Hamur- Ağrı

Hamur, Ağrı ilimize ait 7 ilçesinden biridir. Hamur ilçesi şehir merkezinden 14 km’dir. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

Ağrı'nın İlçeleri
Ağrı’nın İlçeleri

Hamur Tarihi

Hamur ilçesi tarihi çok geçmişe dayanmaktadır. birçok medeniyette ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetlerden geriye birçok eser bırakmışlardır. Bu ilçe 1958 yıllında ilçe olmuştur. bu ilçeye bağlı 46 köy 50 mahalle bulunmaktadır.

Hamur Gezi Rehberi

1-Hamur Kümbeti

Bu kümbet bulunduğu ilçenin ismini almıştır. Bu kümbet mezarlıkların içindedir. Kim tarafında ve ne zaman yapıldığı ile ilgili bilgiler bulunmamaktadır. Mimari tarzı çok ilginç olup İshak Paşa sarayına benzemektedir. Hamur ilçe merkezinde yaklaşık 15 dakika yürüme mesafesindedir.

Hamur Kümbeti
Hamur Kümbeti

2-Hamur Mağarası ve Hamur Deresi

Bu mağara derenin hemen kenarında bulunur. 100 insan büyüklüğündedir. Urartular döneminde kalma bir yapıdır. Hamur Deresi ise Hamur ilçesi ile Tutak ilçeleri arasında bulunur. Bu doğa harikası dere yer yer çağlayan şeklinde akarken diğer yerlerde yavaş akıp küçük ormanlıklar oluşturulmuştur. Burada piknik alanı mevcut olup buraya yöre halkı özelikle yaz mevsiminde sevdikleri ile buraya gelip eğlenmektedir.

Hamur Mağarası
Hamur Mağarası

Sonuç olarak ilimizin en küçük ilçesi olma özeliğini kazanan Hamur İlçesine yolunuz düşerse gelip buraları ziyaret edebilirsiniz.

Hamur- Ağrı
Hamur- Ağrı

1- Ağrı Gezi Rehberi

2- Ağrı’da Gezilecek 10 Yer

3- Ağrı Gece Hayatı

4- Ağrı Otelleri ve Ağrı Otel Fiyatları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz