İncesu

İncesu Kayseri iline bağlı bir ilçedir. İncesu ilçesi Kayseri il merkezine 30 km uzaklıkta yer almaktadır.

İncesu İlçesi

Ürgüp ilçesine 48 km uzaklıkta yer alan İncesu ilçesinde Kapadokya tipi yerleşimlerin benzerleri bulunmaktadır. Üzümü ile ünlü olan İncesu ilçesi aynı zamanda tarihi yapıları ile de ön plana çıkmaktadır. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

İncesu
İncesu Merkez

Kara Mustafa Paşa Külliyesi

İncesu ilçe merkezinde yer almaktadır. İlçenin en önemli tarihi yapısıdır. Kara Mustafa Paşa Külliyesi Kayseri yolu girişinde gelen kervanları karşılamak amacıyla yapılmıştır. Külliye; hamam, camii, medrese, han ve çarşıdan oluşmaktadır. Kamu hizmeti olarak ücretsiz hizmet veren külliye bölgenin gelişmesini sağlamıştır. Kara Mustafa Paşa Külliyesi 1. Dünya Savaşına kadar faal olarak kullanılmıştır. 1955 yılında restore edilen külliye günümüze sağlam olarak ulaşmıştır.

Viranşehir Roma Mezarları

İncesu ilçe merkezine 10 km uzaklıkta bulunan Viranşehir Köyünde yer almaktadır. Rom mezarları dışında bu köyde birçok harabe bulunmaktadır. Köy içinde bulunan bu harabelerden dolayı Viranşehir ismini almıştır. Köy yolu üzerinde bir tepe üzerinde yer alan mabet şeklindeki mezarlar Roma Dönemine aittir. Kapadokya Bölgesindeki tek Roma anıtı olmasından dolayı büyük öneme sahip Roma Mezarları günümüzde harap durumdadır.

Kırklar İni ve Tenten İni

İncesu ilçe merkezine 2 km uzaklıkta Derebağ Bölgesinde yer almaktadır. Kırklar İni büyük bir mağaradır. İçerisinde kayalara oyularak yapılan muazzam bir kilise yer almaktadır. Kilisenin girişinde kayalara oyulmuş fakat kime ait olduğu bilinmeyen iki tane mezar bulunmaktadır. Kilisenin kim tarafından ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemekle birlikte Erken Hristiyanlık Döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir. Tenten İni ise Kırklar İninin tam karşısında yer almaktadır. Aralarında yaklaşık 200 metre uzaklık bulunmaktadır. Burası sarp bir kayalık üzerinde yer almaktadır. Kapı olarak değirmen taşı kullanılmıştır.

Tekgöz Köprüsü

İncesu ilçesinin kuzeyinde Kızılırmak üzerinde yer almaktadır. Süleyman Şah zamanında Hacı Ali Şir tarafından yapılmıştır. 120 metre uzunluğa sahip olan köprünün büyük kemeri 27 metre çapında, 18 metre yüksekliğindedir. Küçük kemer ise 11.5 metre çapa, 7.5 metre yüksekliğe sahiptir. Günümüzde köprü kullanılmamaktadır.

İncesu Kanyonu
İncesu Mağarası

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here