gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

İspir Hakkında

İspir ilçesi, Anadolu Selçuklu Devleti yıkıldıktan sonra çeşitli devletlerin himayesi altında kalan İspir bölgesi 1401-1502 yılları arasında Akkoyunlar’ın himayesinde kalır. Nihayet Eylül 1514 yılında Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlı topraklarına Birinci Dünya Savaşı döneminde İspir ve çevresi 1916-1918 yılları arasında Rus işgali ve Ermeni işgaline uğramış, 25 Şubat 1918’de Kazım Karabekir Paşa  komutanlığından 1. Kafkas Kolordusuna bağlı birliklerce vatan topraklarına katılır.

İspir Nerededir?

İspir, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan Erzurum iline bağlıdır. İspir ilçesinin nüfusu  15.898 kişiden oluşmaktadır.

İspir Hangi Bölgededir?

Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan İspir ilçesi, bölgenin en büyük ve en kalabalık şehridir. Palandöken Dağları eteklerinde, nefis bir ovanın kenarından yükselen kartal yuvası gibi bir şehir. Bölgeler arası geçişi sağlayan ulaşım imkanları, su kaynakları ve tahıl üretimine müsait ovaları ile tarih boyunca insanların yerleştiği bir kültür çevresi olmuş kadim bir coğrafyadır.

İspir Hangi Şehirdedir?

İspir ilçesi Erzurum yöresi ve Karadeniz yöresinin karışımı bir şehirdir. Bazı kültür. Gelenek ve göreneklerini Erzurum ilimizde almış bazı değerleri ise Karadeniz yöresinden almış. Çünkü Karadeniz bölgemiz sınır olduğu için kültür kaynaşması olmuştur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here