Jamaika Hangi Kıtada
Jamaika Hangi Kıtada

Jamaika, Karayip Denizi’nde bir ada ülkesidir. 4.320 mil kare ile Karayipler’deki üçüncü büyük adadır. Jamaika, Küba’nın yaklaşık 145 kilometre güneyinde ve Hispaniola’nın 191 kilometre batısında düşüyor. Ülke, deniz seviyesinden 17 ° ve 19 ° Kuzey, 76 ° ve 79 ° Batı boylamlarında yer almaktadır. Dağlar (Mavi Dağlar gibi) ve en büyük şehirlerden biri olan Montage Körfezi dahil olmak üzere bir dizi turistik mekana sahiptir. Körfez, tüm Karayip Denizi’ndeki turistik yerlerin en güzel koylarından biri olarak kabul edilir. Dunn Nehri Şelaleleri aynı zamanda Saint Ann’de ve Portland’daki Mavi Lagün’de önemli bir turistik cazibe merkezidir.

Jamaika Hangi Kıtada
Jamaika Hangi Kıtada

Jamaika Yönetimi

Jamaika, 1962’de Birleşik Krallık’tan bağımsızlığını yeniden kazandı ve sonundan bu yana 2,9 milyon nüfusa sahip. Ülkenin, monarşinin ikinci Kraliçe Elizabeth tarafından yönetildiği parlamenter demokrasi ve anayasal monarşi olmak üzere iki ana yönetim türü vardır. Jamaika yasama meclisinin iki partili bir Ortak Komitesi, Jamaika’nın mevcut anayasasını 1962’de hazırladı ve bugüne kadar kullanılıyor. Jamaika Parlamentosu, üst meclis ve alt meclis olmak üzere iki meclisten oluşur. Ülke vatandaşları doğrudan parlamento üyelerini seçer ve genel vali Temsilciler Meclisi üyesini atar. Muhalefetin başbakanı ve parlamento lideri ortaklaşa Senatörleri atar. Genel vali daha sonra senatörü atayabilir.

Jamaika iklimi

Jamaika, sonuç olarak bitki ve hayvanlarla birlikte çeşitli ekosistemleri destekleyen tropikal bir iklim sistemi yaşar. İklim çeşitlidir, ancak iç kısımdaki yüksek yerler gibi ılıman bir iklime sahip bazı alanlar vardır. Güney kıyısındaki Liguanea ve Pedro Ovaları kurak zamanlar yaşar. Çok miktarda yağış alan alanlar bambu, gül ağacı, maun, eğrelti otları ve Abanoz gibi bitkilere ev sahipliği yapmaktadır. Karayipler’e özgü vahşi yaşamın çeşitliliği, dünyanın başka hiçbir yerinde bulunamayan birçok türü içerir.

Ekonomi ve turizm

Jamaika, tarım, turizm, madencilik, sigorta ve finansal hizmetler ve üretim hizmetleri dahil olmak üzere bir dizi önemli ekonomik sektöre sahiptir. Turizm ve madencilik, dövizden en çok kazananlardır. Araştırmalar, her yıl tahminen 1,3 milyon yabancı turistin Jamaika’yı ziyaret ettiğini gösteriyor. Son yıllarda yapılan bir başka araştırma, Jamaika ekonomisinin neredeyse yarısının hayatta kalmak için turizm gibi hizmetlere bağlı olduğunu gösteriyor. Yıllar geçtikçe Jamaika, bağımsızlıktan bu yana ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasında istikrarlı bir artış göstermiştir.

Jamaika Dilleri

Jamaika halkının konuştuğu iki ana dili vardır ve sonuç olarak genellikle iki dilli bir ülke olarak anılır. Jamaika Standart İngilizcesi, eğitim, medya, hükümet duruşmaları ve hukuk sistemlerinde kullanılan resmi dil olarak kabul edilir. Jamaika Potası veya başka bir şekilde Patwa, ülkede yaygın olarak konuşulan dildir. Son araştırmalar, Jamaika nüfusunun% 36,5’inin Patwa konuştuğunu,% 17,1’inin çoğunlukla Jamaika Standart ingilizcesi kullandığını ve kalan nüfusun iki dili akıcı olduğunu gösteriyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here