Güney Amerika Nüfusu
Güney Amerika Nüfusu

Güney Amerika’nın toplam nüfusunun 414.663 milyon kişi olduğu tahmin edilmektedir. Brezilya, kıtanın toplam nüfusunun% 49,36’sına tekabül eden 204,519 milyonluk nüfusu ile herhangi bir Güney Amerika ülkesinin en büyük nüfusuna sahiptir. Kolombiya’nın 48.549 milyonluk nüfusu, 43.132 milyonluk nüfusu ile Güney Amerika’nın en büyük ikinci nüfusu ve Arjantin’i yakından takip ediyor. Kıtadaki en az nüfuslu ülke, 560.000 kişilik nüfusuyla Surinam’dır ve aynı zamanda mil kare başına 7,5 kişilik nüfus yoğunluğuyla en az nüfuslu ülkedir. Ekvador, mil kare başına 152,7 kişilik nüfus yoğunluğu ile Güney Amerika’daki en yüksek nüfus yoğunluğuna sahiptir.

Güney Amerika Ekonomisi

2016 CIA World Factbook’tan alınan rakamlar, tüm Güney Amerika ülkelerinin toplam gsyih’sının 6.432 trilyon dolar olduğunu belirtiyor. Brezilya, 3.135 trilyon dolarlık GSYİH ile kıtanın toplam gsyih’sının yaklaşık yarısını oluşturuyordu. Arjantin, 0,879 trilyon dolarlık gsyih’sı ile Güney Amerika’nın en zengin ikinci ülkesidir. Rapora göre Guyana, 6 milyar dolarlık GSYİH ile kıtanın en düşük gsyih’sine sahipti.

Bağımlı bölgeler

12 Egemen ülkenin yanı sıra Güney Amerika, deniz sınırları içinde yer alan üç bağımlı bölgeden de oluşmaktadır. Bu bağımlı bölgeler arasında Birleşik Krallık’ın Falkland Adaları, Güney Gürcistan ve Birleşik Krallık’ın Güney Sandwich Adaları ve Fransa’nın Fransız Guyanası bulunur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz