Kalecik Kalesi Nerede

Ardahan ilimize yolunuz düştüğünde uğramanız gereken yerlerin başında Göle ilçesine Bağlı Kalecik Köyünde bulunan Kalecik Kalesi gelir.

Kalecik Kalesine Nasıl Gidilir
Kalecik Kalesine Nasıl Gidilir

Ardahan Kalecik Kalesi

Bu kale m.ö 8. Yüzyılda Urartular tarafından yapıldığı söylenmektedir. Köyden bir dere akmaktadır. Bu derenin oluşturduğu vadi ile  yörede bulunan Kura Vadisinin kesiştiği noktada sarp ve kayalık bir alanda bu kale inşa edilmiştir. Köyün ismi kaleden alınmıştır. Yaklaşık 400- 500 metre köyün güneyinde bulunan bu kaleye zamanın vermiş olduğu tahribat gözle görülmektedir. Yıllar içerisinde birçok kez onarımdan geçirilmiştir.  Köyde bulunan süt fabrikası ve bu kale sayesinde yaz mevsiminde köy birçok ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Kalecik Kalesi Nerede
Kalecik Kalesi Nerede

Sonuç olarak yolunuz bu ilimize düşerse mutlaka gelip görülmesi gereken bir yerdir. Ayrıca gelmişken ilimizin Çıldır İlçesinde bulunan Şeytan Kalesi ve Kurt kalesini de ziyaret etmeyi ihmal etmeyiniz.

Kalecik Kalesi
Kalecik Kalesi

Kalecik Kalesi Nerede?

Kalecik Kalesi, Ardahan’ın Gölecik ilçesine bağlı Kalecik Köyünde bulunur. Ardahan il merkezine 69 km, Göle ilçesine ise 32 km uzaklıkta bulunur.

Kalecik Kalesi Nasıl Gidilir?

İl merkezinden Göle ilçesine ulaşılır. Buradan da kalecik köyüne giden dolmuşlarla ulaşılabilir. Ya da şahsi aracınızla tabelalar yardımıyla buraya ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here