Haiti Hangi Kıtada
Haiti Hangi Kıtada

Haiti, Karayipler bölgesinde 18.971187 enleminde ve -72.285215 boylamında yer alır ve Kuzey Amerika kıtasında yer almaktadır. Karayip Denizi’ndeki Hispaniola adasının üçte birinin batısında yer alan Haiti, adayı Dominik Cumhuriyeti ile paylaşmaktadır.

Haiti Hangi Kıtada
Haiti Hangi Kıtada

Karayip Denizi ile Kuzey Atlantik Okyanusu arasında yer alan Haiti, Hispaniola adasının batı üçte birini kaplar. Dominik Cumhuriyeti, adanın doğu tarafında Haiti ile sınır komşusudur. Haiti’nin en yakın komşuları batıda Jamaika ve kuzeybatıda Küba’dır.

Hayti, Yerli veya yerli Taíno dilinde “dağların ülkesi” anlamına gelir. Ülkenin en yüksek zirvesi Pic la Selle, güneydoğu Haiti’de bulunan Massif de la Selle range’in bir parçasıdır ve yaklaşık 9.000 fit’e (2.715 metre) ulaşır.

Ada, Dünya yüzeyinin hemen altında, tektonik plaka adı verilen devasa bir jeolojik kaya levhasının kenarında yer alır; Plaka kaydığında depreme neden olabilir. (Bu makale depremler hakkında daha fazla bilgi vermektedir.) Haiti’nin plakanın kenarındaki konumu nedeniyle, ülkenin büyük hasara neden olan çok güçlü depremlerle dolu uzun bir geçmişi var. Ağustos 2021’de ülkeyi 7,2 büyüklüğünde büyük bir deprem vurdu. Uzmanlar, 2.000’den fazla kişinin öldüğünü ve yaklaşık 150.000 binanın hasar gördüğünü veya yıkıldığını tahmin ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz