gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

İsrail; yaklaşık 8,2 milyon nüfusuyla Asya ve Afrika kıtalarının kesiştiği yerde bulunan bir Orta Doğu Ülkesidir. Her ırktan ve dinden insanın mutlaka gidip ziyaret etmesi gereken bir ülkedir. Çünkü İnsanlık tarihine yön veren dinlerin doğduğu ve dünyanın bugüne kadar yaşanmış en eski hikayelere konu olan bir ülkedir.

İsrail Gezilecek Yerler

Biz burayı daha çok Filistin ile mücadelesini biliyoruz. Fakat ülke bulunduğu konum itibariyle her gezginin mutlaka uğraması gereken bir yerdir. Burada gezilip görülecek 10 yer belirledik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

Göz at ;

  1. İsrail Gezilecek Yerler
  2. İsrail’de Gezilecek 10 Yer
  3. İsrail Nerede?
  4. İsrail’in Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. İsrail Vizesi

1-Kudüs(Eski Şehir Bölgesi)

Günümüzde, İsrail’in temel kanunları, Kudüs’ü İsrail’in “bölünmez başkenti” olarak kabul eder. Uluslararası toplum son işgali kabul etmeyip Doğu Kudüs’ü, İsrail işgali altında olan Filistin sınırı olarak tanımlar. Hatta yakın tarihte ABD, Kudüs’ü başkent olarak kabul etmiştir. Bunun üzerine Türkiye Cumhuriyetinin girişimi ile karar BM’den geri dönmüştür. Uzun yıllar bir belirsizlik halinde yaşayan bu şehri çoğu kaynaklar ikiye ayırmıştır. Doğu tarafını Filistin’e Batı tarafını da İsrail topraklarında göstermiştir. Burada birçok kilise, cami ve sinagog bulunur. Yahudiler için önemli bir yere sahip olan Ağlama duvarları yine Müslümanlar içinse önemli bir yapı olan Mescidi-i Aksa burada bulunur. Buraya gelip bu yapıları mutlaka görün. Buraya gelince çok açık olmayan elbiseler giyin. Yoksa görevlilerle sıkıntı yaşayabilirsiniz. Çünkü burası kutsal bir yer olarak kabul edilmektedir. Dünyada ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de şüphesiz Kudüs olmalıdır.

2-Eilat

Kızıldeniz’in en kuzey ucunda yer alan Eilat,  Akabe Körfezi’nde yer alan bir liman şehridir. Aynı zamanda yıl boyunca çok sayıda ziyaretçi ağırlayan bir turistik kentidir. Uçsuz bucaksız plajları, lüks otelleri, Kızıl Denizde dalış turları, resifleri, müzeleri, renkli gece hayatı ve çöl keşifleriyle ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Orta Doğu’nun yıldızı olarak bilinen bu şehir, her yıl yüz binlerce hatta milyonlarca yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır. Sevdiklerinizle birlikte harika bir tatil keyfi yaşamak için bu şehri tercih edebilirsiniz.

3-Betüllahim

Kudüs’e 10 km uzaklıkta yer alan Beytüllahim ya da Betlehem, Batı Şeria’da yer alan bir kenttir. Hz. İsa’nın doğduğu kent olarak bilinir. Hz. İsa’nın doğduğu kilise de burada yer alıp her yıl milyonlarca insan tarafında ziyaret edilmektedir. Kilise dışında şehirde gezilip görülecek birçok yapı bulunmaktadır. Hristiyanlar için oldukça önemli bir kenttir. Yolunuz buraya düşerse bu şehri mutlaka ziyaret edin.

4-Lut Gölü (Ölüdeniz)

Afrika-Suriye ayrımındaki en alt noktada yer alan Lut Gölü veya diğer ismiyle Ölüdeniz, yeryüzü’nün en alçak ve 3. en tuzlu gölüdür.  605 km² alan kaplayan bu göl, tarihte de önemli olaylara şahitlik etmiştir. Bu göl ile ilgili birçok hikaye ve efsane anlatılmaktadır. Ayrıca kutsal olarak da kabul edilmektedir. Günümüzde yüzme ve değişik su sporlarına ev sahipliği yapmaktadır. Fazla tuzlu olduğu için batmıyorsunuz. Göl üzerinde uzanıp gazetenizi okuyabilirsiniz. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

5-Carmel Pazarı 

İsrail’in en büyük 2. kenti olan Tel Aviv’de yer alan Carmel Pazarı, Yahudi, Hıristiyan ve Müslüman tüccarların mallarını sattığı bir pazardır. Tüm gün açık olan bu pazar, oldukça canlı ve hareketli görünmektedir. Pazarda;  Kıyafetten, yemekliğe, balıktan, baharatlara, meyve-sebzeden ev eşyalarına kadar her şey burada mevcuttur.  Buraya gelip sevdiklerinize yöreye özgü hediyelik eşya satın alabilirsiniz.

6-Yarkon Parkı

İsrail’in en büyük 2. kenti olan Tel Aviv’de yer alan Yarkon Parkı, ciğerlerinizi Akdeniz’in temiz havasıyla doldurabileceğiniz harika bir parktır. Park  bünyesinde geniş çim alanları, botanik bahçeleri, su parkı, 2 açık hava konser salonu ve yapay göller bulunur. Bunun dışında sporsal etkinliklerde düzenlenmektedir. Buraya yolunuz düştüğünde gelip huzurlu bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

7-Tel Aviv Plajları

İsrail’in en büyük 2. kenti olan Tel Aviv’de yer alan plajlar oldukça popüler olup yıl boyunca çok sayıda turist ağırlamaktadır. Şehrin batı tarafında 13 km uzunluğunda harika bir sahil şeridi bulunmaktadır. Hatta bir zamanlar Akdeniz’in en güzel plajları seçilmiştir. Buraya gelip harika plajlarında deniz,kum ve güneş üçlüsüyle tanışabilirsiniz. Şehrin en popüler plajları; Gordon Beach, Banana Beach, Metzizim Beach ve Hilton Beach’dir.

8-Bahai Bahçeleri

İsrail’in kuzeyinin en büyük şehri ve ülkenin üçüncü büyük şehri olan Hayfa’da yer alan Bahai Bahçeleri, gezilip görülmesi gereken büyüleyici bir bahçedir. Hem dini hem de kültürel açıdan popüler olan bu bahçe, gezip görmeniz gerekir. Girişi ücretsiz olan bu bahçe, dünyanın en güzel bahçelerinden biridir. Mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

9-Massada Dağı Kalesi

İsrail’in güneydoğusunda yer alan Massada Dağı Kalesi, Lut Gölü karşıdan gören kaya platosu üzerinde bulunan tarihi bir kaledir. Bu kale, daha çok direniş kalesi olarak da bilinmektedir. Çünkü Kudüs’ü ele geçirmek isteyen Romalılar, bütün şehri yıkıp yağmalamışlardır. Romalılardan kaçan yaklaşık 960 Yahudi kaçıp bu dağa sığınmıştır. Daha sonra kurtulamayacaklarını anlayınca da toplu intihar etmişlerdir. Tabi aralarında birkaç çocuk ve kadın intihar etmiyor. Bu duruma tanık oluyorlar. Bu nedenle bu dağ, Yahudiler için çok önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle Direniş dağı olarak da geçmektedir. Buraya teleferikle çıkıp harika manzarayı izleyebilir ve toplu intiharın gerçekleştiği yerleri ziyaret edebilirsiniz.

10-Tel Aviv-Yafo yürüyüş parkuru

Bilindiği üzere bu bölgede Arap ve Yahudi halk yaşamaktadır. Öteden berri bu iki halk arasında anlaşmazlıklar yaşanmıştır. Bu nedenle 1900’lü yıllarda Tel Aviv adında uydu bir kent kurulmuştur. Fakat kısa zaman içerisinde bu kent o kadar büyümüş ve gelişmiş ki eskiden var olan Yufo kentini adeta yutmuştur. Dünya’nın en eski liman kenti olarak bilinen Yufo, tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle insanları kendine hayran bırakmaktadır. Yufo ve Tel Aviv arasında bir parkur yol bulunmaktadır. Bu yol, dünyanın en güzel yürüyüş yolu desek yeridir. Çünkü Akdeniz’in muhteşem manzarasını izleyerek yürüyeceğiniz bu yol başka bir yerde bulunmamaktadır. Ayrıca yol üzerinde cafe ve restoran bulunmaktadır. Buralarda oturup bir şeyler yeyip içebilirsiniz. Bana sorarsanız sevdiğinizle birlikte romantik bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz.


Bunlar dışında İsrail hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
İsrail

Nüfus: 8.192.463

Başkent: 

Resmi Dilleri: İbranice, Arapça

Para Birimi: Yeni İsrail şekeli

Bulunduğu Kıta: Asya

Kuruluş Tarihi: 14 Mayıs 1948

Vize Durumu: Orta Doğu Ülkesi İsrail, T.C vatandaşlarından vize istiyor.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz