Gül Baba Türbesi
Gül Baba Türbesi

Gül Baba Türbesi Nerede, Nasıl Gidilir?– Gül Baba Türbesi, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yer alan önemli bir yapıdır.

Başkent Budapeşte’de Gül Tepesi (Rozsadomb) olarak bilinen bölgede yer alan Gül Baba Türbesi, 1543-1548 yılları Budin Beylerbeyi Mehmet Paşa tarafında inşa edilmiştir.

2014 yıllında Türk-Macar ortaklığıyla restore edilmiştir. Restore sonucunda 8-9 Ekim 2018 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmette açılmıştır. Türk-Macar dostluğunun sembolü kabul edilen ”Budin’in manevi bekçisi” Gül Baba Türbesi önemli bir yere sahiptir.

Asıl adı Cafer olan Gül Baba, Veli Baba Dergahı’na ait bir Bektaşi dervişidir. Budin seferine Kanuni Sultan Süleyman’ın daveti ile Macaristan’a gelmiştir. Burada 10 yıl yaşadıktan sonra hayatını kaybetmiştir. Öldüğünde mezarı burada kalmıştır. Türbenin yanında onun adını taşıyan tekke kurulmuştur. 1914 yılında bu türbe tarih eser olarak tescilindi. 1962 yıllından bu yana ise müze olarak hizmet vermektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu türbe, tekke ve müzeyi ziyaret edin.

Gül Baba Türbesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Gül Baba Türbesi, Başkent Budapeşte’de Gül Tepesi (Rozsadomb) olarak bilinen bölgede bulunuyor. Buraya ulaşım sağlamak için başkent merkezine gelip buradan kalkan 17 numaralı tramvay hattı ile ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz