Güney Kore
Güney Kore

Güney Kore Asya kıtasındadır. Güney Kore resmi olarak Kore Cumhuriyeti olarak bilinir. Başkenti Seul şehridir. Resmi olarak 15 Ağustos 1945’te Kore Yarımadası’nın Kore Savaşı’nın bir sonucu olarak ikiye bölünmesiyle kuruldu.

Avrasya kıtasının doğu tarafının bir uzantısı olan Kore, nispeten küçük olmasına rağmen öne çıkan bir yarımadadır. Ekvatordan orta enlemlere kadar kuzeydeki 127º doğu meridyenini takip ederek Kore’yi bir dünya haritası veya dünya üzerinde kolayca bulabilirsiniz. Bu meridyenin 38º kuzey paraleliyle nerede kesiştiğine dikkat edin. Bu tam kavşak, Kore Yarımadası’nın kalbine yakın bir yerde bulunuyor.

Güney Kore Hangi Kıtada
Güney Kore Hangi Kıtada

Aynı zamanda “askerden arındırılmış bölge” veya DMZ adı verilen önemli bir jeopolitik özelliğe de oldukça yakın. DMZ, Kore Çatışmasının düşmanlıklarını sona erdiren 1953 Kore Ateşkesi tarafından oluşturulan geçici bir siyasi sınırdır (1950-53). Kore Çatışması bir iç savaş olarak başladı, Kore topraklarında komünizm ile kapitalizm arasında savaşan uluslararası bir çatışmaya dönüştü ve huzursuz bir ateşkes altında neredeyse elli yıl sonra henüz çözülmedi.

Güney Kore
Güney Kore

Güney Kore neyi ünlü?
Güney Kore Türkiye ile dost mu?
Güney Kore’nin en önemli özellikleri nelerdir?
Güney Kore nasıl bir ülke?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here