Kamboçya Nasıl Bir Ülke
Kamboçya Nasıl Bir Ülke

Kamboçya Krallığı, eski adıyla Kampuchea, Tayland, Laos, Vietnam ve Tayland Körfezi ile sınır komşusu olan Güneydoğu Asya ülkesidir. Başkent Phnom Penh’dir.

Çinhindi Yarımadası’nın güneybatısında yer alan Kamboçya, toplam 181.035 kilometrekarelik bir alanı kaplar ve batıda ve kuzeybatıda Tayland, kuzeydoğuda Laos, doğuda Vietnam ve güneybatıda Tayland Körfezi ile sınır komşusudur. Kamboçya’nın coğrafi koordinatları 13 00 Kuzey enlemi, 105 00 Doğu boylamıdır. Kamboçya’nın arazisi esas olarak güneybatı ve kuzeyde dağlar bulunan alçak ovalardan oluşur. Kamboçya’nın iki baskın fiziksel özelliği, ülkenin kuzeyinden güneyine uzanan Mekong nehri ve Tonlé Sap Gölü’dür. Doğal kaynaklar arasında petrol ve gaz, kereste, değerli taşlar, demir cevheri, manganez, fosfatlar, hidroelektrik potansiyeli bulunur.

Kamboçya Nasıl Bir Ülke
Kamboçya Nasıl Bir Ülke

Theravada Budizmi Kamboçya’da hakim olan resmi dindir ve nüfusun yaklaşık yüzde doksanı Budisttir. Kamboçya’da islam, Hinduizm ve Hıristiyanlık da benimsenmiştir.
Buda heykelleri ve imgeleri saygıdeğer Buda’yı temsil ettiğinden, ziyaretçilerden yerel halkı rahatsız etmemek için tüm bu heykellere ve imgelere saygılı davranmaları istenir.
Kamboçya’da, din ne olursa olsun, ülke uyumlu bir devleti sürdürür.

Kamboçya Hakkında Bilgi
Kamboçya Hakkında Bilgi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz