İstanbul Haseki Sultan Camii Nerede, Nasıl Gidilir?

Haseki Sultan Camii İstanbul’un tarihi yapılarla özdeşleşmiş ilçesi Fatih’te bulunur. Burada bilindiği üzere birçok cami, külliye ve sinagog bulunur. Fatih gezinize bu camiyi de gezmelisiniz. Bu cami tam olarak Haseki ile Cerrahpaşa semtleri arasında bulunur.

Haseki Hürrem Sultan Camii

Cami Kanuni Sultan Süleyman’ın 2. Eşi Haseki Hürrem Sultan kendi adına Mimar Sinan’a yaptırılan harika bir eserdir. Bu yapı 1538-1539 yıllarında inşa edilmiştir. tek kubbeli olarak inşa edilen cami 1. Ahmet zamanında giriş duvarı kaldırıp yeni eklemeler yapılmıştır. ilk başta tek cami olarak inşa edildi. Daha sonra birçok yapıda yanına eklenip külliye oluşturuldu.

Haseki Hürrem Sultan Camii.

Haseki Külliyesi cami, medrese, darüşşifa, imaret, medrese, mektep, sebil ve aşevinden meydana gelir. Cami tek minarelidir. Bu külliyede bulunan medresenin pencereleri üzerinde kalmış çini panoları günümüzde Ayasofya müzesinde sergilenmektedir.

Haseki Hürrem Sultan Külliyesi

Yapımından günümüze kadar birçok yangın ve deprem geçiren cami birçok onarım görmüştür. 1894 yıllında hasar görülmüş ve onarılmış. 1969-70 yıllarında hasar görülmüş yine vakıflar genel müdürlüğü tarafında onarım görmüştür. Dikkat çekici mimarisi ile göz kamaştıran cami birçok yerli ve yabancı ziyaretçi gelmektedir. Yolunuz düşerse siz de mutlaka uğrayın.

Haseki Hürrem Sultan Camii İstanbul

Haseki Sultan Camii Nerede?

Haseki Sultan Camii, İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Cerrahpaşa Mahallesinde bulunur.

Haseki Sultan Camii Nasıl Gidilir?

Buraya şahsi aracınızla tabelalar yardımıyla gidebileceğiniz gibi Fatih’te toplu taşım araçlarına binerek de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Haseki Hürrem Sultan Camii Fatih

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here