PAYLAŞ
Hakkari

Hakkari Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Gezilecek Yerler
 4. Ulaşım
 5. İlçeler
 6. Alışveriş
 7. Yeme İçme
 8. Nerede Kalınır
 9. Gece Hayatı
 10. Turlar
 11. Konsolosluklar
 12. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Hakkari 267.813 toplam nüfusu ile 2016 yıllında ülkemizin en kalabalık  64. büyük şehri olmuştur. ilimize bağlı 4 ilçe bulunur. Hakkari ilimizde birçok tarihi yapı ve doğal güzellik bulunur. Ters Lalesi ile ünlü şehrimiz Hakkari’ye Yolunuz düşerse küçük bir gezi planlayabilirsiniz.

Günlük Gezi Planı

1.Gün

 Hakkari Kayak Merkezi

10:00-14:30

Bu kayak merkezi il merkezine 12 km uzaklıkta bulunan Merga Bütan Yaylasında bulunur. Buraya giden araçlarla ulaşılabilir.

 Hakkari Kilim Müzesi

15:00-18:00

İl merkezinde bulunur. Buraya yaya ve otobüslerle ulaşılabilir.

2.Gün

 Cennet- cehennem Vadisi

10:00-14:00

İl merkezine 45 km uzaklıkta bulunan bu vadiler görülmeye değerdir. Buraya özel aracınızla veya kiralık araçla ulaşabilirsiniz.

 Peribacaları

14:30-18:00

İlimizin merkezine bağlı Yavuzlar Köyünde bulunur. Buraya giden dolmuşlarla ulaşılabilir.

3.Gün

Bercelan Yaylası

10:00-12:30

Buraya özel aracınızla veya kiralık araçla ulaşabilirsiniz.

Seyithan Gölü

13:00-15:00

Bu göl Berçelan yaylasında bulunur. Buraya özel aracınızla veya kiralık araçla ulaşabilirsiniz.

Meydan Medresesi

15:30-18:00

İlimize bağlı Biçer Mahallesinde bulunur. Buraya giden dolmuşlarla ulaşılabilir.

4.Gün ve 5. Gün

Diğer günlerde aşağıda bulunan yerleri gezebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

NASIL GİDİLİR – ULAŞIM
Hakkari Kayak MerkeziBu kayak merkezi il merkezine 12 km uzaklıkta bulunan Merga Bütan Yaylasında bulunur. Buraya giden araçlarla ulaşılabilir.
Ore Şelalesi Özel aracınızla ulaşabilirsiniz.
Cilo Bozları Özel aracınızla ulaşabilirsiniz
Cennet- cehennem Vadisiİl merkezine 45 km uzaklıkta bulunan bu vadiler görülmeye değerdir. Buraya özel aracınızla veya kiralık araçla ulaşabilirsiniz.
Seyithan Gölü Bu göl Berçelan yaylasında bulunur. Buraya özel aracınızla veya kiralık araçla ulaşabilirsiniz.
Hakkari Kilim Müzesiİl merkezinde bulunur. Buraya yaya ve otobüslerle ulaşılabilir.
Meydan Medresesiİlimize bağlı Biçer Mahallesinde bulunur. Buraya giden dolmuşlarla ulaşılabilir.
Taş Köprüİlimizin Şemdinli ilçesinde bulunur. İlçemize yaklaşık 16 km uzaklıktadır. İlçemize bağlı  Nehri köyünde bulunur. Buraya giden dolmuşlarla ulaşılabilir.
Peribacalarıİlimizin merkezine bağlı Yavuzlar Köyünde bulunur. Buraya giden dolmuşlarla ulaşılabilir.
Mergan Vadisi Bu vadi Hakkari ilimizin sınırlarında bulunur. Bu vadi de soğuk suyu, serin havası ve yeşilliği ile insanları kendine çağırıyor. Buraya özel aracınızla veya kiralık araçla ulaşılabilir.
Kaya ResimleriHakkâri’nin batısında yer alan Gevaruk ve Tirşin yaylalarında, kayalar üzerine kazınarak çizilmiş binlerce kaya resmi bulunmuştur. Açık hava müzesini andırmaktadır. Buraya özel araçla veya kiralayacağınız bir araçla ulaşabilirsiniz.
Durankaya YaylasıHakkari il merkezine bağlı Durankaya beldesinde bulunur. Buraya özel aracınızla ulaşabilirsiniz.
Kelat SarayıŞemdinli’ye yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunur. Buraya özel aracınızla ulaşabilirsiniz.
Bercelan YaylasıBuraya özel aracınızla veya kiralık araçla ulaşabilirsiniz.
Zeynel Bey MedresesiHakkâri’nin Gülerek Mahallesi’nde Bulunur. Buraya giden araçlarla ulaşılabilir.

Hakkari İlçeleri

 NASIL GİDİLİR – ULAŞIM
ÇukurcaÇukurca ilçesi Hakkari ilimizin 3 ilçesinden biridir. Çukurca ilçemize gitmek için Hakkari ilimizden kalkan Çukurca dolmuşları ile ulaşılır. Hakkari merkezine yaklaşık 77 km uzaklıkta olan bu ilçemiz yaklaşık 1,5 saat yolculuk sürmektedir. Çukurca Gezilecek Yerler
ŞemdinliŞemdinli ilçesi Hakkari ilimizin 3 ilçesinden biridir. İlçemiz Hakkari il merkezine 130 km uzaklıktadır. Yaklaşık 2,5 saat yolculuk sürmektedir. Şemdinli’ye gitmek için iki farklı yol var. İsterseniz Hakkari merkezinden kalkan dolmuşlarla gidebilirsiniz. Yada Van merkezden kalkan Şemdinli dolmuşları ile de ulaşabilirsiniz. Şemdinli Gezilecek Yerler
YüksekovaYüksekova ilçesi Hakkari ilimizin 3 ilçesinden biridir. İlimizin en büyük ve en önemli ilçesi diyebiliriz. İlçemiz Hakkari merkezine 77 km’dir. Yaklaşık Hakkari merkezinden ilçeye 1,5 saat yolculuk sürmektedir. Buraya gitmek için Hakkari merkezinden dolmuşlarla gidilebileceği gibi Van merkezinden saat başı otobüsleri bulunmaktadır. Rahatlıkla ulaşımı sağlayabilirsiniz. Yüksekova Gezilecek Yerler

Ulaşım

ŞEHİR DIŞI
UçaklaHakkari’de Yüksekova Havaalanı bulunmaktadır. fakat buda çok aktif kullanılmıyor daha çok askeri amaçlı kullanılıyor. Buraya Van’da bulunan Ferit Melen Havaalanı’dan  ulaşılabilir. Havaalanından indikten sonra Buradan Van otobüs terminaline gidin. Hakkari Van arası seyahat eden Van Gölü, Star Van Tur, Van Seyahat, Erciş İtimat firmalarından biriyle Hakkari’ye Ulaşabilirsiniz.
OtobüsleGeleceğiniz şehirden Hakkari ilimize direk otobüs bulunmayabilir. ki çoğu zaman bulunmaz.   Van  üzerinde aktarmalı gelmelisiniz. Hakkari Van arası seyahat eden Van Gölü, Star Van Tur, Van Seyahat firmalarından biriyle Hakkari’ye gelebilirsiniz. Bu firmaların otobüsleri sabah 8,13 ve akşam 16’da Van’dan hareket etmektedir.  Hakkari-Van arası 205 kilo metredir ve otobüsle yaklaşık 4 saat sürmektedir.
TrenleHakkari ilimizde Demiryolu ulaşımı yoktur. Fakat Van’a kadar trenle geldikten sonra kalan yolu Otobüsle gelebilirsiniz.
GemiyleHakkari’de Deniz ulaşımı yoktur
ArabaylaKendinize ait özel aracınızla Türkiye’nin her yerinden Hakkari’ye gelebilirsiniz. Hakkari’ye gelen kara yolları virajlı ve sıkıntılıdır.
ŞEHİR İÇİ (Otobüs Saatleri)
TaksiyleTürkiye’nin diğer tüm kentlerinde geçerli olan Taksi tarifeleri Hakkari içinde geçerlidir.
MetroHakkari’de metro hattı bulunmamaktadır.
TramwayHakkari’de tramvay hattı bulunmamaktadır.
Halk OtobüsüHakkari’de sıkça kullandıkları şehiriçi halk otobüsleri ilimizin her noktasına ulaşılmaktadır.
Minibüsİlimizin birçok noktasına minibüslerle ulaşılabilir.

Alışveriş

Hakkari ilimizde birçok dükkan ve az sayıda da olsa mağaza ve Avm bulunmaktadır. Burada istediğiniz çoğu şeyi bulabilirsiniz. İlimizde yöreye özgü Hakkari kilimleri ve yünden yapılan çoraplar satın alabilirsiniz.

Yeme İçme

Hakkari ilimizin mutfağı çok zengindir. Burada hakkari iline özgü birçok yemek bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse bu yemeklerden tatmadan geri dönmeyin. Hakkari ilimizde bulunan yöresel yemekler şunlardır.

 • Doğaba
 • Cimilig
 • Parmak Kebap
 • Yüksekova Kebabı
 • Hekerun
 • Keşkek
 • Sengeser
 • Çorti Aşı
 • Aside Tatlısı
 • Doleme
 • İçli Köfte
 • Gulul
 • Doğaba
 • Kepaye
 • Keledoş
 • Cevirmali Pilav
 • Cembeli Tatlısı
 • Köftesir
 • Lalaped
 • Kiriş

Nerede Kalınır

Hakkari ilimizde konaklama sorunu yoktur. Fakat konaklama imkanları da kısıtlıdır. Seçmek için Pek çok şansın yoktur. Burada öğretmenevi ve birkaç otel pansiyon dışında başka seçenek yoktur. ilimizde bulunan  oteller şunlardır.

 • Hotel Şenler-Merkez
 • Zafer Hotel-Yüksekova
 • Hotel Oslo-Yüksekova
 • Hotel Sibar-Merkez

Gece Hayatı

Hakkari ilimiz küçük bir şehir olduğundan pek çok gelişmemiştir. Güvenlik, ekonomik nedenlerden dolayı burada sürekli göç vermektedir. Bu nedenle gece hayatı pek parlak değildir. il merkezinde bulunan bir kaç cafe dışında mekan da yoktur. Fakat yaz mevsiminde açık hava düğünleri yapılmaktadır. Bu düğünler çok renkli olmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bir Hakkari düğününe gitmelisiniz.

Konsolosluklar

Hakkari’de herhangi bir ülkeye ait konsolosluk ya da elçilik bulunmamaktadır.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkari ilimiz pek gelişmemiş olabilir. Fakat burası haberlerde izlediğiniz gibi kötü bir yer değildir. İnsanları harikadır. çok misafirperverdirler. Özellikle buraya gelen yabancılara çok saygı gösterip onları misafir ederler. hatta bir laf vardır. Hakkari’ye kimse gitmek istemez. giden de gelmek istemez diye. Evet gerçekten Harika bir ilimizdir. Yaylaları, tarihi yapıları ve doğal güzellikleri görülmeye değerdir. Bence ön yargınız varsa kırıp ilkbahar ya da yaz mevsiminde buraya bir gezi düzenleyebilirsiniz.

4 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz