Hassa Hangi Şehirde

Hassa denince hepimizin aklı tarih kitaplarına gitti. Hassa Osmanlı döneminde padişahı korumakla görevli aile veya ordu diyebiliriz. İlçemiz 1864-1865 yıllarında Amanos dağlarında yaşamakta olan “Ulaşlı” boyunun isyanı üzerine bölgeye gönderilen Osmanlı Fırka-i Islahiye birlikleri komutanı olan İbrahim Derviş Paşa’nın isyanı bastırarak bölgede konaklaması ile kurulmuştur. İlçemiz ile ilgili daha fazla bilgi aşağıda yazacağım gezi yazısında bulabilirsiniz.

Hassa Nerede

Hassa ilçemiz Hatay ilimize bağlı 15 ilçesinden biridir. İlçemiz şehir merkezine yaklaşık 80 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir.

Hatay’ın İlçeleri

Hassa ilçemiz Hatay ilimizde bulunan diğer ilçeler gibi 1. Dünya savaşı sonucunda Fransızlar işgal etmiştir. 1921 Ankara Anlaşması ile Fransızları burada çıkarılmıştır. Hatay anavatana katılana kadar ilçemiz Gaziantep ilimizin İslâhiye ilçesine bağlıydı. 1939 yıllında Hatay anavatana katılınca ilçemiz Hatay ilimize bağlı bir ilçe oldu. İlçemiz 2015 yıllı itibari nüfusu 54.130’dır. ilçemize bağlı 39 mahalle bulunur.

Hassa Hangi Şehirde

İlçemizde tarihi yapı pek bulunmazken ilçemizde günübirlik piknik yapabileceğin mesire yerleri bulunmaktadır. İlçemize gelenler aileleri ile birlikte buralara gidip doyasıya eğlenebilmektedir.

Hassa

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz