İsveç'in Başkenti Neresidir?
İsveç'in Başkenti Neresidir?

İsveç‘in başkenti Stockholm’dür ve İskandinav ülkelerinin şehirlerinin en büyük nüfusuna sahiptir. Stockholm bölgesi, İsveç’in GSYH’sinin neredeyse% 30’una katkıda bulunuyor ve ülkenin toplam nüfusunun yaklaşık% 22’sine sahip. Stockholm metropol bölgesinde 2,3 milyon nüfus yaşıyor.

Stockholm’ün Tarihi

Stockholm’ün bulunduğu bölge, buzul Çağı’ndan 8.000 yıl sonra iskan edildi. Ancak düşen sıcaklıklar sakinleri güneye gitmeye zorladı. Binlerce yıl sonrasına kadar, toprak çözüldükçe bölgeye bir nüfus yerleşti. Vikingler, Baltık Denizi’nin Mälaren Gölü ile buluştuğu MS 1000’de Stockholm’ün Eski Kentini kurdular. Stockholm’ün en eski yazılı kaydı, şehrin Bergslagen’deki madenler nedeniyle Demir ticareti ile ilişkilendirildiği 1252 yılına aittir. Stockholm’ün kuruluşu, İsveç’i Karelyalılar tarafından denizden gelebilecek olası istilalardan korumaya çalışan bir devlet adamı olan Birger Jarl’a borçludur. Stockholm’ün şu anki Eski Kenti, 13. yüzyıldan itibaren merkezi adada inşa edilmiştir. Şehir Baltık ticaretinden yararlandı ve Hamburg, Visby ve Riga gibi şehirlerle güçlü kültürel ve ekonomik bağlara sahipti. Stockholm, İsveç’teki siyaset sahnesinde merkezi bir yer edinmiştir.

Stockholm’ün yeri ve coğrafyası

Stockholm, İsveç’in güney-orta doğu kıyısında, Mälaren Gölü’nün sularını Baltık Denizi’ne boşalttığı bölgede yer almaktadır. 17 adaya yayılmıştır ve bunların 14’ü şehrin merkezi kısımlarını oluşturmaktadır. Adalar Stockholm takımadaları ile süreklidir. Kasabanın bir kısmı su üzerinde, Riddarfjärden Körfezi’nde yer almaktadır. Stockholm bölgesinin% 30’undan fazlasına su yolları sağlanırken, diğer% 30’u park ve yeşil alan olarak belirlenmiştir. Şehrin konumu onu dünyanın en muhteşem şehirlerinden biri yapıyor.

İsveç başkentinin yönetimi

Stockholm bölgesi 11 belediyeden oluşmaktadır. Stockholm belediyesinde tahmini 932.917 kişi yaşıyor. Belediye, ilkokulları denetlemek ve rekreasyonel, sosyal ve kültürel hizmetler sunmakla görevli ilçe meclislerine bölünmüştür. Stockholm belediyesi özellikleri Stockholm şehir merkezi (Innerstaden), Batı Stockholm (Västerort) ve güney Stockholm (Söderort). Belediyeye bir belediye başkanı ve seçilmiş bir belediye meclisi başkanlık eder.

Şehir, İsveç’in finans başkentidir ve ülkenin en büyük bankalarının ve en büyük sigorta şirketlerinin genel merkezine ev sahipliği yapmaktadır. Şehirde bulunan Stockholm Borsası, İsveç’in ana borsasıdır. Toplam İsveçli şirketlerin% 45’inin merkezi Stockholm’de olduğu tahmin edilmektedir. Şehir, Stockholm’deki işlerin yaklaşık% 85’ini oluşturan gelişen bir hizmet sektörünü destekliyor. Stockholm, ajanslarına ek olarak, İsveç hükümetinin resmi merkezidir. Başbakanın ve İsveç hükümdarının resmi ikametgahı Stockholm’de bulunmaktadır. Hükümdar resmi görevlerini Stockholm Sarayı’nda yerine getirir ve kraliyet ailesi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Drottningholm Sarayı’nda yaşar. Stockholm, bazıları Avrupa’nın zirvesinde yer alan çok sayıda yüksek öğretim kurumuna ev sahipliği yapmaktadır. Bu kurumlar arasında Stockholm Üniversitesi, Kraliyet Teknoloji Enstitüsü ve Stockholm Ekonomi Okulu bulunmaktadır. Stockholm, en çok ziyaret edilen 10 Avrupa destinasyonu olduğu için İsveç turizm endüstrisinde çok önemli bir rol oynamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz