Heddal Stave Kilisesi
Heddal Stave Kilisesi

Heddal Stave Kilisesi Nerede, Nasıl Gidilir?– Norveç’in Telemark bölgesinde yer alan Heddal Stave Kilisesi, 13. yüzyılın başında inşa edilen ülkenin en büyük ve en renkli ahşap kilisesidir.

Viking Dönemi’ni çoğumuz okumuşuz veya duymuşuzdur. Özellikle efsanelerini duymayan yoktur. Denizcilikteki yetenekleri, özel tasarlayıp ahşabı sanat gibi kullanarak yaptıkları gemileri ile tarihe isim yazdırılmış bir millettir.  Bunun yanında birde onları popüler kılan diğer bir özelliği ise yaşadıkları topraklarda Stave Kiliseleri adlı 28 tane yapı inşa etmiş olmalarıdır. Bu yapıların en büyük özelliği hiç çivi kullanmadan tamamen ahşap ve ahşap mandallar kullanarak inşa edilmiştir. Bu kiliselerin diğer bir adı ise Ağaç kiliseleridir. Bu kiliselerin bir kısmı arkeolojik kazılar sonucunda keşfedilmiştir. Kiliselerin büyük çoğunluğu hiç bir restorasyon çalışması yapılmadan günümüze kadar sağlam bir şekilde ulaşmıştır. Bunlardan biri de Heddal Stave Kilisesi’dir.

Klasik taş kiliselerinde sıkıldıysanız burada çok farklı mimari tarzda inşa edilen bir ahşap kilisesi var. Bu kiliseyi ziyaret edebilirsiniz. Bu kilise tarih boyunca birçok kez onarımdan geçilmiştir. Oldukça renkli ve popüler bir yapıdır. Norveç’in en çok ziyaret edilen yapılarından biridir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu yapıyı ziyaret edin derim. Buraya yıl boyunca çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir.

Heddal Stave Kilisesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Heddal Stave Kilisesi, Norveç’in Telemark bölgesindeki Notodden şehrinde bulunur. Buraya direk uçuş bulunmuyor. Oslo’ya uçup buradan da Notodden şehrine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Göz at ;

 1. Oslo Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 2. Norveç’te Gezilecek 10 Yer
 3. Norveç Nerede?
 4. Norveç’in Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 5. Norveç Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 6. Alnes Deniz Feneri
 7. Lindesnes Deniz Feneri
 8. Fredeiksten Kalesi
 9. Nidaros Katedrali
 10. Akershus Şatosu ve Kalesi
 11. Oslo Belediye Binası
 12. Heddal Stave Kilisesi
 13. Urnes Stave Kilisesi
 14. Borgund Stave Kilisesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here