Hakkari Meydan Medresesi

Hakkari ilimiz Doğu Anadolu bölgemizin sınırları içerisindedir. Hakkari ilimize bağlı merkez dahil 4 ilçesi bulunur. Bunlar: Şemdinli, Yüksekova, Çukurca ve merkez…

Hakkari Gezilecek Yerler

Hakkari ilimizde tarihi ve doğal güzellikler olarak  gezilmesi gereken çok yer vardır. Bunu uzun uzun yazdık isteyen olursa burada OKUYABİLİR.

Biz de siz değerli okurlarımız için bu yerlerden en gözdelerini sizin için bulduk. Bunları liste haline getirdik. Siz değerli okurlarımıza sunmaktan mutluluk duyarız.

Göz at ;

  1. Hakkari Gezilecek Yerler
  2. Hakkari’de Gezilecek 10 yer
  3. Hakkari’nin İlçeleri
  4. Hakkari Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  5. Hakkari Gece Hayatı
  6. Hakkari Otelleri ve Hakkari Otel Fiyatları
  7. Yüksekova ezilecek Yerler
Hakkari

1.Hakkari Kayak Merkezi

Bu kayak merkezi il merkezine 12 km uzaklıkta bulunan Merga Bütan Yaylasında bulunur. Bu yayla 2700 rakımlı bir yer olup uzun bir kış geçirmektedir.

İlimizde bulunan bu kayak merkezi 2014 yıllında DAKA aracılığı ile hizmette açılmıştır. Kış mevsiminde il ve ilçelerinde birçok insan buraya gelip doyasıya eğlenmektedirler. Sizi de buraya bekleriz.

Hakkari Kayak Merkezi
Hakkari Kayak Merkezi Nerede

2.Ore Şelalesi

İlimizde bulunan bu şelale görülmeye değer bir şelale olduğunu düşünüyoruz. Bu şelaleye yaz mevsiminde yöre halkı buraya akın etmektedir. Serin havası, soğuk suyu, yeşilliği ve manzarası ile insanları büyülemektedir.

Ore Şelalesi- Hakkari
Ore Şelalesi

3.Cilo Bozları

Türkiye’nin en yüksek ikinci büyük dağıdır. Bu dağda dör mevsim boyunca kar bulunur. Burada  3500 yıllık dağda buz kütlelerinde oluşan mağaraları görmeniz mümkündür. bu buz kütlerin oluşturduğu manzara görmeye değerdir.

Cilo Bozları-Hakkari
Cilo Bozları

4.Cennet- cehennem Vadisi

Hakkari İl merkezine 45 km uzaklıkta bulunan bu vadiler görülmeye değerdir. Bir bölgesinden Buzulların oluşturmuş olduğu kütleler bulunurken öte taraftan çiçek ve yeşilliğe şahit oluyoruz.

3500 rakımlı cilo dağında bu manzara insanı büyülüyor. Bölgeye giden doğa severler kamp, dağ sporları, kaya tırmanışları, doğa yürüyüşleri gibi etkinlikler düzenlerken, bir yandan da gizli kalan cennetleri keşfetme olanağı buluyor.

Cennet- Cehennem Vadisi- Hakkari
Cennet- Cehennem Vadisi

5.Seyithan Gölü

Bu göl Berçelan yaylasında bulunur. Dağın zirvesinde oluşan çöküntüde kar ve pınar suları ile birikmesi sonucu oluşmuştur.

Suyu berrak ve masmavi rengi ile buraya gelenleri büyülüyor. Göl ismini Hakkari beylerinde olan Seyit Han da almıştır. Burası ziyaretçilerin uğrak yeri olmuştur.

Seyithan Gölü

6.Hakkari Kilim Müzesi

Bu müze de Hakkari ilimizin el sanatlarından oluşan kilimlerin sergilendiği yerdir.  Bu kilimlerin yok olmaması için Hakkari Valiliği tarafından yürütülen proje kapsamında kurulan 3 ayrı atölyede 170 genç kız kilim dokuyor. Bu kilimler il dışına satılıyor. Buraya gittiğinizde hediye olarak alabilirsiniz.

Kilim Müzesi
Hakkari kilim Müzesi

7.Meydan Medresesi

Hakkari il merkezine bağlı Biçer Mahallesinde bulunur. Üzerindeki kitabeye göre 1701 yılında yapılmıştır. fakat kim tarafında yapıldı belli değildir. Osmanlı eseri olduğu anlaşılıyor.

Söylenenlere göre Hakkari bölgesinin yöneticisi olan İzzeddin oğlu İbrahim Bey tarafından yaptırılmış olabilir. Medresenin girişinde Kurandan ayetler asılmıştır. Yakın zamanda onarımdan geçilmiştir.

Hakkari Meydan Medresesi
Meydan Medresesi

8. Hakkari Taş Köprü

Hakkari ilimizin Şemdinli ilçesinde bulunur. İlçemize yaklaşık 16 km uzaklıktadır. İlçemize bağlı  Nehri köyünde bulunur. Şemdinli deresi üzerinde kurulan bu köprünün kitabesi bulunmamaktadır.

Bu yüzden yapılış tarihi belli değildir. Fakat söylenenlere göre 19. Yüzyılın sonlarında Kelat Sarayını yaptıran Seyyit Mehmet Sıddık tarafından yapılmıştır

Taş Köprü
Şemdinli Taş Köprü

9. Hakkari Peri Bacaları

İlimizin merkezine bağlı Yavuzlar Köyünde bulunur. Hakkari kapadokyası olarak bilinir. Görünüş olarak Pamukkale’yi andırmaktadır.

Hakkari ilimizde bulunan bu yapı son antik buluntularıdır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayıp görmelisiniz.

Peri Bacaları
Hakkari Peri Bacaları

10. Mergan Vadisi

Bu vadi Hakkari ilimizin sınırlarında bulunur. Bu vadi de soğuk suyu, serin havası ve yeşilliği ile insanları kendine çağırıyor. Bahar mevsiminde yöre halkı hayvancılık için burada bulunan Mergan yaylasına gelirler.

Burada bahar, yaz, sonbahar mevsimini geçirirler. Burada yürüyüş yapmak dolaşmak çok keyiflidir. Sizi de buraya bekliyoruz.

Cilo Dağı

4 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here