Hizmet Pasaport Nedir ve Kimlere Verilir? (Gri Pasaportu)
Hizmet Pasaport Nedir ve Kimlere Verilir? (Gri Pasaportu)

Hizmet Pasaport Nedir ve Kimlere Verilir? sorularına cevap vermek amacıyla bu yazıyı kaleme aldık. Umarım bu yazı ile kafanızda oluşan sorular cevap bulacaktır. Bunun dışında merak ettiğiniz veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısımında bize iletebilirsiniz.

Bilindiği üzere umuma mahsus (Bordo), hususi (Yeşil), hizmet (Gri), diplomatik (Siyah) ve geçici pasaport olmak üzere toplam 5 çeşit pasaport türü bulunmaktadır. Bunlardan  hizmet (Gri)pasaportu hakkında merak edilen sorulara cevap bulacağız.

1- Hizmet(Gri) Pasaport Nedir?

Hizmet Pasaportu daha çok devlet memurlarına verilen bir vize çeşididir. Yeşil pasaporttan ne farkı var dediğinizi duyar gibiyim. Evet haklısınız. Zaten çoğu kişi bu iki pasaportu karıştırmaktadır. Size kısaca özetlemek istiyorum. Devlet tarafında bir görevi yerine getirmek amacıyla yurt dışına görevli olsanız işte o zaman bu vizeyi kullanabilirsiniz. Fakat bu vize ile gezi amaçlı kullanamazsınız. Gezi amaçlı için Yeşil pasaport almanız gerekir.

2-Hizmet(Gri) Pasaport Kimlere Verilir?

  1. Hükumetçe, hususi idarelerce veya belediyelerce resmi görev ile yurt dışına gönderildiklerinde veya yurt dışında göreve alındıklarında
  2. T.C’nin üyesi bulunduğu milletler arası kuruluşlarda memur statüsünde çalışanlara
  3. Türk Hava Kurumu ve Türkiye Kızılay Cemiyetince görevlendirilenlere
  4. Hizmet Damgalı Pasaportu hak sahibinin yanında: eşine, reşit olmayan çocuklarına, reşit olup ebeveyni ile birlikte ikamet eden, evli bulunmayan, iş sahibi olmayan öğrenimine devam eden çocuklarına (Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim Fakültesi dâhil öğrenim gördükleri okuldan öğrenci olduğunu belgelemek şartı ile) 25 yaşını dolduruncaya kadar Hizmet Damgalı Pasaport düzenlenmektedir.

Umuma Mahsus Pasaport Nedir ve Kimlere Verilir?

Ayrıca vaktiniz varsa bu makaleleri de okuyabilirsiniz ;

  1. Yeşil Pasaport Nedir ve Kimlere Verilir?
  2. Umuma Mahsus Pasaport Nedir ve Kimlere Verilir?
  3. Diplomatik Pasaport Nedir ve Kimlere Verilir?
  4. Hizmet Pasaport Nedir ve Kimlere Verilir? (Gri Pasaportu)
  5. Nüfus Dairesinden Pasaport Nasıl Alınır? Pasaport Harç Bedeli Ne Kadar?
  6. Memurlar için 3 Adımda Yeşil Pasaport Alma Rehberi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here