Ülke; Honduras, Meksika, El Salvador ve Belize ile komşudur. Ülkenin doğusunda Karayip Denizi, batısında Büyük Okyanus bulunur. Amerika’nın incisi olarak bilinen bu ülkede gezilip görülecek çok sayıda yer bulunmaktadır.

Göz at ;

  1. Guatemala Gezilecek Yerler
  2. Guatemala City Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  3. Guatemala’da Gezilecek 10 Yer
  4. Guatemala Nerede?
  5. Guatemala’nın başkenti, şehirleri ve bölgeleri
  6. Guatemala Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Bu yerlerden en gözde 10 tanesini seçtik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

10-Tikal

Guatemala’nın Peten ilinin kuzeybatısında yer alan Tikal, Maya kültürüne ait en büyük arkeolojik alan ve kent merkezidir. Günümüzde Maya torunları burada yaşamaktadır. Kentte birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Ülkenin en turistik bölgesi olan Tikal, her yıl çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır. Bu kent, 1979 yıllında UNESCO Dünya Mirası Listesinde yerini almıştır. Bana göre ölmeden önce gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir.

9-Flores

Tikal arkeolojik kentin hemen yanı başında yer alan Flores, Petez Itza Gölü üzerinde bulunan eski bir Maya adasıdır. Harika bir ada olup her yıl çok sayıda kişiyi ağırlamaktadır. Fakat adayı ilginç hale getiren ise Göl suyunun sürekli yükselmesiyle birlikte sokak ve caddeler su içinde kalmaktadır. Korkarım ki birkaç yıl sonra bu sular adayı yutacaktır. Bu güzellik kaybolmadan görmenizi tavsiye ederim.

8-Pacaya

Başkent Guatemala’nın güneybatısında Antigua kentin yakınlarında yer alan Pacaya, 2.552 m yüksekliğiyle bilinen  aktif bir yanardağdır. Yaklaşık 23 bin yıl önce ilk patlayışı gerçekleşen dağ, en son püskürtülme tarihi Haziran 2015’de gerçekleşmiştir. Ülkede gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir. Patlama sonrasında ortaya çıkan durumu ve manzarayı görmenizi öneriyorum.

7-Antigua

Guatemala’nın merkezi dağlık bölgelerinde yer alan Antigua, Guatemala Krallığı’ na başkentlik yapmış turistik bir kenttir. Bu kentte çok sayıda tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Özellikle burada yer alan Kilise kalıntıları görülmeye değerdir. İspanyol Sömürge dönemine ait birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Unesco Dünya Miras listesinde yer alan bu kent görülmeye değerdir.

6-Rio Dulce

Guatemala’nın Izabel bölgesinde yer alan Rio Dulce, 43 km uzunluğunda ve 130 km²’lik alan kaplayan bir nehirdir. Karayip Denizi’ne yelken açmak isteyen ziyaretçiler burayı tercih edebilirler. Adrenalin seven turistler buraya gelip harika bir gün yaşamaktalar. Siz de maceraperest iseniz buraya gelip bu keyfi tadın.

5-Santa Maria

Ülkenin Quetzaltenango kenti yakınlarında yer alan Santa Maria, 3.772 metre yüksekliğindeki aktif bir volkandır. Burada 1902 yıllında çok büyük bir patlama gerçekleşti. Hatta bu patlama 20. yüzyılın en büyük volkanik patlamalarından biri olarak tarihe geçti. En son 2006 yıllında püskürtülen bu dağ, ülkenin turistik yerlerinden biridir. Gezip görmenizi tavsiye ederim.

4-Atitlan Gölü

Sierra Madre Sıradağlarında bulunan volkanik oluşumlu Atitlan Gölü;  130,1 km²’lik alanı, 12 km uzunluğu ve 220 metre ortalama derinliğiyle dünyanın en güzel göllerinden biridir. Bu göl sayesinde ülke hem turizm yönünde hem tarım ve ekonmi yönünde baya gelişmektedir. Çünkü her yıl çok sayıda turist bu gölü ziyaret etmek için buraya gelir. Bunun dışında  avakado ve kahve bahçelerini beslemesinde önemli bir rol oynar. Ayrıca soğan, fasulye, mısır, domates sulanmasında büyük rol oynar. Bu gölü mutlaka ziyaret edin.

3-Chichicastenango Market

Ülkenin Chichicastenango kasabasında yer alan Chichicastenango Market, ülkenin önemli pazarlarından biridir. Pazartesi ve perşembe günleri açık olan bu pazarda çok sayıda yöresel tatlar ve hediyelik eşya satılmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu pazara uğrayıp sevdiklerinize hediyelik eşya almayı unutmayın.

2-Antigua Guatemala Katedrali

Başkent Guatemala’nın Antigua Guatemala yerleşim alanında yer alan Antigua Guatemala Katedrali, 1541 yıllında inşa edilen dönemin  en büyük kiliselerinden biri olmuştur. Fakat daha sonra meydana gelen depremle yıkılmıştır. 1669 yıllında tekrar inşa edilen bu yapı, günümüzde önemli bir dini yapı olarak bilinmektedir. Buraya yolunuz düşerse bu yapıyı mutlaka ziyaret edin. Özellikle mimari yapısı oldukça dikkat çekmektedir.

1-Ulusal Arkeoloji ve Etnoloji Müzesi

Başkent Guatemala’da yer alan Ulusal Arkeoloji ve Etnoloji Müzesi, 1898 yıllından berri hizmet vermektedir. Müzede  20 bin arkeolojik 5 bin civarında etnografik eser sergilenmektedir. Ülkenin tarihi ve kültürünü görmek için bu müzeye mutlaka uğrayın. Müze binasının mimarisi de oldukça dikkat çekmektedir. 


Bunlar dışında Guatemala hakkında genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Guatemala

Nüfus: 16.672.956

Başkent: Guatemala

Resmi Dili: İspanyolca

Para Birimi: Guatemala quetzalı

Bulunduğu Kıta: Kuzey Amerika

Kuruluş Tarihi: 15 Eylül 1821

Vize Durumu: Buraya 90 günlük sürede vizesiz seyahat edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here