Müge Güneş ve Eşi
Müge Güneş ve Eşi

Seyyah Müge Güneş, şimdilerde Hollanda’da yaşıyor ve sizler için Hollanda’ya geldiğiniz zaman nereleri görmeniz hakkında güzel bir yazı kaleme aldı. Kendisini aynı zamanda Instagram hesabından takip edebilirsiniz.

Instagram : Mugesphotodiary

Herkese merhabalar, ben Müge! Daha önceden Türk Hava yollarında kabin memuru olarak çalışmaktaydım fakat Hollandalı olup Türkiye’de çalışmakta olan eşim ülkesinden kaçıramayacağı bir iş teklifi alınca 2019 yılının Eylül ayında Hollanda’ya taşındık.

Müge Güneş
Müge Güneş

Daha önceden de sıklıkla gelmiş olduğum bu ülkenin doğasına tam anlamıyla aşık oldum diyebilirim. Özellikle ilkbahar ayları Hollandayı hiç görmemiş biri için gelinebilecek en güzel zaman diyebilirim. Mart ayında ufak ufak açmaya başlayan laleler herkes tarafından görülmeye değer. Gerçekten insanı büyüleyici bir havası var. En çok bilinen çiçek bahçeleri Hillegom, Lisse ve Haarlemmermeer taraftarındadır.

Gezgin Müge Güneş
Gezgin Müge Güneş

Kuzey Hollanda ayrı etkileyici, Güney Hollanda çok farklı güzelliktedir.

Biz Kuzey Hollanda’ da Haarlem şehrinde yaşıyoruz. Haarlem küçük Amsterdam olarak bilinir. Amsterdam’a araba ile 20-25 dakika kadar uzaklıktadır, mimarisi ve parkları her kişinin gözdesidir. Tabi ki Hollanda’nın sevilen dondurmacıları ve patates köşelerini unutmamak gerekir.

Hollanda Müge Güneş
Hollanda Müge Güneş

Hemen hemen her Hollanda şehrinde bir patates kızartması ( ama has patates tadı) bulmak en kolay şeydir. Patatesinizi aldınız elinize ve yürüyüşe başladınız görebileceğiniz en güzel manzara çıkar karşınıza! Kanallar! Haarlem ve Amsterdam kanalları, kanal içinde çeşitli botlar ve günlük bot turları yapılabilecek aktiviteler arkasındadır.

Kuzey Hollanda
Kuzey Hollanda

Tabi ki eğer Hollanda’ya gelmişseniz bir bisiklet edinmelisiniz şayet ülkenin politikacılarının bile bisiklet düşkünü olduğunu düşünürsek ne kadar kullanışlı bir araç olduğunu tahmin edebilirsiniz. Bisiklet olmazsa olmaz bir kültürel gereçtir.

Hollandada
Hollandada

Hemen hemen her bar ve restaurantta bitterballen denilen ufak atıştırmalıklar menülerin en çok tercih edilenidir. Amsterdam Noel zamanı çok güzel süslenir.Her sokağı ayrı ayrı ışıldar. Amsterdam birçok farklı kültürü bir arada barındırır. Hemen herkes İngilizce bilir bu yüzden hiç zorluk çekmezsiniz. Hollandalılar çok arkadaş canlısıdır ve turistleri severler.

Hollanda
Hollanda

Kışları oldukça rüzgarlıdır. İlk zamanlar bende Antalya sıcağında yetişmiş biri olarak çok zorlanmıştım fakat onlar gibi kat kat giyinmeyi öğrenince zamanla alıştım. Burada biranda hava çok güneşli ve sıcak bir günden yağmurlu ve soğuk bir güne dönebilir. Bu yüzden yanınızda her zaman bir ceket veya hırka taşımalısınız. Ayrıca Hollandalılar günde en az 5 kez hava durumunu kontrol ederler. Bu onlar için rutine dönmüştür.

Güney Hollanda daha farklıdır mesela yazları 4-5 derece Maastricht şehri Amsterdam’a göre daha sıcaktır. Ama kışları tam tersidir. Çok daha fazla yeşilliklidir. Normalde dümdüz olan Hollanda’da Güney tarafında biraz daha eğimlidir. Bu tarafta biraz şive farklıdır. Yine de ayrı güzel, ayrı havalıdır.

Bana sorarsanız Hollanda’ya gelecek kişi mutlaka şu 5 yeri görmeden dönmemelidir; Amsterdam, Volendam, Giethoorn, Scheveningen, Valkenburg! Bu küçük ama doğal ülkeyi herkesin bir kere deneyimlemesini umarım!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz