Japonya Hangi Kıtada
Japonya Hangi Kıtada

Japonya, Asya kıtasında volkanik bir ada devletidir. Başkenti, aynı zamanda ülkenin en büyük şehri olan Tokyo’dur. Japonya, toplam 6.852 adadan oluşan bir grup adadan oluşmaktadır. Ülke, dünyanın en büyük onuncu nüfusu olan yaklaşık 127 milyon nüfusa sahiptir.

Japonya Hangi Kıtada
Japonya Hangi Kıtada

En büyük adalar Japonya’nın kara alanının% 97’sini oluşturan Hokkaido, Honshu, Şikoku ve Kyushu’dur. Dört adaya ev adaları denir. Nihon, ülkenin Japonca adıdır ve “Yükselen Güneş ülkesi” anlamına gelir. Ülkede tanınan 11 dil daha konuşulmasına rağmen, ülkenin ulusal dili Japoncadır. Ülkenin anayasal bir monarşisi var ve İmparator Akihito 1989’dan beri iktidarda.

Japon ekonomisi

Japonya güçlü bir eğitim sistemine sahiptir ve ülkenin işgücüne ve ekonomisine önemli ölçüde katkıda bulunan okuryazarlık, matematik ve fen alanlarında dünyanın en iyi ülkelerinden biri olarak yer almaktadır. Japonya, dünyanın dördüncü en büyük ihracatçısı ve ithalatçısıdır ve 1900’lerin başında ülkenin nominal gsyih’sı neredeyse Asya’nın geri kalanı kadar büyüktü. Ülke, dünyanın en büyük ve teknolojik olarak en gelişmiş endüstrilerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır.

Dünyadaki en düşük oranlardan biri olan ve dünyadaki en düşük vergi oranlarından birine sahip olan Japonya’daki işsizlik oranı% 4’tür. Japon otomobil endüstrisi dünyanın üçüncü en büyüğüdür ve dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota’ya ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca ülke topraklarının% 13’ü başta pirinç olmak üzere tarım için kullanılıyor ve dünyanın yıllık avının yaklaşık% 15’ini oluşturan güçlü bir balıkçılık sektörü var. Japonya ayrıca yılda milyonlarca turist alan güçlü bir turizm sektörüne sahiptir.

Doğal afetler

Japonya’da, bazıları 20. yüzyılda ortaya çıkan 108 aktif yanardağ vardır. Ülke ayrıca genellikle her yüzyılda meydana gelen tsunamilere ve depremlere eğilimlidir. Ülke, 2013 yılında en yüksek afet riski açısından dünyada on beşinci sırada yer aldı. En dikkate değer depremler 11 Mart 2011, Tohoku depremi, 1995 Büyük Hanshin Depremi ve 1923 Tokyo depremi’dir.

Asya kıtası

Japonya, Asya anakarasında yer almaktadır. Asya, yedi kıtanın en büyüğüdür ve en yüksek nüfusa sahiptir. Kıta 17.212.000 mil karelik bir alanı kaplamaktadır ve dünya nüfusunun% 60’ını temsil eden 4,5 milyar nüfusa sahiptir. Asya, kuzeyde Arktik Okyanusu, güneyde Hint Okyanusu ve Doğuda Pasifik Okyanusu ile çevrilidir. Dünya dinlerinin çoğu Asya’dan geliyor. Asya, Avrupa’nın ardından en yüksek ikinci nominal GSYH’ye sahiptir, ancak satın alma gücü paritesi GSYH’sinde ilk sırada yer almaktadır. Asya’da ekonomik büyüme ağırlıklı olarak Japonya, Tayvan, Hong Kong, Güney Kore ve Singapur’da yaşanmaktadır. Bu ülkeler artık Asya’da en yüksek GSYH’ye sahip gelişmiş devletler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz