Honduras'da Gezilecek 10 Yer
Honduras'da Gezilecek 10 Yer

Honduras, 8,1 milyon nüfusuyla Kuzey Amerika kıtasında yer alan harika bir ülkedir. Ülkenin batısında Guatemala, güneybatısında El Salvador, güneydoğusunda Nikaragua ülkeleri bulunuyor.

Honduras’ta Gezilecek Yerler

Ayrıca Ülkenin Karayip Denizi’ne ve Kuzey Pasifik Okyanusu’na kıyısı vardır. Ülkede birçok milli park, plaj, şelale gibi doğal güzelliklerin yanında Maya medeniyetine ait birçok tarihi yapı da bulunmaktadır.

Göz at ;

  1. Honduras Gezilecek Yerler
  2. Tegucigalpa Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  3. Honduras’ta Gezilecek 10 Yer
  4. Honduras Nerede?
  5. Honduras’ın Başkenti Şehirleri ve Bölgeleri
  6. Honduras Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Ülke ekonomik olarak sıkıntılar yaşamaktadır. Bu nedenle sürekli dışarıya göç vermektedir. Fakat bir gezgin için oldukça harika bir ülkedir. Burada gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

1-Roatan

Honduras’ın bakir koylarından olan Roatan, 83 km²’lik alan kaplayan bir turistik adadır. Burada yer alan uçsuz bucaksız plajları ve harika doğal güzellikleri insanı kendine hayran bırakmaktadır. Orta Amerika’nın en çok ziyaret edilen adalarından biri olup yıl boyunca çok sayıda ziyaretçi çekmektedir. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip sakin ve huzurlu bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Ada üzerinde lüks konaklama yerleri de mevcuttur.

2-Tegucigalpa

Tegucigalpa, Honduras’ın başkenti ve en büyük şehridir. Ayrıca  Orta Amerika’nın 5. büyük şehridir. Altın ve gümüş madenciliğin merkezi olarak kabul edilen bu şehir, 1578 yıllında kurulmuştur. 1810 yıllında ise başkent ilan edilmiştir. Şehirde çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. Bu tarihi yapıların büyük kısmı dini yapılardır. Buraya yolunuz düşerse Suyapa Bazilikası, Dolores Kilisesi ve İsa Heykeli gibi turistik yapıları ziyaret edin derim.

3-Utila Adası

Honduras sınırında yer alan Utila Adası, 45 km² alan kaplayan harika bir tatil adasıdır. Bu ada daha çok  sualtı dünyasının zenginliğiyle bilinmektedir. Ülkenin tüplü dalış merkezi olarak da bilinmektedir. Burada birçok dalış okulu bulunmaktadır. Bunun dışında harika plajlara da ev sahipliği yapmaktadır. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip huzurlu bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Bu adaya ekim ve şubat ayları arasında gelmeyin. Çünkü bu aylarda aşırı yağış görülmektedir. Yaklaşık 10 km uzunluğunda sahip bu adayı gezip görmenizi şiddetle tavsiye ederim.

4-Tabyana Plajı

Honduras’ın bakir koylarından olan Roatan’da yer alan Tabyana Plajı, Masmavi suları ve altın renkli kumsalıyla Karayip plajlarını geride bırakan bir turistik yerdir. Deniz, kum ve güneş dışında Hindistan cevizi, üzüm ve badem ağaçlarıyla bezenmiş bakir bir doğası bulunmaktadır. Sevdiklerinizle birlikte yaz aylarında gidip huzurlu bir tatil keyfini yaşayabilirsiniz. Burada konaklamak için lüks oteller bulunmaktadır. Ayrıca Balay tatili için de oldukça uygun bir yer olduğunu belirtmek istiyorum.

5-Gumbalimba Parkı

Ülkenin batı Körfezinde yer alan Gumbalimba Parkı,  dalış, kürek, doğa gezisi gibi aktiviteler için oldukça harika bir yerdir. Yaklaşık 20 dönümlük bir arazi üzerinde kurulan bu park, yıl boyunca çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır. Masmavi suların bakir doğayla bütünleştiği bir alanda size huzur verecek bir ortam yaratılmaktadır. Burada birçok bitki ve hayvan türü de bulunmaktadır. Ülkede mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

6-Copan Harabeleri

Honduras’ın Guatemala sınırındaki Copán vilayetinde yer alan Copan Harabeleri, oluşumu bundan asırlar öncesine dayanan  Maya uygarlığına ait arkeolojik bir site alanıdır. Burada başta Maya uygarlığına ait olmak üzere birçok medeniyetin izleri görülmektedir. Burada yapılan kazılarda çok sayıda tarihi kalıntıya rastlanmıştır. Açık hava müzesini andıran bu tarihi zenginliği mutlaka ziyaret etmelisiniz.

7-La Tigra Ulusal Parkı

Valle de Angeles, Santa Lucia, Talanga ve San Juan de Flores gibi 5 farklı şehirde sınırları bulunan La Tigra Ulusal Parkı, Ülkenin en fazla ziyaret edilen parkı olarak bilinmektedir. 238,2 km²’lik alan kaplayan bu parkta; Çok sayıda hayvan, bitki, su kaynağı, şelale ve akarsuya ev sahipliği yapmaktadır. Başkent Tegucigalpa’nın su ihtiyacını bile karşılamaktadır. Bulunduğu konum itibariyle harika manzaralara sahiptir. Buraya gelip sevdiklerinizle birlikte huzurlu bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

8-Celaque Ulusal Parkı

Batı Honduras’ta yer alan Celaque Ulusal Parkı, 5 Ağustos 1987 tarihinde  266,4 km²’lik alanda kurulan milli bir parktır. Park bünyesinde birçok su kaynağı, şelale, bitki ve hayvan türleri bulunur. Burada yer alan su kaynakları yaklaşık 120 köyün su ihtiyacını karşılamaktadır. Burada nesli tükenmekte olan hayvan ve bitki türlerini de koruma altına almıştır. Manzarası oldukça büyüleyicidir. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.

9-Pulhapanzak Şelaleleri

Yojoa Gölü’nün kuzey kesiminde yer alan Pulhapanzak Şelaleleri, Orta Amerika’nın en popüler şelalesidir. Bölgede harika manzaralı bir doğa manzarası bulunmaktadır. Doğa dışında Maya Kültürüne ait izlerde bulunmaktadır. Anlayacağınız doğa ve tarih burada bütünleşmiş durumdadır. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip şelale suyunda serinlemek ve bol bol fotoğraf çekmek için oldukça uygun bir yerdir. Her mevsim farklı bir renge bürünen bu şelale özellikle yaz aylarında çok sayıda turist çekmektedir.

10-Pico Bonito Milli Parkı

Honduras’ın kuzeyindeki El Porvenir vilayetinde yer alan Pico Bonito Milli Parkı, 1 Ocak 1987 tarihinde 564,3 km²’lik alan kaplayan ulusal bir parktır. Bu park, 60 ile 2.480 metre arasında bir yüksekliğe sahiptir. Burası  kuş gözlem, rafting, kayak ve doğa yürüyüşü gibi faaliyetlerin sıkça yapıldığı bir noktadır. Harika bir manzarası bulunmaktadır. Yolunuz buraya düşerse mutlaka bu parkı ziyaret edin. Park birçok hayvan ve bitkiye ev sahipliği yapmaktadır.


Bunlar dışında Honduras hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Honduras Bayrağı

Nüfus: 8.189.501

Başkent: Tegucigalpa

Resmi Dili: İspanyolca

Para Birimi: Honduras lempirası

Bulunduğu Kıta: Kuzey Amerika

Kuruluş Tarihi: 15 Eylül 1821

Vize Durumu: Buraya yaptığınız seyahatlerde 90 günlük vizeden muafsınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here