Güneş Tutulması Nedir, Ne zaman, Kısa Bilgi
Güneş Tutulması Nedir, Ne zaman, Kısa Bilgi

Doğal bir olay olan Güneş Tutulması hakkında çokça sorular sorulmaktadır. Güneş Tutulması Nedir, Ne zaman Görülür? gibi sorulara cevap bulmak için bu yazıyı yazmaya karar verdik. Güneş Tutulması hakkında merak ettiğiniz tüm soruları kısa bilgilerle size sunmaya çalışacağım. Şöyle ki;

Güneş tutulması; özetle dünyamızın uydusu olan Ay’ın dünya ile güneş arasına girmesi sonucu oluşur. Ay’ın gölgesi dünya üzerine düşer ve güneş tutulması olur. Fakat güneş tutulması için Ay’ın Yeniay evresinde olması gerekir.

Güneş Tutulması her yıl en az 2, en fazla da 5 defa yaşanır. Fakat güneş tutulması çoğu zaman bir kısmı yaşanır. Tam Güneş Tutulması yılda en fazla 2 kere yaşayabiliyor. Ayrıca güneş tutulması sadece bir bölgede görülmesi çok nadir bir olaydır.

Güneş tutulması çıplak gözle izlemek oldukça sağlığa zararlıdır. Bunun için gözlük kullanmalıdır. Fakat bazı uzmanlara göre Tam güneş tutulmasında çıplak gözle izlenebilir. Fakat biz yine işimizi şansa bırakmadan çıplak gözle izlemeyin diyoruz. Ayrıca Güneş Tutulması ile deprem arasında herhangi bir ilişki yoktur. Fakat Güneş Tutulması burçlar üstünde etkisi bulunmaktadır.

Ülkemizde güneş tutulmasının en erken tarihi 21 Haziran 2020 olarak öngörülmektedir. Bilindiği üzere birçok güneş tutulması çeşidi var. 2020’de tutulan güneş tutulması ise Halkalı Güneş Tutulması olacaktır. Diğer türleri ise Tam Güneş Tutulması, Hibrit Güneş Tutulması ve Parçalı Güneş Tutulmasıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz