Tutak

Tutak, Ağrı ilimizin 7 ilçesinden biridir. Ağrı il merkezine yaklaşık 41 km uzaklıkta bulunan bu ilçeye ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşılır.

Ağrı'nın İlçeleri
Ağrı’nın İlçeleri
Tutak Haritası
Tutak Haritası

Tutak Tarihi

Tutak ilçesi tarihi milattan öncesine dayanmaktadır.  Ağrı’nın diğer 6 ilçesi gibi birçok medeniyette ev sahipliği yapmıştır. Fakat  bu medeniyetlerin içinde asıl burada hüküm süren Urartular olduğunu biliyoruz. Van merkezli kurulan Urartular buralarda uzun süre hüküm sürmüşlerdir. Burada birçok yapı bırakmışlardır. Daha sonra onların yerine gelen medeniyetler bazıları bu yapılara ekleme yaparken bazıları da yakıp yıkmışlardır. Daha sonra Osmanlı hakimiyetine geçen ilçemiz 1. Dünya savaşı sırasında Rusların işgaline uğramıştır.  Daha sonra Ruslar çekilince Ermenilerin işgali başladı 1918 yıllında işgal sona erip ilçe bağımsızlığına kavuşmuştur.  Daha önceleri Van vilayetine bağlı bir sancak iken 1919 yıllında ilçe oluyor. 1927 yılında ise Ağrı ilimize bağlanıyor.

Tutak Hangi Şehirde
Tutak Hangi Şehirde

Tutak Gezi Rehberi

Zencir Kale: İlçenin yakınında bulunan Katavin dağında bulunur. Urartulara ait olunduğu söylenilir. Fakat yapılış tarihi hakkında bilgi yoktur. Günümüzde ise yıkık bir şekilde ulaşılmıştır.

Kan Kalesi. İlçenin yakında bulunan Dönertaş köyün sınırların içerisindedir. Urartular’a ait olunduğu söylenilir.  Günümüze sadece temel seviyesi ulaşılmıştır. Halk arasında Kale-i Hum denilmektedir.

Karagöz Kilisesi: bu kilise ilçe merkezine bağlı  Daya pınarı köyün sınırlarındadır. Bu köy merkeze 26 km uzaklıktadır. Burada mağarada oyularak bir kilise inşa edilmiştir. tarihi hakkında bilgi yoktur.

Karagöz Kilisesi
Karagöz Kilisesi

Sonuç olarak  yolunuz bu şirin ilçemize düşerse tarihi ve zengin kültürü ile siz değerli okurlarımızı beklemektedir.

Tutak
Tutak

1- Ağrı Gezi Rehberi

2- Ağrı’da Gezilecek 10 Yer

3- Ağrı Gece Hayatı

4- Ağrı Otelleri ve Ağrı Otel Fiyatları

4 YORUMLAR

  1. soy ağacımda büyük babam tutak 01.07.1861 nufusuna kayıtlı çıkıyor bize babaannem anlatırdı rus işgalini ardından ermeni işgalini ve mezalimini osmanlı askerlerinin önünde tahminen 1893 veya 1910 yıllarında iç anadolu ya gelmişiz biz hep erzurumdan geldiğimizi zannederdik

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here