Güney Kıbrıs Rum Kesimi Gezi Rehberi
Güney Kıbrıs Rum Kesimi Gezi Rehberi

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, yaklaşık 1,1 milyon nüfusuyla Kıbrıs’ın güney tarafında yer alan Doğu Akdeniz ülkesidir. Ülkenin kuzeyinde Türkiye, doğusunda Levant, güneyinde Mısır ve batısında Yunanistan ile deniz komşusudur. Tarihi yerleri, gece hayatı ve su sporlarıyla yıl boyunca çok sayıda turist buraya uğramaktadır. Buraya yolunuz düşerse gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

Baf

Adanın güneybatı ucunda yer alan Baf, ülkenin en küçük sahil şehridir. Burası farklı ve yeşil bitki örtüsüyle bilinir. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı bulunur. Bunun yanında yine plajları ve doğal güzellikleriyle bilinmektedir. Buraya yolunuz düşerse şehirde yer alan arkeolojik kalıntılar,  Dionysos Evi,  Paphos Hisarı, Kral Mezarları gibi tarihi yapıları gezmeden geri dönmeyiniz. Ayrıca deniz, kum ve güneş üçlüsünü burada sonuna kadar yaşayabilirsiniz.

Lefkoşa

Kıbrıs adasının ortasında yer alan Lefkoşa, hem Güney Kıbrıs Cumhuriyeti hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin başkenti ve en büyük şehridir. Bu haliyle Avrupa’nın bölünmüş en son başkentidir.  Burada şehri yeşil hat adında bir bölünme çizgisiyle ikiye bölünmüştür. Kuzey tarafında Türk güçleri, güney tarafında Rum güçleri ara bölgede ise BM güçleri bulunur. Bu zaman zaman krizlere neden olsa da iki farklı devletin başkenti olarak tarihe de geçmiştir. Burada gezilip görülecek çok sayıda tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Özellikle kuzey tarafında birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse başkenti gezip keşfedin derim.

Larnaka

Kıbrıs’ın güneydoğusunda yer alan Larnaka veya diğer adıyla İskele, yaklaşık 140 bin nüfusuyla Güney Kıbrıs Rum Yönetimin en büyük 3. kentidir. Bu şehrin tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Bu nedenle şehirde birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Şehri asıl popüler hale getiren ise doğal güzellikleridir. Özellikle deniz, kum ve güneşidir. Yaz aylarında çok sayıda turistte ev sahipliği yamaktadır. Harika plajları sayesinde yaz sezonunda burası baya hareketli ve renkli olmaktadır. Buraya yolunuz düşerse Hala Sultan Tekkesi, Larnaka Arkeoloji Müzesi, Aziz Lazarus Kilisesi, Faneromeni Kilisesi, Larnaka Tuz Gölü gibi turistik alanları gezmeden geri dönmeyiniz.

Limassol

Kıbrıs Adasının en güneyinde yer alan Limassol, yaklaşık 168 bin nüfusuyla Adanın en büyük 2. şehridir. Burası önemli bir liman ve turizm merkezidir. Burada yer alan harika plajlar, bakir doğası, lezzetli şarabı ve tarihi yapılarıyla yıl boyunca çok sayıda turist ağırlamaktadır. Özellikle yaz sezonunda sahilleri tıklım tıklım dolmaktadır. Deniz, kum, güneş ve eğlence arayanların mutlaka uğraması gereken bir şehirdir. Buraya yolunuz düşerse Fasouri Watermania Su Parkı, Kourion Antik Kenti, Kolossi Kalesi, Limassol Marina, Limassol Hayvanat Bahçesi  gibi turistik yerleri ziyaret etmeden geri dönmeyiniz.

Protaras

Ayia Napa şehrine sadece 10 km uzaklıkta yer alan Protaras, gezilip görülmesi gereken harika bir tatil kentidir. Burası tamemen iki şeyle özdeşleşmiş durumdadır. Bunlar deniz turizmi ve gece eğlencesidir. Şehirde yer alan plajlar tek kelime ile harikadır. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip deniz, kum ve güneş üçlüsünü sonuna kadar yaşayabilirsiniz. Gün batımı ile birlikte eğlence mekanlarına gidip sabah saatlerine kadar durmadan eğlenebilirsiniz. Ayrıca burada 10 km’lik bir yaya yolu bulunmaktadır. Sevdiklerinizle birlikte bu denize bakan yolda romantik bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Ayia Napa

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin doğusunda yer alan Aya Napa, gezilip görülmesi gereken harika bir tatil kasabasıdır. Buraya yıl boyunca çok sayıda turist akın etmektedir. Bu şehir denilince akla genelde iki şey gelir. Bunlar gece hayatı ve deniz turizmidir. Yani anlayacağınız eğlence ve tatil gelmektedir. Burada birçok gece mekanı bulunmaktadır. Güneşin batmasıyla başlayıp şafak sökene kadar eğlence doruğuna kadar yaşanmaktadır. Bunun dışında adanın en güzel plajları burada bulunmaktadır. Deniz, kum, güneş ve eğlenceyi doruğuna kadar burada yaşayabilirsiniz. Buraya kadar gelmişken 16. yüzyıldan kalma Ayia Napa Manastırı ve Thalassa Müzesi’ni de ziyaret edin.

Cape Greco

Kıbrıs adasının güneydoğu kesiminde yer alan Cape Greco,  bir doğa koruma alanı olup yıl boyunca çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır. Ayia Napa ve Protaras kasabaları arasında bulunmaktadır. Ülkenin en güzel bölgesi olarak bilinmektedir. Burada bulunan deniz mağaraları yüzmek için harika bir alandır. Ayrıca Uçurumun kenarında beyaz bir şapel bulunmaktadır. İyi fotoğraf kareleri yakalamak içinde oldukça uygun bir yerdir. Ayrıca evlenme teklifi yapmak içinde oldukça romantik bir alandır. Buraya yolunuz düşerse bu harika manzaralı parkı ziyaret edin derim.

Konnos Plajı

Kıbrıs, Akdeniz’in en güzel ada ülkesidir. Bu nedenle oldukça popüler bir yerdir. Kıbrıs denilince akla birçok şey gelmektedir. Bunlardan biri de şüphesiz Plajlardır. Ülkede birçok harika plaj bulunmaktadır. Bunlardan biri de Konnos Plajıdır. Yaz aylarında tıklım tıklım dolan bu palj, adanın en güzel plajı olarak bilinmektedir. Deniz, kum, güneş ve eğlencenin tadına doymak istiyorsanız bu plajı ziyaret edin derim. Sevdiklerinizle birlikte yaz aylarında mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri de burası olmalıdır.

Troodos Dağları

Kıbrıs’ın güneybatısında yer alan Troodos Dağları, burada geniş bir alana yayılan dağ kitlesidir. En yüksek noktası olan Olympos Tepesi 1.952 metre yükseklikte bulunur. Dağda birçok küçük, geleneksel köy bulunmaktadır. Buraya gelip bu harika köyleri gezip yeni yerler keşfedebilirsiniz. Yine dağ eteklerinde bulunan patikaları gezebilirsiniz. Buraya kadar gelmişken  Timios Stavros Kilisesini de ziyaret edin.

10  Akamas Yarımadası Milli Parkı

Kıbrıs’ın kuzeybatı ucunda yer alan Akamas Yarımadası Milli Parkı, 230 kilometrekarelik bir alana sahiptir. Burada 168 çeşit kuş, 20 farklı sürüngen, 16 tür kelebek ve 12 farklı memelinin hayat bulduğu bir parktır. Bunun dışında yine birçok bitki türü bulunmaktadır. Ayrıca bu parkın içerisinde 16. yüzyılın başlarında inşa edilmiş bir cami ve birde kilise bulunmaktadır. Kıbrıs’da  ‘güneş-deniz-plajı’  tatilinden daha fazlasını arayanlar  için bu park tercih edebilir.


Bunlar dışında Güney Kıbrıs Cumhuriyeti hakkındaki genel bilgileri bir liste halinde size sunmak istiyorum. Şöyle ki;
Güney Kıbrıs Rum Kesimi

Nüfus: 1.176.598

Başkent: Lefkoşa

Resmi Dili: Yunanca, Türkçe

Para Birimleri: Euro, Kıbrıs lirası

Bulunduğu Kıta: Avrupa

Kuruluş Tarihi: 19 Şubat 1959

Önemli Şehirleri: Lefkoşa, Girne, Larnaca, Limassol, Paphos, Baf

Ne Zaman Gidilir: Buraya gitmek için en uygun zaman dilimi Nisan, Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim aylarıdır.

Vize Durumu: Güney Kıbrıs Rum Kesimi vize isteyen ülkeler arasındadır. Buraya gitmek için Atina’ya gidip oradan Kıbrıs Rum Yönetimine geçiş yapmak gerekir.

Güney Kıbrıs Nerede, Nasıl Gidilir?
Güney Kıbrıs Nerede, Nasıl Gidilir?

2 YORUMLAR

  1. İyi gunler aralikta gitmeyi dusunuyirum guzel olurmu birde alman pasaportlu turk vatandaşıyım rumlarin davranislari nasi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here