Hattuşa Ören Yeri Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Çorum ili, Boğazkale İlçe sınırında bulunan Hattuşa Ören Yeri, 1834 yıllında keşfedilen  ve günümüzden 5 bin yıl öncesine ait kültürel eserlerin sergilendiği bir açık hava müzesidir.

Hattuşa Ören Yeri

Hattuşa, Hititler’in geç tunç çağı dönemindeki başkentidir. Şehir Hititlere MÖ 17. ile 13. yüzyıllar arasında başkentilik yapan önemli kentlerden biridir. 1904 yıllında yapılan araştırmalar sonucunda buranın bir antik kent olduğu ve daha sonra yapılan ayrıntılı incelemeden sonra Hititlerin başkenti olduğu belirtilmiştir. Daha sonra turizme açılan Antik kent, ülkemiz için önemli bir türzim merkezi haline gelmiştir. Ayrıca Ülkemizde UNESCO tarafında Dünya Kültür Miras Listesine(1986 yıllında) alınmış 10 harika eserden biridir. Bunun dışında 1988 yıllında milli park ilan edilmiş, 2007 yıllında tamamlanan sur duvarı canlandırması, döneme ait kil yapı tarzıyla türünün nadir örneklerinden biridir. Buraya yolunuz düşerse bu tarihi dokusu ile asırlarca ayakta duran bu ören yerini mutlaka ziyaret edin.

Hattuşa Ören Yeri Nerede?

Hattuşa Ören Yeri, Çorum’un Boğazkale ilçe merkezine bağlı Hisar Mahallesinde bulunur. Çorum il merkezine 82 km, Sungurlu’ya 29 Km, Boğazkale ilçe merkezine yaklaşık 1-2 km, Samsun Çarşamba Havaalanı’na ise 167 km uzaklıktadır.

Hattuşa Ören Yeri Nasıl Gidilir?

Hattuşa Ören Yeri, Çorum il merkezine 82 km, Sungurlu ilçe merkezine 29 Km, Boğazkale ilçe merkezine yaklaşık 1-2 km, Samsun Çarşamba Havaalanı’na ise 167 km uzaklıktadır. Buraya tabelaları takip ederek şahsi aracınızla gelebileceğiniz gibi Çorum kent merkezden Boğazkale ilçe merkezine gelen servislerle de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hattuşa Ören Yeri Ziyaret Saatleri

Hattuşa Ören Yeri, Haftanın yedi günü açık olup 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Hattuşa Ören Yeri Giriş Ücreti

Hattuşa Ören Yeri, bir açık hava müzesi olup girişi ücretlidir. Tam: 8 TL, Öğrenci: 5 TL’dir. Tek biletle antik kentin hepsini gezebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here