Hindistan'da Gezilecek 10 Yer

Hindistan, gerek mistik havası ve tarihi binlerce yıl öteye uzanması nedeniyle özellikle Türkiye’den her yıl çok sayıda ziyaretçi ağırlayan ülkelerden birisidir.

Hindistan’da Gezilecek Yerler

Türkiye’de özellikle gezginlerin neredeyse baş ucu ülkelerinden birisi haline gelmiş ve neredeyse tüm gezginlerimizin bahsettiği ve güzelliğinde ortak payda buldukları eski bir ülkedir.

11Göz at ; 

  1. Hindistan Gezilecek Yerler
  2. Hindistan’da Gezilecek 10 Yer
  3. Yeni Delhi Nerede
  4. Hindistan Nerede?
  5. Hindistan Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  6. Hindistan Vizesi

Hindistan muazzam ve farklı bir ülkedir. Arap Denizi ve Bengal Körfezinden tutunda, Pakistan, Çin, Nepal, Butan, Sri Lanka, Bangladeş ve Myanmar ülkelerine sınırdır. Hindistan’ın sınırları içinde 20’den fazla resmi dil konuşulmakta, çoklu din ve çeşitli mutfakların var olduğu kocaman bir yerdir. Gerçektende Hint kültürünün ve tarihinin genişliğini deneyimlemek için seyahat etmek çok önemldir.

10Mysore

Hindistan’ın güney ucunda, Mysore şehrini bulacaksınız. Bir zamanlar Wodeyar hanedanının başkenti olan Mysore, muhteşem sarayı ile tanınmaktadır. Saray, zenginliğin en güzel örneğidir ve yapacağınız bir tur ile ile oyma gül ağacı kapıları, fildişi süslemeli tavanlar ve duvarlarda sayısız tablolar gibi lüks dokunuşları göreceksiniz.

9Amritsar

Kuzey Pencap eyaletinde, kutsal bir şehir olan ve Sih dini için bir çeşit Mekke gibi kutsal bir şehirdir. Amritsar’daki en önemli gezilecek yer, Harmandir Sahib olarak da bilinen Altın Tapınaktır. 400 yılı aşkın süre önce inşa edilmiş olan bu tapınak gerçekten altın ve her zaman Hindistan’dan ve dünyanın geri kalanından Sihler’le doludur.

8Ladakh

Hindistan’ın kuzeyindeki yoğun tartışmalı Keşmir bölgesinde yer alan Ladakh, çok büyüktür ancak nüfus yoğunluğu düşük ve göçebe yaşayan nüfusa sahiptir. Nefes kesici, bozulmamış doğal bir ortama sahiptir. 17. yüzyılda Ladakh Kralı Sarayı’na ev sahipliği yapmaktadır.

7Goa Beaches

Goa, Hindistan’ın batı kıyılarında yer almakta olup, Hindistan kültürüne sömürge etkileri ve uluslararası turizmle harmanlayan eski bir Portekiz kolonisi’dır. Goa, muhteşem kumsallarından dolayı popülerdir. En işlek ve en popüler yer olanı ise Candolim Plajı, dünyanın dört bir yanından gelen gezginlerin güneşlenmek için akın ettikleri yerlerin başında gelmektedir. Buna karşılık, Anjuna Plajı çok daha az kalabalıktır. Aynı zamanda Chapora Fort’a yürüyerek yeni bir perspektiften kumlu sahil şeridine bakabilirsiniz.

6Delhi

Kuzey Hindistan’da vakit geçiriyorsanız, kesinlikle Delhi’yi gezmelisiniz. Geniş ve dağınık yerleşim yeri olmasının yanı sıra dünyanın en eski şehirlerinden biri olarak kabul edilir. Delhi’nin en görkemli mekanlarından biri, 17. yüzyılda inşa edilen Kırmızı Kalesi veya Lal Qila’dır.

5Ellora & Ajanta Caves

Maharashtra eyaletinde hem Ellora hem de Ajanta mağaralarını keşfedebilirsiniz. Ellora’da, kayalık manzaradan oyulmuş muazzam bir türbe vardır. Bu 34 mağaranın tarihi 1500 yıl öncesine kadar uzanıyor ve üç ayrı dinden geliyor: Budizm, Jainizm ve Hinduizm.

4Varanasi

Ganj Nehri kıyısında yer alan Varanasi, Hindistan’ın manevi başkenti olarak bilinen eski bir şehirdir. Kentin tarihi 3000 yılı aşkın bir süredir yeryüzünde yaşayan en eski en yaşlı şehirlerden biri olarak bilinmektedir. Dini yapılar Varanasi’de kesinlikle önemli bir gezilecek nokta olduğundan, Alamagir Camii, Shri Kashi Vishwanth Tapınağı ve maymunlarla dolu Sankat Mochan Tapınağı’nı görmelisiniz.

3Kerala

Hindistan’ın güneybatı eyaleti olan Kerala, tropik güzelliğin yeri olarak bilinmektedir. Palmiye ağaçları, beyaz kumlu plajları ve eko-turizm, bölgeyi keşfetmek için yeterli sebeplerdir. Ünlü arka suları, zarif ev tekneleri ve tapınak festivalleri yanında Kerala, kalabalıkları olmayan flora ve faunaya hayran olmanızı sağlayan Thekkady’ye de ev sahipliği yapıyor.

2Agra

Agra, tüm Hindistan’da en çok ziyaret edilen şehirlerden biridir. Bir zamanlar Babür İmparatorluğunun başkenti olan Agra, şimdi Tac Mahal olarak bilinen ikonik yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Beyaz mermer türbesi 17. yüzyılda inşa edilmiş ve anıt olarak kabul ediliyor. Taj Majal yılın her dönemi kalabalık olabilmektedir. Ayrıca Agra şehrinde görülmeye değer yerlerden biriside, Delhi Kalesine çok benzeyen Agra Kalesi’dir.

1Rajasthan

Kuzeybatı Hindistandadır. Pakistan’a sınır ve Thar Çölü’ne ev sahipliği yapan Rajasthan eyaleti, Hindistan’da ziyaret etmek için en iyi yerlerden bazılarını içermektedir. Jaipur veya Pink City, Rajasthan’ın başkenti ve gezinize başlamak için harika bir yerdir. Üç kale, birçok tapınak ve olağanüstü Şehir Sarayı gibi inanılmaz mimari dizisine ev sahipliği yapmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here