Güney Amerika'da Kaç Ülke Var
Güney Amerika'da Kaç Ülke Var

Güney Amerika, 6,89 milyon mil karelik bir alanı kaplayan dünyanın dördüncü büyük kıtasıdır. Kıta 12 egemen ülkeden oluşuyor: Kolombiya, Bolivya, Arjantin, Şili, Peru, Uruguay, Brezilya, Paraguay, Venezuela, Guyana, Surinam ve Ekvador.

Güney Amerika Kıtası

Brezilya, kıtanın toplam kara alanının yaklaşık yarısı olan 3.288 milyon mil karelik alanıyla Güney Amerika’nın en büyük ülkesidir. Brezilya’nın kıyı şeridi, Güney Amerika’nın en uzun kıyı şeridi olan 4.655 mil uzanıyor. Arjantin, 1.073 milyon mil karelik bir alanı kaplayan Güney Amerika’nın en büyük ikinci ülkesidir. Arjantin’in kıyı şeridi Atlantik Okyanusu boyunca 3.180 mil uzanıyor. Güney Amerika’daki en büyük üçüncü ülke, 496.225 mil karelik bir alana sahip Peru’dur. Surinam, 64.000 mil karelik bir alanı kaplayan en küçük Güney Amerika ülkesidir.

Güney Amerika Coğrafyası

Kolombiya’daki Santa Catalina, Güney Amerika’nın en kuzey noktası, Şili’deki Aguila adası ise kıtanın en güney noktasıdır. Arjantin kıtanın en yüksek noktasına ev sahipliği yapmaktadır. And Dağları’ndaki Aconcagua, 22.838 yüksekliğiyle Asya dışındaki en yüksek dağdır. Eyalet aynı zamanda Güney Amerika’nın en alçak noktası olan Laguna del Carbon’a da ev sahipliği yapıyor ve deniz seviyesinin 344 fit altında bir yüksekliğe sahip. Venezuela, 3.212 fit yüksekliğiyle dünyanın en yüksek şelalesi Angel Falls’a, Guyana ise kıtanın en yüksek tek damla şelalesi olan Kaieteur Şelalesi’ne ev sahipliği yapıyor. Dünyanın en kurak sıcak çölü olan Atacama Çölü Şili’de bulunur ve 40.541 mil karelik bir alanı kaplar.

Güney Amerika'da Kaç Ülke Var
Güney Amerika’da Kaç Ülke Var

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz