Hacılar Kayseri

Hacılar Kayseri iline bağlı bir ilçedir. Hacılar ilçesi Kayseri il merkezine 11 km uzaklıkta yer almaktadır.

Hacılar İlçesi

Hacılar ilçesi Kayseri il merkezine yakın olmasından dolayı ulaşımı gelişmiştir. İlçe Kayseri’nin güneyinde Erciyes Dağlarının eteklerinde yer almaktadır. Erciyes Dağı’nın önemli bir bölümü Hacılar ilçe sınırlarında bulunmaktadır. Doğal güzelliklere sahip ilçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Hürmertçi Sazlığı Sulak Alanı

Kayseri il merkezine 13 km uzaklıkta Hacılar ilçesine bağlı Hürmertçi ve Karpuzsekisi Mahalleri arasında yer almaktadır. Hürmertçi Sazlığının güney tarafında Erciyes Dağı, güney batısında ise Sultan Sazlığı bulunmaktadır. RAMSAR kriterlerine sahip Hürmertçi Sazlığı 2004 yılında Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alan kabul edilmiştir. Hürmertçi Sazlığı birçok kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca sazlığın çevresinde yılkı atı, gelengi, gelincik kır tavşanı gibi yaban hayatına sahip hayvanlar bulunmaktadır. Kuş cenneti olan Hürmertçi Sazlığı kuş ve kelebek gözlemcisi doğa severlerin gözde yerlerindendir. İlçenin doğal güzelliği olan Hürmertçi Sazlığı görülmesi gereken yerlerdendir.

Erciyes Dağı

Kayseri il merkezine 25 km uzaklıkta yer almaktadır. Orta Anadolu’nun en yüksek dağı olan Erciyes Dağının yüksek kısımları yılın her mevsiminde kalıcı karlar ile kaplıdır. Hacılar ilçesinden Erciyes Dağına ulaşım sağlanmaktadır. Erciyes Dağı kayak merkezi bulunmaktadır. Kayak sezonu kasım ve mayıs ayları arasında yapılmaktadır. Birçok kayak pistine sahip olan kayak merkezi kayak yapmayı sevenlerin gözde yerlerindendir. Ayrıca kayak merkezinde konaklama tesisleri bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here