PAYLAŞ
Çankırı

Çankırı Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Gezilecek Yerler
 4. Ulaşım
 5. İlçeler
 6. Alışveriş
 7. Yeme İçme
 8. Nerede Kalınır
 9. Gece Hayatı
 10. Turlar
 11. Konsolosluklar
 12. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Çankırı 183.880 toplam nüfusu ile Ülkemizin İç Anadolu Bölgesinde bulunur. İlimize bağlı 12 ilçe bulunur. Çankırı ilimiz Başkent Ankara’ya yakın olması konum olarak önemli bir yerdir. Çankırı ilimizde gezilip görülecek birçok yer vardır. Buraya yolunuz düşerse bu yapıları mutlaka gezin.

Günlük Gezi Planı

1.Gün

Çankırı Müzesi

10:00-12:00

Çankırı Merkezinde bulunur. Buraya yaya olarak ulaşılabilir.

Çankırı Kalesi

12:30-13:30

Kale şehrin kuzeyinde küçük bir tepe üzerinde bulunur. Buraya yaya veya şehiriçi araçları kullanarak ulaşabilirsiniz.

Emir Karatekin Bey Türbesi

14:00-15:00

Çankırı il merkezinin kuzeyinde Çankırı kale alanı içindedir. Buraya yaya veya şehiriçi araçları ile ulaşılabilir.

Buğday Pazarı Medresesi

15:30-16:30

İlimizin merkezine bağlı İncili Çeşme Mahallesi Buğday Pazarı Sokak Buğday Pazarı Cami yanında bulunur. Buraya yaya veya şehiriçi araçları ile ulaşılabilir.

Çankırı Evleri

17:00-18:00

Çankırı Kent merkezinde bulunur. Buraya yaya olarak ulaşılabilir.

2.Gün

Tuz Mağarası

10:00-13:30

Çankırı ilimize yaklaşık 19 km uzaklıkta bulunur. Buraya özel aracınızla veya kiralayacağınız bir araçla ulaşabilirsiniz.

Kırkpınar Yaylası

14:00-18:00

ilçe merkezine 22 km uzaklıkta bulunan bu yaylada bir gölet bulunmaktadır. Buraya şahsi aracınızla ulaşabilirsiniz.

3. Gün

Ilgaz Dağı Milli Parkı

10:00-14:30

Kastamonu ve Çankırı illeri arasında yer alan Ilgaz Dağı Milli Parkı Ilgaz Dağını kapsamaktadır. Ilgaz Dağı Milli Parkına özel aracınız ile İstanbul’dan gelince Karabük yolundan 30 km gittikten sonra Samsun-Çankırı yoluna dönüp 130 km sonra Ilgaz Dağı Milli parkını gösteren tabelalar ile ulaşabilirsiniz. Ankara üzerinden ise Çankırı üzerinden giderek Kastamonu yönüne dönerek 25 km ilerleyerek Kara yolları Ilgaz Bakımevinin bulunduğu alandan Kastamonu istikametine 2 km daha gittikten sonra milli parka ulaşabilirsiniz.

İndağı Kaya Mezarı

15:00-18:00

İlimizin Ilgaz İlçesine bağlı İnköy sınırında bulunan Salman Höyük’ünde oyuk şeklinde mezarlar bulunmuştur. Ilgaz ilçesine vardıktan sonra İnköy dolmuşları ile ulaşılır.

4. Gün

Sakaeli Kaya Mezarları

10:00-13:30

Çankırı ilimizin Orta İlçesine bağlı Sakaeli Köyünde bulunur. il merkezine 72 km ilçe merkezine ise 8 km uzaklıkta bulunur. Buraya özel aracınızla veya köy dolmuşları ile ulaşılabilir.

 Hüyük Yer altı Şehri

14:00-18:00

Orta ilçe merkezine 11 km uzaklıkta bulunan Hüyük köyünde bulunur. Buraya şahsi aracınızla ulaşım yapabilirsiniz.

5. Gün ve 6. Gün

Diğer günlerde aşağıda bulunan yerleri gezebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

NASIL GİDİLİR – ULAŞIM
Ilgaz Dağı Milli ParkıKastamonu ve Çankırı illeri arasında yer alan Ilgaz Dağı Milli Parkı Ilgaz Dağını kapsamaktadır. Ilgaz Dağı Milli Parkına özel aracınız ile İstanbul’dan gelince Karabük yolundan 30 km gittikten sonra Samsun-Çankırı yoluna dönüp 130 km sonra Ilgaz Dağı Milli parkını gösteren tabelalar ile ulaşabilirsiniz. Ankara üzerinden ise Çankırı üzerinden giderek Kastamonu yönüne dönerek 25 km ilerleyerek Karayolları Ilgaz Bakımevinin bulunduğu alandan Kastamonu istikametine 2 km daha gittikten sonra milli parka ulaşabilirsiniz.
Tuz MağarasıÇankırı ilimize yaklaşık 19 km uzaklıkta bulunur. Buraya özel aracınızla veya kiralayacağınız bir araçla ulaşabilirsiniz.
Çankırı Müzesi Çankırı Merkezinde bulunur. Buraya yaya olarak ulaşılabilir.
Çankırı KalesiKale şehrin kuzeyinde küçük bir tepe üzerinde bulunur. Buraya yaya veya şehiriçi araçları kullanarak ulaşabilirsiniz.
Kırkpınar Yaylası ilçe merkezine 22 km uzaklıkta bulunan bu yaylada bir gölet bulunmaktadır. Buraya şahsi aracınızla ulaşabilirsiniz.
Buğday Pazarı Medresesiİlimizin merkezine bağlı İncili Çeşme Mahallesi Buğday Pazarı Sokak Buğday Pazarı Cami yanında bulunur. Buraya yaya veya şehiriçi araçları ile ulaşılabilir.
Çankırı EvleriÇankırı Kent merkezinde bulunur. Buraya yaya olarak ulaşılabilir.
Yapraklı Büyük Yayla Yapraklı İlçemizin kuzeyinde bulunan yapraklı dağlarında bulunan bu yayla il merkezine 28 km ilçe merkezine 8 km uzaklıktadır. Buraya özel aracınızla ulaşabilirsiniz.
Alpsarı GöletiÇankırı ilimizin Korgun ilçesinde bulunur. il merkezine yaklaşık 22 km ilçe merkezine 10 km uzaklıkta bulunan bu gölet ilimizin en büyük göletti sayılır. Buraya şahsi aracınızla ulaşabilirsiniz.
Bayramören Tarihi Ahşap KöprüsüBayramören İlçe merkezine 3 km uzaklıkta bulunur. Buraya ilçeye giden araçlarla ulaşılabilir.
Emir Karatekin Bey TürbesiÇankırı il merkezinin kuzeyinde Çankırı kale alanı içindedir. Buraya yaya veya şehiriçi araçları ile ulaşılabilir.
Sakaeli Kaya MezarlarıÇankırı ilimizin Orta İlçesine bağlı Sakaeli Köyünde bulunur. il merkezine 72 km ilçe merkezine ise 8 km uzaklıkta bulunur. Buraya özel aracınızla veya köy dolmuşları ile ulaşılabilir.
İndağı Kaya Mezarıİlimizin Ilgaz İlçesine bağlı İnköy sınırında bulunan Salman Höyük’ünde oyuk şeklinde mezarlar bulunmuştur. Ilgaz ilçesine vardıktan sonra İnköy dolmuşları ile ulaşılır. Daha Fazla bilgi için Tıklayınız
Balıklı GölÇankırı ilimizin Atkaracalar İlçe merkezine 3 km uzaklıkta bulunan Ilıpınar Köyünde Balıklı Göl bulunmaktadır. Buraya şahsi aracınızla veya köye giden servislerle ulaşım yapılır.
Koca MeşeÇankırı ilimizin Yapraklı ilçesine bağlı Karacaözü Köyünde bulunur. il merkezine 27 km uzaklıktadır. Buraya şahsi aracınızla ulaşabilirsiniz.
Hacı Murad-ı Veli Cami ve TürbesiEldivan ilçemize bağlı Seydi Köyü arabalarıyla ulaşılabilir.
Sultan Süleyman Cami (Büyük Cami) Eski kentin merkezinde bulunan cami yaya yada dolmuşla gidilebilir. Daha fazla bilgi için Tıklayınız.

Çankırı İlçeleri

 NASIL GİDİLİR – ULAŞIM
AtkaracalarAtkaracalar ilçesi Çankırı ilimize bağlı 12 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 105 km uzaklıktadır. Buraya ulaşım rahattır. Atkaracalar Gezilecek Yerler
BayramörenBayramören ilçesi Çankırı ilimize bağlı 12 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 105 km uzaklıktadır. İlçeye gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir. Bayramören Gezilecek Yerler
ÇerkeşÇerkeş ilçesi Çankırı ilimize bağlı 12 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 85 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla gidilebileceği gibi Ankara veya ilçelerinden de buraya direk ulaşma imkanına sahipsiniz. Çerkeş Gezilecek Yerler
EldivanEldivan ilçesi Çankırı ilimize bağlı 12 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 18 km uzaklıktadır. İlçeye gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir. Eldivan Gezilecek Yerler
IlgazIlgaz ilçesi Çankırı ilimize bağlı 12 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 63 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşmak mümkündür. Ilgaz Gezilecek Yerler
KızılırmakKızılırmak ilçesi Çankırı ilimize bağlı 12 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 56 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir. Kızılırmak Gezilecek Yerler
KorgunKorgun ilçesi Çankırı ilimize bağlı 12 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 20 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinde kalkan dolmuşlarla buraya ulaşmak mümkündür. Korgun Gezilecek Yerler
KurşunluKurşunlu ilçesi Çankırı ilimize bağlı 12 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 83 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşabilir. Kurşunlu Gezilecek Yerler
Orta Orta ilçesi Çankırı ilimizin 12 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 63 km uzaklıktadır. İlçeye gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir. Orta Gezilecek Yerler
Şabanözü Şabanözü ilçesi Çankırı ilimize bağlı 12 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 31 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinde kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılır.  Şabanözü Gezilecek Yerler 
Yapraklı Yapraklı ilçesi Çankırı ilimize bağlı 12 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 32 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.  Yapraklı Gezilecek Yerler

Ulaşım

ŞEHİR DIŞI
UçaklaÇankırı’da Hava alanı bulunma maktadır. Buraya en yakın hava alanı 110 km uzaklıkta bulunan Ankara Esenboğa Uluslararası Hava limanıdır.
Otobüsleİlimize başta Ankara’dan olmak üzere birçok ilden buraya otobüs seferleri düzenlemektedir. Çankırı Güven ve Çankırı Özlem firmaları ile buraya ulaşılabilir.
TrenleAnkara-Zonguldak arasında çalışan tren seferleri ile buraya ulaşılabilir.
GemiyleÇankırı’da Denizyolu ulaşımı yoktur.
ArabaylaKendinize ait özel aracınızla Türkiye’nin her yerinden Çankırı’ya gelebilirsiniz. Çankırı’ya gelen kara yolları gayet düzgündür. Bazı illerle arasında mesafeler şöyledir.

Çankırı-Ankara:130 km, Çankırı-İstanbul: 497 km, Çankırı-Kastamonu: 110 km, Çankırı-Kırıkkale: 105 km,  Çankırı-Çorum: 156 km,  Çankırı-Bolu: 235 km, Çankırı-Karabük: 195 km’dir.

ŞEHİR İÇİ (Otobüs Saatleri)
TaksiyleTürkiye’nin diğer tüm kentlerinde geçerli olan Taksi tarifeleri Çankırı içinde geçerlidir.
MetroÇankırı’da Metro Hattı bulunmamaktadır.
TramwayÇankırı’da Tramvay Hattı bulunmamaktadır.
Halk OtobüsüÇankırı ilimize özellikle 2015 yıllında sonra birçok halk otobüsü eklenmiştir. İlimizin her köşesine halk otobüsleri ile ulaşılabilir.
Minibüsİlimizin birçok noktasına minibüslerle ulaşım sağlanmaktadır. Minibüslerle il merkezi ve ilçelere ulaşım sağlanır.

Alışveriş

Çankırı ilimize yolunuz düşerse burada satın alınabilecek birçok yöresel ürün bulunur. İlimizin merkezinde birçok mağaza, dükkan ve alışveriş merkezleri bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse satın alınacağız ürünler şunlardır.

 • Kaya Tuzu
 • Tahin Helvası
 • Tuz Lambası
 • Yaren Giysili Biblo Bebekler satın alınabilir.

Yeme İçme

Çankırı ilimizin mutfağı daha çok tahıl ürünlerine dayanır. İlimize özgü birçok yöresel yemekler bulunur. Çankırı ilimizde bulunan yöresel yemekler şunlardır.

 • Yaren Güveci
 • Bütün Et
 • Mantı
 • Bazlama
 • Yağlı Gözleme
 • Katmerli
 • Tarhana Çorbası
 • Keşkek
 • Mıkla
 • Tutmaç
 • Bamya
 • Yumurta Tatlısı
 • Hoşmerim
 • Zeytinyağlı Pırasa Dolması
 • Kızılcık Şurubu

Nerede Kalınır

Çankırı ilimizde konaklamak için birçok alternatif bulunmaktadır. Çankırı merkezde 2,3 ,4 ve 5 yıldızlı oteller bulunur. Yine Ilgaz Kayak Merkezinde birçok otel bulunur. Buraya gelip kalabilirsiniz. Şimdi ilimizde bulunan konaklama yerleri şunlardır.

 • Büyük Çankırı Oteli
 • Sim Prestige Oteli
 • Çankırı Koç Oteli
 • Ilgaz Doruk Otel
 • Kurşunlu Termal Otel
 • Ilgaz Armar Otel
 • Ilgaz Derbent Motel

Gece Hayatı

Çankırı ilimizin merkezinde birçok cafe bulunur. Yine otellerde bulunan barlarda takılabilirsiniz. Ama Çankırı ilimizde en dikkat çeken gece hayatı Yaran Meclisleridir. Özellikle kış gecelerinde yerel halk bir araya gelip bu geceleri yaşanılır. Buraya yolunuz düşerse bu meclislere mutlaka katılın.

Konsolosluklar

Çankırı’da herhangi bir ülkeye ait konsolosluk ya da elçilik bulunmamaktadır.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Çankırı ilimize yolunuz düştüğünde mutlaka Tuz Mağarasına gidin. Fakat giderken dikkat edin. İçeri girince rahatsız olabilirsiniz. Bünyeniz kaldırmayabilir. Çünkü içeride çok değişik bir hava var. Astım hastaları içinde bulunmaz bir yerdir. Astım hastası veya nefes darlığı çekenler buraya mutlak gitmeli.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz