gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Ilgaz Çankırı‘nın en çok tercih edilen yaz ve kış turizmine en elverişli ilçelerinden birisidir. İl merkezine 25 kilometre uzaklıkta olan ilçede güzel zaman geçirebileceğiniz birçok alternatif vardır.

Yaz aylarında yemyeşil alanları, kış aylarında beyaza bürünen dağları ile adından sıkça bahsettiren ilçe tam bir doğa harikasıdır.

Ilgaz’da Nereye Gidilmeli?

İndağı Kaya Mezarı

Ilgaz ilçesine bağlı İnköy köyünde bulunmaktadır. Ne zaman yapıldığı tam bilinmese de Roma ve Bizanslılar döneminde yapıldığı düşünülmektedir. Dağın yamacında bulunan bu mezarların ne amaçla kullanıldığında dair de kesin bir bilgi yoktur.

Kırkpınar Yaylası

Ilgaz ilçe merkezine 22 kilometre uzaklıkta olan bu gölet 40 ayrı pınardan beslendiği için adı Kırkpınar olarak anılmaktadır. İlkbahar aylarında yeşilin her tonunu görebileceğiniz bu yaylada bulunan gölette olta balıkçılığı da oldukça meşhurdur.

Osman Gölü Yaylası

Osman Gölü Ilgaz ilçe merkezine 25 kilometre uzaklıktadır. Etrafında bulunan alanlarda çayınızı demleyip gölün sakinliğinde ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Aynı zamanda göl çevresinde bulunan yürüyüş yolunda da yürüyüş yapabilmeniz mümkündür.

Ilgaz Kayak Merkezi

Kış turizminin en yoğun yaşandığı lokasyonlar arasında olan Ilgaz Kayak Merkezi Çankırı ve Kastamonu arasında yer alır. Kış aylarında insanların kayak yapmak için tercih ettiği kayak merkezi 1997 yılından bu yana faaliyettedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here