Hüyük Konya

Hüyük; Konya iline bağlı bir ilçedir. Hüyük ilçesi Konya il merkezine 90 km uzaklıkta yer almaktadır.

Hüyük İlçesi

Termal tesislere sahip Hüyük ilçesi turizm açısından önem taşımaktadır. Hüyük ilçe merkezinde bulunan koruma altına alınan tarihi kerpiç evler ilçeye tarihi bir hava katmaktadır. İlçede yer alan tarihi ve turistlik yerler şunlardır:

Hüyük Nerede, Nasıl Gidilir

Eflatun Pınarı Anıtı

Hüyük ilçesinde Beyşehir Gölünün doğu kıyısında yer almaktadır. Eflatun Pınarı Anıtı; J. Hamilton tarafından 1849 yılında bulunmuştur. Anıt; MÖ. 12. Yüzyılda Hititler tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir. Anıtın bulunduğu bu bölge sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Pınarın yanında yer alan Hitit Döneminin sanatını yansıtan Eflatun Pınarı Anıtı görülmesi gereken tarihi miraslarımızdandır.

Hüyük Konya

Köşk Termal Tesisleri

Hüyük ilçe merkezine bağlı Köşk Kasabasında bulunmaktadır. Tarihi ipek yolu üzerinde yer alan kaplıca suları birçok hastalığa iyi gelmektedir. Kaplıca suları; romatizmalı hastalıklar, nörolojik hastalıklar ve ortopedik rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Köşk Termal Tesislerinde; konaklama yerleri, restoranlar ve havuzlar bulunmaktadır.

Çavuş Kasabası Termal Tesisleri

Hüyük ilçe merkezine yaklaşık 3km uzaklıkta yer alan Çavuş Kasabasında bulunmaktadır. Selçuklular Döneminden beri şifa kaynağı olan kaplıcalar bin yıllık bir geçmişe sahiptir. Kaplıca suları; cilt hastalıkları, egzama, kaşıntı, yaralar gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Ayrıca suyun dinlendirici ve rahatlatıcı bir özelliği de bulunmaktadır. Kaplıcada kadınlar ve erkekler için hamam bulunmaktadır. Kaplıca çevresinde konaklama yerleri bulunmamaktadır. Burada çadırlı kamp kurmak mümkün.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here