İspanya hangi Kıtadır
İspanya hangi Kıtadır

İspanya, güneybatı Avrupa’da bir ülkedir. Ülke, Avrupa’nın İber Yarımadası’nın bir parçasıdır ve Portekiz, Andorra ve Fransa’nın bir kısmı ile paylaşmaktadır. İspanya ayrıca iki büyük takımadadan, Kanarya Adaları’ndan, Balear Adaları’ndan, Alboran Denizi’ndeki birkaç küçük adadan ve anakara Afrika’daki özerk şehirler olan Melilla ve Ceuta’dan oluşuyor.

İspanya, Afrika’da Fas ile sınır komşusu olduğu için kıtalararası bir ülkedir ve onu kıta Avrupası’nda bir Afrika ülkesiyle sınırı paylaşan tek ülke yapar. Ülke, Avrupa ülkeleri arasında dördüncü sırada yer alan yaklaşık 195.360 mil karelik bir alanı kaplamaktadır ve 2016 yılında yaklaşık 46,56 milyon nüfusa sahiptir. Madrid, ülkenin başkenti ve en büyük şehridir. İspanya, Kral Felipe VI liderliğindeki anayasal bir monarşidir. İspanya, ülkenin kültüründe oldukça etkili olan Roma gelenekleriyle Latin ülkesi olarak kategorize edilmiştir.

Uluslararası üyelik

İspanya, Avrupa Birliği (AB), Avrupa Konseyi (CoE), Birleşmiş Milletler (BM), Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), Avrupa güvenlik ve işbirliği Örgütü ( AGİT), Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO), Ekonomik işbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) üyesidir., Schengen bölgesi ve diğer bazı kuruluşlar. İspanya G20 üyesi olmasa da, yıllık G20 zirvelerine daimi bir daveti var. İspanyolca, bölgeye göre değişen birden fazla ortak resmi dil olmasına rağmen, ülke genelinde resmi dildir: Baskça, Galiçyaca, Katalanca ve Valensiyaca.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz