Hasköy

Hasköy, Muş ilimizin 5 ilçesinden biridir. İlçemizin şehir merkezine uzaklığı 20 kilometredir. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden ilçeye giden dolmuşlar bulunmaktadır.

Muş'un İlçeleri
Muş’un İlçeleri
Hasköy Haritası
Hasköy Haritası

 

Hasköy İlçemizin tarihçesine bir göz atalım.

Hasköy tarihi çok eski zamanlara dayanmaktadır. en son bu bölgede Bizanslılara ait izler bulunmuştur. Bunun dışında birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. 1071 Malazgirt zaferinden sonra Selçuklulara geçilmiştir.  Daha sonra Osmanlıların hakimiyetine geçmiştir. Daha sonra 1. Dünya savaşında Rusların işgaline uğrayan şehir halkın mücadelesi ile Rusları geri püskürtmeyi başarmışlardır.

Hasköy Hangi Şehirde
Hasköy Hangi Şehirde

İlçe daha önce köy iken 1968 yıllında kasaba oluyor. 1987 yıllında ilçe olup Muş ilimize bağlanıyor. İlçemizin eski ismi Derhas  Arapçada  Deyr Khas yani Has Kilise anlamında kullanılmıştır. Sonra Hasköy olarak değiştirilmiştir.  Şehir merkezine bağlı birçok köy ve belde vardı fakat Korkut ilçe olduktan sonra bazı köy ve belde ona bağlandı. geriye 17 köy kalmıştır.

Hasköy-Muş
Hasköy-Muş

Sonuç olarak İlçemizin özelikle ilkbahar mevsiminde yeşilliği göz kamaştırıyor. Burada birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse ziyaret etmenizi öneririz

Hasköy
Hasköy

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz