Güney Afrika'da Gezilecek 10 Yer
Güney Afrika'da Gezilecek 10 Yer

54.978.907 toplam nüfusuyla Afrika Kıta’sının güneyinde bulunan bir ülkedir. Afrika Kıta’sının modern yüzü olarak tanımlanmaktadır. Burada zengin ile yoksulun kesin bir çizgiyle ayrıldığına şahit olacaksınız.  Burada gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Bu yerlerden 10 gözde yeri seçtik umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

1-Kruger Milli Parkı

19.485 km² alanıyla 31 Mayıs 1926 tarihinde ziyarete açılmış olan Kruger Milli Parkı, Afrika’nın en büyük Milli Parkıdır. Güney Afrika’da yer alan bu parkta çok sayıda hayvan türü bulunmaktadır. Safari için kesinlikle bu parkı tercih etmelisiniz. Buraya gelip hayatınızda görmediğiniz hatta ismini dahi duymadığınız hayvanları göreceksiniz. Buraya yıl boyunca dünyanın birçok yerinde insanlar gelmektedir. Dünyada gezilmesi gereken yerlerden biridir.

2-Pilanesberg Ulusal Parkı

Pilanesberg Ulusal Parkı, 4.5 milyon nüfusuyla Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en büyük şehri ve Afrika kıtasının da en büyük üçüncü şehri Johannesburg’un Sun City bölgesine birkaç kilometre uzaklıkta yer alan Afrika’nın 2. büyük Milli Parkıdır. Bulunduğu konum gerçekten muazzam olup bünyesinde çok sayıda hayvana yaşam alanı sunmaktadır. 1979 yıllında kurulan bu parka her yıl çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Bu parkta vahşi hayvanlar arasında safari yapabilirsiniz.

3-Muizenberg

Muizenberg, Güney Afrika’nın Cape Town şehrinde bir sahil kentidir. Burada 20 km uzunluğunda ince ve uzun bir kumsal bulunur. Table Mountain National Park, şehrin en yüksek dağıdır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu parkı da ziyaret edin. Bu turistik ve tarihi kenti ziyaret etmeden şehri terk etmeyin.

4-Soweto

Güney Afrika’nın 2 milyona yakın zenci nüfusuyla isyan mahallesi olarak bilinen Soweto, gezilip görülmeye değerdir.  Nelson Mandela, Desmond Tutu gibi Nobel Barış Ödülü liderler bu mahallede yaşadılar. Yaşadıkları evler bugün müze olarak hizmet vermektedir. Özellikle Irk Ayrımcılığı Müzesi ve Regina Mundi Kilisesi turistlerin ilgisini çekmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu yapıları ziyaret edin.

5-Johannesburg

4.5 milyon nüfusuyla Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en büyük şehri ve Afrika kıtasının da en büyük üçüncü şehridir.(Kahire ve Lagos’tan sonra) Ülkenin kültür, sanayi ve ticaret şehridir. Ülkemizde kış yaşadığı aylarda buraya gidip denize girebilir ve harika kumsallarına uzanabilirsiniz. Buraya gidince özellikle Gold Reef City, Johannesburg Botanical Garden, Sterkfontein Mağaraları gibi turistik yerleri mutlaka gezin.

6-Port Elizabeth

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde, Başkent Cape Town’ın 770 km kadar doğusunda yer alan bir liman kentidir. Algoa Körfezi etrafında 16 km boyunca uzanan şehir, konumundan dolayı önemli bir liman kenti haline gelmiştir. Bu kent,1820 yılında İngiliz göçmenler tarafında kurulmuştur. Yaklaşık 1,5 milyon nüfusuyla önemli bir turistik kent olup yıl boyunca çok sayıda ziyaretçi akın etmektedir. Buraya gelirseniz Kragga Kamma Game Park, The Red Location Museum,Güney Afrika Hava Kuvvetleri Müzesi ve Baakens Vadisi gibi turistik noktalarını gezin.

7-Durban

Hint Okyanusu kıyısında yer alan Durban, Güney Afrika Cumhuriyet’inin en büyük 2. şehridir. Günümüzde ülkenin sanayi, turizm ve ticaret kentidir. Özellikle Durban Limanı ülkenin en işlek limanıdır. Bu kent resmi olarak 1835 yıllında kurulmuştur. Şehirde gezilip görülecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.

8-Pretoria

Pretoria, Güney Afrika’nın 3 başkentinden biridir. Bu başkent daha çok yönetim merkezi olarak kullanmaktadır. Bu nedenle yürütme başkenti olarak bilinmektedir. Şehrin simgesi Jakaranda ağaçlarıdır. Bu nedenle Jakaranda Şehir olarak da bilinir. Diğer bir simgesi ise Afrika’nın yıldızı Cullinan Elmasıdır. Yine burada botanik bahçeleri, müzeleri ve koruma alanlarıyla turist çekmeyi başarmaktadır.

9-Bloemfontein

Orange nehrinin kıyısında yer alan Bloemfontein, Güney Afrika’nın Yargı başkentidir. Burada çok sayıda çiçek bulunur. Her yıl gül festivali yapılmaktadır. Bu nedenle ”Gül Şehri” olarak da bilinmektedir. Buraya yolunuz düşerse müzeleri ve botanik bahçesini mutlaka ziyaret edin. Güney Afrika’da mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri de bu şehir olmalıdır.

10-Cape Town

Cape Town, Güney Afrika’nın yasama başkentidir. Dünyada ölmeden önce görmeniz gereken şehirlerden biridir. Yılın her mevsiminde buraya gelip harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Özellikle antilop, balina, yunus, penguen gibi birçok türün yaşadığı Ümit Burnu’na gidip doğal yaşamın tadını çıkarın yada Robben Adası ve şehrin simgesi Masa Dağını ziyaret edin. Bunların yanında botanik bahçeleri, müzeleri veya diğer tarihi yapıları gezip görün. Size tavsiyem bu şehri görmeden ölmeyin….

Bunların dışında Güney Afrika Kıtası hakkında bilinmeyenleri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Güney Afrika

Nüfus: 54.978.907

Başkentleri: Cape Town(Yasama), Pretoria(Yürütme), Bloemfontein(Yargı)

Resmi Dilleri: İngilizce, Afrikaans, Zuluca, Xhosa dili, Sotho dili

Para Birimi: Güney Afrika randı

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: 31 Mayıs 1910

Önemli Şehirleri: Cape Town, Johannesburg, Durban, Pretoria, Port Elizabeth, Bloemfontein

Dini: Nüfusun %79,7’si Hristiyan dinine mensuptur.

Vize Durumu: T.C vatandaşları Güney Afrika Cumhuriyeti’ne seyahatlerinde vizeye tabidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here