Honolulu Nerede, Hangi Ülkede?
Honolulu Nerede, Hangi Ülkede?

Honolulu, Hawaii eyaletinin başkenti ve aynı zamanda Honolulu ilçesinin ilçe merkezidir. Honolulu, eyaletin en yüksek binası olan 429 fit yüksekliğindeki ilk Hawaii Merkezi de dahil olmak üzere birçok gökdelen içeren silueti ile uluslararası standartlara göre modern bir şehir olarak sınıflandırılmıştır. Honolulu aynı zamanda eyaletin finans ve ekonomik merkezidir ve birçok büyük Hawaii şirketinin merkezini içerir.

Honolulu Tarihi

Arkeologlara göre, Honolulu bölgesindeki insan yerleşimi, eski Polinezyalıların komşu adalardan göç ettiği 11. Yüzyıla kadar uzanıyor. 18. Yüzyılın sonunda Kral Kamehameha, Nu’uanu Muharebesi’ndeki zaferden sonra Hawaii Adaları’nı birleştirmeyi başardı ve 1804’te hükümet koltuğunu Waikiki’de ve daha sonra 1809’da Honolulu’da kurdu.

Honolulu Nerede, Hangi Ülkede?
Honolulu Nerede, Hangi Ülkede?

Kraliyet mahkemesi daha sonra 1812’de Honolulu’dan Kailua-Kona’ya taşındı. III. Kamehameha, Kraliyet Sarayını Lahaina’dan çıkardıktan sonra 1845’te krallığının başkenti olarak Honolulu’yu kurdu. III. Kamehameha ve haleflerinin hükümdarlığı döneminde şehir modernize edildi. Şehir, 20. yüzyılda, şehrin 38 dönümünü tahrip eden 1900’deki Büyük Honolulu Çin Mahallesi Yangını ve resmi olarak Amerika Birleşik Devletleri’ne II. Dünya Savaşı’na giren Pearl Harbor’a yapılan 1941 Japon saldırısı da dahil olmak üzere birçok yıkıcı olaydan geçti.

Coğrafya

Tüm Honolulu şehri, 60,5 mil karesi kara ve 7,9 mil karesi su olan 68,4 mil karelik bir alanı kaplamaktadır. Honolulu, 157 derece batı boylamında yer aldığı için Amerika Birleşik Devletleri’nin en batıdaki büyük şehridir. Şehir adanın kıyı şeridinde yer alır ve Pasifik Okyanusu ile sınır komşusudur. Honolulu anakarasına en yakın konum 2.045 deniz mili uzaklıktadır ve bu da şehri dünyanın en uzak büyük şehri yapar.

İdari bölgeler

Honolulu şehir merkezi, Hawaii Hükümetinin ikametgahına ev sahipliği yapar ve şehrin ticari ve ekonomik merkezidir. Waikiki, Honolulu’nun turizm merkezidir ve Pasifik Okyanusu ile Ala Wai Kanalı arasında yer almaktadır. Waikiki, şehrin birçok büyük oteline ev sahipliği yapmaktadır ve yılda milyonlarca turiste ev sahipliği yapmaktadır. Kahala ve Waialae bölgeleri, Honolulu’nun üst sınıf sakinlerine ev sahipliği yapıyor ve bu da ilçelerin pahalı evlerine yansıyor. Diğer idari bölgeler arasında Ala Moana, Maona, Makiki, Palolo, Kaimuki, Moanalua ve Tuz Gölü bulunur.

Demografi

Honolulu’nun toplam nüfusunun 351.000’in üzerinde olduğu tahmin ediliyor ve bu da onu Hawaii’nin en kalabalık şehri yapıyor. Nüfusun yaklaşık% 50,7’si kadın, şehir nüfusunun% 49,3’ü erkektir. 2010 ABD nüfus sayımından elde edilen veriler, Honolulu kentsel alanının, mil kare başına 5.791 kişilik nüfus yoğunluğu ile ülkedeki dördüncü en yüksek nüfus yoğunluğuna sahip olduğunu belirledi. Honolulu, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki etnik açıdan en çeşitli şehirlerden biridir. Asya kökenli insanlar Honolulu nüfusunun% 54,8’ini oluştururken, Kafkasyalılar% 17,9’unu oluşturuyor. Honolulu sakinlerinin sadece% 8,4’ü kendini Yerli Hawaiili olarak tanımlıyor.

Ulaşım

Honolulu, adanın en büyük havaalanı ve Hawaii’ye açılan ana kapı olan Daniel K. Inouye Uluslararası Havaalanı da dahil olmak üzere Hawaii eyaletindeki tüm büyük havaalanlarına ev sahipliği yapmaktadır. Hawaii’ye gidiş ve dönüş tüm uluslararası uçuşlar havaalanından geçer. Havalimanında dördü asfalt, diğer ikisi su yolu olmak üzere altı pist bulunuyor. Şehir içinde ulaşım, Hawaii’nin diğer bölgelerine de bağlanan bir yol ağı ile sağlanmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz